Przedsiębiorcy często popełniają ogromny błąd, jakim jest zwlekanie z windykacją. Zwykle powodem jest wiara w to, że nieuczciwy kontrahent w końcu spłaci swój dług, albo po prostu brak chęci poświęcenia czasu na dodatkową pracę. Tymczasem z miesiąca na miesiąc szanse na odzyskanie długu maleją.
Czym jest windykacja polubowna i czy może okazać się skuteczna?
Windykacja polubowna to proces, polegający na przypominaniu dłużnikowi o konieczności spłaty określonej kwoty poprzez wiadomości mailowe, SMS-owe, czy telefony. Można również przyjąć strategię, jaką jest przeprowadzenie negocjacji. Istnieje spora szansa, że jeśli nieuczciwy kontrahent zobaczy, iż mimo nieodpowiedniego zachowania nadal traktujemy go poważnie – szybciej ureguluje dług.
Windykacja nie musi być męczącym i długotrwałym procesem
Obecnie proces windykacji nie musi być wcale tak kosztowny, czy długotrwały jak mogłoby się powszechnie wydawać. Narzędzia, jakimi dysponujemy, pozwalają o wiele sprawniej przejść przez ten proces na każdym jego etapie, które przestały być zagadką dla „zwykłych ludzi”.
Do rozpoczęcia windykacji warto się odpowiednio przygotować, przemyśleć plan działania oraz sumiennie się go trzymać. Umożliwi to sprawne zamykanie kolejnych spraw oraz dostosowanie strategii zarówno do nas samych, jak i naszego dłużnika. Zastanawiasz się pewnie, po co podporządkowywać zasady do kontrahenta, zwlekającego z zapłatą? Odpowiedź jest prosta – sposób przeprowadzania windykacji zależy w dużej mierze od tego, czy zamierzamy kontynuować z nim współpracę, czy chcemy jedynie otrzymać swoją należność i zakończyć kontakt.
Korzyści z szybkiego rozpoczęcia windykacji:
- Możliwość łatwiejszego i szybszego odzyskania swojej należności,
- Budowanie mocnego wizerunku przedsiębiorstwa,
- Mniejsze szanse na to, że dłużnik upłynni swój majątek,
- Większa szansa na pozytywny wyrok sądu.
Pomoc sprawdzonej kancelarii adwokackiej może okazać się bardzo istotny, ze względu na trudność samodzielnego rozważenia tak dużej ilości możliwych scenariuszy oraz przygotowania wartościowego planu działania. Najważniejsze jest to, aby w miarę możliwości w trakcie procesu żadne zachowanie dłużnika nie było dla nas zaskoczeniem.
Artykuł został stworzony we współpracy z kancelarią adwokacką „Wieniawska Adwokaci”.