Odchudzanie przez bieganie

Nadmierna masa ciała może doprowadzić do wielu poważnych chorób i schorzeń. Dlatego warto walczyć z problemem i jak najszybciej podjąć odpowiednie działania. Wiele osób, które pragną zrzucić nadprogramowe kilogramy i wymodelować sylwetkę decyduje się na aktywność fizyczną w postaci biegania. Czy to dobry pomysł? Czy bieganie pomaga schudnąć? Sprawdź, jak przygotować się do treningów biegowych i dlaczego prawidłowa masa ciała jest tak istotna.  

Czy bieganie pomaga zredukować masę ciała?

Aby redukcja masy ciała była możliwa, musimy wejść na tzw. ujemny bilans kaloryczny, czyli jeść mniej niż wydatkuje organizm w ciągu doby. Sposobem na to jest dieta redukcyjna lub dodatkowa aktywność fizyczna, która spala kalorie, przez co w ogólnym rozrachunku organizm wydatkuj więcej w ciągu dnia. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby połączyć obie te metody. Warto jednak wiedzieć, że bieganie to tylko narzędzie do wygenerowania ujemnego bilansu kalorycznego, który jest bezpośrednią przyczyną spadku masy ciała.

Aby móc kontrolować to, czy jesteśmy na ujemnym bilansie, musimy znać swoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie. Można to obliczyć za pomocą specjalnych kalkulatorów dostępnych w internecie. Działają one według określonego wzoru, dlatego wystarczy podać swoje dane, a po chwili zostanie wygenerowany wynik.

Jak się przygotować do treningów biegowych?

Jeśli rozpoczynamy przygodę z bieganiem po to, aby schudnąć, a nie uzyskać konkretny wynik, nie musimy oczywiście zaopatrywać się w profesjonalny sprzęt. Podstawą jest dobre obuwie do bieganie. Ta kwestia dotyczy zarówno początkujących, jak i doświadczonych biegaczy.

Obuwie należy dobierać przede wszystkim do typu stopy (neutralna, pronująca, supinująca) oraz do rodzaju podłoża, po jakim zamierzamy biegać najczęściej. Inaczej zbudowane będą buty do biegania po asfalcie, a inaczej buty do biegania w terenie. Te pierwsze będą miały lepszą amortyzację, a te drugie agresywny bieżnik.

Dlaczego utrzymanie prawidłowej masy ciała jest tak ważne?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka masa ciała są niebezpieczne dla zdrowia, a nawet mogą zagrażać życiu. Otyłość nazywana jest nawet plagą XXI wieku, ponieważ coraz większa część społeczeństwa boryka się z nadprogramowymi kilogramami.

Taki stan jest niezwykle niebezpieczny dla organizmu, ponieważ może być przyczyną cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, zawału serca, a także nowotworów. Dodatkowo wysoka waga niekorzystnie wpływa na sylwetkę, ponieważ obciąża stawy. To dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłową masę ciała. Bardzo ważna jest szybka reakcja. Im wcześniej zaczniemy działać, tym łatwiej będzie nam pozbyć się problemu.

Bieganie może być skutecznym narzędziem w walce o prawidłową masę ciała. Trzeba jednak pamiętać, że ważny jest przede wszystkim ujemny bilans kalorii. Jeśli będziemy jeść zbyt dużo, to aktywność fizyczna nie pomoże nam pozbyć się tkanki tłuszczowej. Dodatkowo pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu się do treningów, przede wszystkim o zakupie porządnych butów biegowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here