Biurko w pracy nie może być dziełem przypadku. Polepsz swoją efektywność i sprawdź, jak przygotować swoje miejsce do pracy.
Wbrew pozorom, praca biurowa wcale nie należy do przyjemnych zajęć. Pracownicy umysłowi na co dzień muszą pracować w ogromnym skupieniu. Niestety utrzymywanie swojej efektywności na wysokim poziomie przez całe 8 godzin pracy nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza, że skutki pracy przy biurku szybko dają się we znaki. Na szczęście można sobie z tym łatwo poradzić.
Praca biurowa – jak robić to dobrze?
Warto pamiętać o tym, że kiedy ciało niedomaga, umysł nie będzie chciał z nami tak łatwo współpracować. To właśnie dlatego warto przede wszystkim zainwestować w ergonomiczne meble do pracy biurowej. Dzięki nim zminimalizujemy skutki pracy przy biurku. Odpowiednio dobrane biurko, wygodne krzesło i prawidłowa postawa ciała to nawet więcej niż połowa sukcesu. Kiedy już o to wszystko zadbamy, dopiero wtedy dalsze działania – jak na przykład aranżacja biurka – będą miały sens.

Jak urządzić biurko do pracy?
Dostęp do światła
Praca biurowa nie jest przyjazna dla oczu, bowiem wytężanie wzroku przez wiele godzin nie sprzyja ich zdrowiu. Nie na wszystkie skutki pracy biurowej mamy pełny wpływ, jednak możemy niektóre z nich zminimalizować. Aby zrobić to skutecznie, warto zadbać o dobry dostęp do światła dziennego. Światło dzienne jest o wiele lepsze niż sztuczne oświetlenie, dlatego dobrze, jeśli biurko stoi nieopodal okna. Im dłużej będziemy wystawiać się na światło dzienne w naszej pracy, tym lepiej. Niestety nie zawsze mamy taką możliwość i nie każdego dnia pogoda dopisuje. Tutaj z pomocą przyjdzie nam lampka na biurko. Jaka będzie najlepsza? Na pewno taka z regulowanym ramieniem. Regulowane ramię pozwoli nam operować oświetleniem dostosowując je do naszych potrzeb. Z kolei jeśli chodzi o dobre skupienie, zapewni je nam neutralna lub chłodna barwa oświetlenia. Jeśli pracujemy na zmianę z fizycznymi dokumentami i komputerem, dobrym pomysłem jest zakup lampki ze ściemniaczem.
Organizery
Bałagan na biurku spowalnia nawet najprostsze działania i bez wątpienia nie sprzyja naszej efektywności. Co więcej, porozrzucane dokumenty i wszechobecne akcesoria biurowe – choć zdawałoby się, że ich nie zauważamy – powodują rozproszenie uwagi w czasie pracy. Jeśli chcemy pracować szybko, sprawnie i efektywnie, warto zainwestować w praktyczne organizery. Aby opanować panujący w naszym miejscu pracy chaos, z pewnością przydadzą nam się: specjalne szufladki lub sortery na dokumenty, pojemnik do przechowywania długopisów i innych artykułów piśmienniczych, stojak na karteczki do notowania, tablica korkowa lub tablica magnetyczna na notatki i modułowe organizery do szuflad.
Dekoracje
Jak już wiadomo, czyste, przejrzyste i ładnie urządzone miejsce pracy będzie wspierać naszą efektywność. I choć minimalizm jest tutaj wskazany, nie należy zapominać o kwestii, jaką są dekoracje. Bez względu na to czy pracujemy w typowym biurze, czy też mamy home office, dekoracje są wskazane. Dlaczego? To one czynią nasze miejsce do pracy bardziej przyjaznym i zapewniają miłą atmosferę. Nie trzeba od razu specjalnie sięgać po śmieszne figurki czy kolorowe ramki ze zdjęciami. Wystarczy jedno ładne zdjęcie w pięknej ramce, jedna piękna, kolorystycznie zgrana z aranżacją ozdoba na biurko czy ładny kwiat w stylowej doniczce.

Biurko w pracy samo o siebie nie zadba
Jeśli chcemy aby nasza praca przebiegała sprawnie i efektywnie, trzeba o porządek w miejscu pracy dbać na bieżąco. Jak to zrobić? Od razu odkładajmy dokumenty tam, gdzie ich miejsce. Kubków po kawie i herbacie pozbywajmy się zaraz po tym, jak staną się puste. Wszystkie rzeczy, których już nie używamy wkładajmy do dedykowanych im szuflad, pudełek lub przegródek. Jeśli mamy jakieś notatki, które chcemy mieć na widoku, od razu przyczepiajmy je do przeznaczonej do tego celu tablicy. Na nic bowiem nam zdadzą się organizery, pudełka a nawet biurka z półkami, dużym blatem i pojemnymi szufladami, jeśli nie będziemy regularnie dbać o porządek. Tak naprawdę tylko od nas zależy, na ile wszystkie wyżej wymienione elementy spełnią swoją rolę. To tylko narzędzia. I to my możemy zdecydować o tym, czy dobrze je wykorzystamy czy też nie.