Praca jako ogrodnik jest bez wątpienia zajęciem dla ludzi z pasją do pielęgnacji przestrzeni zielonych. Osoby, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, obcować z przyrodą i dbać o rośliny mogą czuć się spełnione, pracując w tej branży. Żeby mogły wykonywać swoje zadania profesjonalnie i mieć szanse na zdobycie dobrego zatrudnienia, muszą mieć odpowiednie predyspozycje i kwalifikacje. Czym powinny się wyróżniać i w jaki sposób można rozwijać swoje zdolności?
Jak wygląda praca ogrodnika? Gdzie ogrodnicy mogą znaleźć zatrudnienie?
Specyfika pracy ogrodnika związana jest z miejscem zatrudnienia. Inne zadania mają osoby zajmujące się dbaniem o przestrzeń publiczną, które pracują np. dla miejskiego zakładu utrzymania zieleni, czy w ogrodach botanicznych, a inne wykonując prace w ogrodach prywatnych. W zakres obowiązków ogrodnika może wchodzić:
- Zarządzanie obszarami zielonymi, planowanie zadań,
- projektowanie i aranżacja ogrodu,
- sadzenie i pielęgnacja roślin, monitorowanie ich stanu,
- ochrona roślin przed szkodnikami i chorobami,
- dbanie o stan terenu zielonego – koszenie, kompostowanie, pielenie, nawadnianie i inne prace konserwacyjne,
- wykonywanie prac sezonowych.
Ponadto, osoby, które zdobędą odpowiednie kwalifikacje, mogą też otrzymać etat w szkółkach roślin i centrach ogrodniczych zajmując się uprawą lub pracując jako specjaliści – doradcy klienta przy sprzedaży roślin. Znajdują także zatrudnienie w sektorze rolniczym. Zarobki w tej branży są mocno zróżnicowane, wpływ na nie ma miejsce pracy, zakres obowiązków, a także doświadczenie i umiejętności.
Zawód ogrodnik – dla kogo? Jakie cechy powinien mieć dobry ogrodnik?
Żeby móc dobrze wykonywać swoje obowiązki i czerpać z tego satysfakcję, trzeba po prostu lubić tę dziedzinę. Osoby, które pasjonują się przyrodą, odczuwają przyjemność z prac ogrodniczych, odnajdą się w tym zawodzie. Dobry ogrodnik powinien mieć rozwinięty zmysł estetyczny. Ważna jest też cierpliwość i dokładność. Nie da się wykonywać tego zajęcia, jeśli nie dysponuje się odpowiednią wiedzą, dlatego trzeba być ciekawym, chłonąć informacje związane z odmianami roślin, techniką upraw, czy sposobem dbania o zieleń.
Ogrodnik powinien być gotowy na ciągłe doskonalenie swoich umiejętności, ponieważ ogrodnictwo to dziedzina, która stale się rozwija i wprowadza nowe technologie i metody uprawy. Praca w tym zawodzie jest też wymagająca fizycznie, dlatego odpowiednia kondycja i dobre zdrowie również są wymagane, a także umiejętności manualne.
Jak zdobyć zawód ogrodnika i uzyskać kwalifikacje rolnicze?
Sposobem na to, by móc pracować i rozwijać się w zawodzie ogrodnika jest nauka w szkole ogrodniczej, która pozwala uzyskać dyplom zawodowy i certyfikat potwierdzający kwalifikacje OGR.02.na zakładanie i prowadzenie upraw ogrodniczych. Kursanci zdobywają także wykształcenie rolnicze, które poszerza możliwości zawodowe, a także np. uprawnia do nabycia ziemi rolnej. W sprawdzonej szkole, która słynie z renomy, można zdobyć aktualne wiadomości i w wygodnej formie online uczestniczyć w zajęciach, które prowadzone są przez doświadczoną kadrę. Informacje dotyczące sposobu rekrutacji i spraw organizacyjnych dostępne są na stronie: https://rolnicy-ogrodnicy.pl/.