Piaszczyste plaże Jukatanu czy dżungle Kostaryki

Kraje Ameryki Północnej i Południowej są wyzwaniem dla podróżników, jednak każdy, kto złapie bakcyla podróży prędzej czy później będzie chciał się tam wybrać. USA i Kanada to dla wielu „American Dream”, mimo że ze zwiedzanie tych krajów jest stosunkowo łatwe nawet dla początkujących. Inaczej ma się sprawa z Meksykiem, Argentyną, Peru czy Kostaryką – te kierunki bez wahania nazwiemy egzotycznymi z perspektywy Polski. Skrywają one niezliczone skarby, które czekają na odkrycie. Dla kogo są wakacje w Meksyku czy Kostaryce?

Wycieczka do Meksyku

Meksykańskie Stany Zjednoczone, jak brzmi oficjalna nazwa, to olbrzymi i różnorodny kraj, chętnie odwiedzany przez turystów. Najbardziej obleganymi częściami, jeśli chodzi o podróżników z Europy, jest Półwysep Jukatan ze stanem Jukatan i Quintana Roo, Chiapas i Oaxaca ze względu na tropikalny klimat i nadmorskie kurorty. Mexico City, czyli stolica kraju, jest również bardzo ciekawym turystycznie miejscem – tutaj jednak poleca się decydować na wycieczki zorganizowane po najważniejszych punktach. Jaka jest pogoda w Meksyku? Wycieczka na Jukatan i Wybrzeże Karaibskie może zostać zrealizowana niemal przez cały rok, bo to najcieplejszy region w kraju ze średnimi temperaturami powietrza 26°C i klimatem podzwrotnikowym. Najwyższy sezon zaczyna się w okolicach listopada i trwa do stycznia – Jukatan to jeden z ulubionych kierunków na zimowe wakacje ze względu na gwarantowaną pogodę. Pora deszczowa trwa tutaj zwykle od czerwca do października, jednak nie oznacza to, że obfity deszcz pada każdego dnia, więc planując wycieczkę w tym terminie warto na bieżąco sprawdzać prognozę pogody. Dla kogo są wakacje na Jukatanie? Ze względu na nieodparty urok miejsca, zróżnicowane krajobrazy, wartość historyczną (na Jukatanie znajdują się setki stanowisk archeologicznych i śladów pierwszych ludzkich cywilizacji – Majów), Jukatan może być kierunkiem zarówno dla osób rządnych przygody i aktywnego zwiedzania, jak i dla rodzin z dziećmi, dla świeżo upieczonych małżonków i spragnionych odpoczynku osób. Co zwiedzać na Jukatanie? Atrakcji tu nie brakuje, a plan zwiedzania zależy też od czasu przeznaczonego na wakacje i indywidualnych preferencji. Łącząc program przygodowy z odpoczynkiem, robi się objazd przez interior, główne miasta i przez okolice (gdzie najwięcej wspomnianych stanowisk archeologicznych): Merida, Cancun, Valladolid, Temozon czy Tulum. Natomiast część wypoczynkową realizuje się zwykle na południowo-zachodnim wybrzeżu – albo w Tulum, albo w Playa del Carmen. Piękną i kameralną wysepką wartą odwiedzenia jest także Isla de Holbox.

Wycieczka do Kostaryki

Wycieczka do Kostaryki

W przeciwieństwie do Meksyku, Kostaryka zyskuje popularność wśród europejskich turystów w ciągu ostatnich lat. Jest to kierunek zdecydowanie dla osób, które kochają kontakt z przyrodą i przygody! Kostaryka leży w Ameryce Centralnej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym, granicząc z Nikaraguą i Panamą. To malutki górzysty kraj, porośnięty gęstymi dżunglami. Jaka jest pogoda w Kostaryce? Kostaryka leży także w strefie klimatów równikowych i występują tu dwie pory roku – sucha (od grudnia do kwietnia) i deszczowa (od maja do listopada). Turystom poleca się wycieczki na Kostarykę podczas pory suchej. Jakie są największe atrakcje Kostaryki? Przede wszystkim przyroda, przyroda, i jeszcze raz przyroda! Kostaryka może pochwalić się niezwykłą naturą. W związku z tym, by jak najlepiej wykorzystać czas i zobaczyć jak najwięcej miejsc, poleca się zrobić objazd Kostaryki, tzw. self-drive. Wypożyczonym samochodem odwiedza się najciekawsze miejsca w swoim tempie podróżowania. Ciekawym do realizacji programem jest objazd przez malowniczy region Alajuela i największą plantację kawy w Kostaryce – Doka Estate, do wulkanu Arenal (można na niego wejść, ale oprócz wspinaczki popularny jest też tu rafting, kanioning czy jazda konna), do Rezerwatu Monteverde, przez wybrzeże Pacyfiku i do miasteczka San Jose, w którego dżunglach mieszkają leniwce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here