Zabawa z kotem

Koty, mimo że od wielu lat żyją z człowiekiem, wciąż mają silne instynkty. Łatwo się nudzą, gdy są zamknięte w czterech ścianach mieszkania. Mamy możliwość urozmaicenia im życia. Na rynku jest wiele zabawek, które sprawią radość naszym kotom.

Za czym przepadają koty?

Naturalne zachowania kotów to pierwsza rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę. Przyjrzyjmy się dzikim krewnym naszego kota, co pomoże nam w wyborze odpowiedniej zabawki dla kota. Koty z natury są stworzeniami przebiegłymi i poszukującymi kryjówek. Ich drugą naturalną umiejętnością jest wspinaczka. Jeśli nie pozwala się pupilowi wykorzystywać jego naturalnych odruchów, może stać się apatyczny, a nawet destrukcyjny w domu. Koty są częstymi pacjentami w klinikach weterynaryjnych. Stres odgrywa znaczącą rolę w wielu chorobach. SUK – zespół moczowy kotów – czy IBD (choroba zapalna jelit) są najbardziej znane. Choroby te są bezpośrednio związane z poziomem stresu w życiu kota. Możesz łatwo złagodzić ten stres za pomocą odpowiednich zabawek.

Zabawa na drzewach

Koty potrafią chodzić po drzewach, dlatego ważne jest, aby pamiętać o tym podczas zakupów akcesoriów dla kotów. Musisz pozwolić im na drapanie. To zachowanie jest powszechne w naturze, aby zaznaczyć terytorium. Jednak może być bardzo destrukcyjne dla Twojego mieszkania. W mniejszych mieszkaniach można zastosować drapak. Aby umożliwić pupilowi drapanie podczas drapania, drapak powinien być co najmniej dwa razy wyższy od Twojego pupila.

Jeśli dysponujesz większą przestrzenią, możesz pozwolić sobie na drzewko dla kota. Jest to połączenie legowiska i drapaka. Dla kotów im więcej kryjówek, tym lepiej. Im bardziej rozbudowane kocie drzewko i im szczęśliwszy będzie Twój pupil, tym lepiej. Niektóre koty nie przepadają za plecionymi drapakami, więc możemy pokusić się o drapak z tektury, np. tekturowy Trixie. Czasami drapaki można połączyć razem z zabawką, np. piłeczkami. Jeśli nasz kot nie jest przekonany do nowego akcesorium, można posypać drapak kocimiętką. Można również zamówić kocimiętkę w sprayu, aby dodać ją do zestawu. W sprzedaży dostępne są również patyczki matatbi. Zawarte w nich olejki wywołują podobny efekt euforyczny jak kocimiętka. Patyczki te są chętnie wybierane przez koty w Japonii. Naukowcy potwierdzili, że są one bezpieczne dla kotów. Dodatkowo koty mogą je żuć w celu usunięcia płytki nazębnej.

Zabawa z kotem

Dobrym pomysłem jest spędzenie przynajmniej 15 minut każdego dnia ze swoim pupilem, jeśli tylko mamy na to czas. Wzmocni to więź i zaspokoi naturalną chęć naszego kota do polowania. Możesz dać swojemu kotu do zabawy różne wędki. Można również bawić się z kotem laserami. Zabawki te mogą jednak powodować u kota problemy ze wzrokiem. Jeśli musisz zostawić swojego pupila w domu, dobrze jest zapewnić mu różne zabawki i piłki. Można również znaleźć bardziej zaawansowane zabawki, takie jak kółko do gry w mysz lub zabawka interaktywna Mouse Hunter. Do wyboru jest wiele tuneli dla kotów, które mogą być świetną zabawą dla dwóch kotów.

Jest wiele sposobów na urozmaicenie życia kota. Redukujemy stres i zmniejszamy ryzyko rozwoju chorób dając naszemu kotu możliwość wykorzystania jego naturalnych instynktów. Musimy pamiętać, że koty są indywidualistami. Nawet jeśli zamówimy najpiękniejsze drzewko z drapakiem i wieloma kryjówkami, naszemu pupilowi bardziej spodoba się kartonowe pudełko, w którym była jego zabawka.

Zabawki dla kotów

Koty rzadziej bawią się ze swoimi właścicielami, ale warto zainwestować w wędkę z piórkami lub myszkę dla nich. Istnieją myszki i piłki z dzwoneczkami, którymi można zachęcić koty do zabawy. Niektórzy do zabawy ze swoim kotem używają lasera. Lasery nie są zalecane dla kotów, które mają obsesję na punkcie łapania czerwonego światła. Światło o dużym natężeniu skierowane bezpośrednio na oczy kota może spowodować uszkodzenie jego wzroku. Kot może gonić swoją ofiarę, ale nie udaje mu się jej złapać. Zaburza to naturalną równowagę pomiędzy uwalnianiem hormonów relaksacyjnych podczas gryzienia, a wzrostem hormonów napędzających pościg jak adrenalina. Możemy jedynie zestresować naszego pupila, mimo najlepszych chęci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here