Jeszcze ciepły, miękki w środku, o chrupiącej skórce – chleb pieczony w domu może wręcz uzależniać! Wiele osób jest przekonanych o tym, że jego przygotowanie jest trudne i czasochłonne, ale często to tylko mit. Pyszne bochenki możesz przygotować samodzielnie, nawet jeśli nie masz dużo czasu w ciągu dnia. Sprawdź, jak upiec chleb w domu.
W większości kuchni chleb stanowi nieodłączny element wielu dań – serwuje się go o różnych porach, również jako dodatek do potraw czy jako samodzielną przekąskę. Najchętniej jada się go na przykład na śniadanie czy jako przekąskę w formie kanapek. Mało kto jednak myśli o tym, aby piec regularnie własny chleba, ponieważ wydaje się, że zajęłoby to zbyt dużo czasu. W rzeczywistości jednak nie jest to ani tak czasochłonne, ani trudne, jak mogłoby się w pierwszej chwili wydawać. W przypadku chleba receptury nie są skomplikowane – sekret tkwi w dobrych składnikach i kilku trikach, które warto zastosować, aby przyspieszyć proces.
W czym upiec chleb w domu?
Jeśli planujesz przygotować chleb w tradycyjny sposób, potrzebna będzie m.in. stolnica, forma, piekarnik, a do tego też… sporo cierpliwości przy wyrabianiu ciasta. Jeśli nie masz na to czasu ani ochoty, istnieje rozwiązanie, które znacznie ułatwia i przyspiesza ten proces – wypiekacz do chleba. To urządzenia, które w zasadzie wykonują całą pracę za ciebie – począwszy od mieszania składników i wyrabiania ciasta, aż po pieczenie. Wystarczy odmierzyć składniki i uruchomić odpowiedni program.
W wypiekaczach możesz próbować wielu różnych przepisów. Do urządzeń zazwyczaj dołącza się instrukcje z wykazem składników do poszczególnych receptur. W bardziej rozbudowanych wariantach możesz przygotować chleby bezglutenowe, na zakwasie, czy żytnie, jak również oczywiście klasyczne wypieki pszenne.
Niektóre maszyny nie są całkowicie samodzielne, wymagając kontrolowania poszczególnych etapów pieczenia poprzez przełączanie i ustawianie parametrów. Jeśli chcesz zminimalizować liczbę niezbędnych czynności, warto szukać takich wypiekaczy, które wykonują całą pracę automatycznie bez przerwy. Takie urządzenie wymiesza i ugniecie ciasto, wypiecze je, a po upływie wymaganego czasu po prostu wyłączy się. Dzięki temu możesz cieszyć się świeżymi bochenkami z samego rana – wystarczy nastawić odpowiedni program do wypiekania chleba przez noc.
Ile zajmuje pieczenie domowego chleba w wypiekaczu?
Całkowity czas przygotowywania chleba może różnić się w zależności od urządzenia. Samo pieczenie zazwyczaj trwa około godziny. Mieszanie, wyrabianie i wyrastanie ciasta to zazwyczaj kwestia dodatkowych dwóch, trzech lub czterech godzin.
Dlaczego warto piec własny domowy chleb?
Wciąż nie jesteś przekonany do samodzielnego pieczenia chleba? Powodów, dla których warto zacząć to robić, jest co najmniej kilka:
- oszczędności – składniki potrzebne do jego zrobienia są dostępne w każdym sklepie, a koszt przygotowania własnego bochenka często są nieporównywalnie niższe niż zakup gotowego chleba w piekarni;
- kontrola składu – w wypadku pieczywa dobry smak nie zawsze idzie w parze z wysoką jakością produktu. Przeciwnie – mięciutkie bułki często powstają przy użyciu spulchniaczy i innych sztucznych dodatków, jak sorbinian potasu i proprionian wapnia, których nie powinno używać się do wypieku chleba. Choć przedłużają one trwałość produktu, mogą powodować reakcje alergiczne i zdecydowanie daleko im do naturalności. Zdarza się również, że do „ciemnego” pieczywa dodaje się karmel, aby uzyskać odpowiedni kolor chleba. Jeśli decydujesz się na pieczenie własnych bochenków, możesz kontrolować skład w stu procentach – nie musisz obawiać się barwników, spulchniaczy i konserwantów. Możesz wypiekać różne rodzaje pieczywa, m.in. chleby bezglutenowe, które czasem bywają trudno dostępne w piekarniach. Domowy chleb możesz dopasować pod siebie za każdym razem;
- wyjątkowy smak – warto też wspomnieć o tym, że świeżo upieczony, jeszcze ciepły bochenek po prostu wspaniale smakuje!
Postaw na pyszne i zdrowe pieczywo i zainwestuj w wypiekacz. To prosty sposób na niedrogi, zawsze świeży sklep o dobrym, sprawdzonym składzie. Wśród tego rodzaju sprzętu kuchennego możesz znaleźć szeroki przekrój wypiekaczy z różnych półek cenowych i o różnych funkcjach – wybierz spośród nich sprzęt odpowiedni dla siebie!
Artykuł sponsorowany.