Kiedy decydujemy się na pracę zdalną, biuro w domu wcale nie jest koniecznością. Jednak z pewnością warto je mieć! Sprawdź, dlaczego.
Praca zdalna z dnia na dzień staje się coraz bardziej powszechna. Bez względu na to, czy jest to konieczność czy też wolny wybór, osoby pracujące zdalnie w pewnym momencie decydują się na krok, jakim jest aranżacja domowego biura. Czy biuro w domu to dobre rozwiązanie czy zbędna fanaberia? Przekonaj się sam.
Biuro w domu – czy jest konieczne?
Niektórzy twierdzą, że biuro w domu nie jest nikomu do niczego potrzebne. Tym samym uważają, że równie dobrze można pracować na kanapie lub przy blacie w kuchni. Czy ich twierdzenia są słuszne? Poniekąd tak. Owszem, praca na kanapie czy wykonywanie zawodowych obowiązków przy kuchennym stole jest możliwa, może być efektywna i często jest wygodna. Jednak wszystko do czasu.
Liczne doświadczenia jasno pokazują, że praca zdalna bez przygotowania domowego biura na dłuższą metę się nie sprawdza. Siedząc w fotelu lub na kanapie po pewnym czasie mogą pojawić się problemy z kręgosłupem. Przy nieodpowiednim ułożeniu kończyn z czasem odezwą się także nadgarstki i kolana. To samo tyczy się pracy przy stole w kuchni. Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, że wywołane przez niesprzyjające warunki skutki pracy biurowej w domu, bezpośrednio przełożą się na efektywność. Kiedy nie zapewnimy sobie odpowiednich warunków, nasza wydajność szybko spadnie, koncentracja będzie trudniejsza do utrzymania, a podejmowane przez nas działania będą ciągnąć się w nieskończoność.
Domowe biuro – zalety
Jasny podział
Zdawałoby się, że praca zdalna z domu to błogosławieństwo. Jednak tylko ci, którzy mieli lub mają okazję w ten sposób przez dłuższy czas pracować wiedzą, że niekiedy praca z domu to przekleństwo. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Chodzi o zatarcie granic między pracą, a codziennym życiem. Życie domowe i rodzinne przeplata się ze sferą zawodową. To na dłuższą metę bywa wykańczające oraz sprawia, że z czasem tracimy zapał do pracy i chęci do życia. Co prawda, aranżacja domowego biura sama z siebie nas w pełni przed zatarciem granic nie uchroni, jednak może nam pomóc ich konsekwentnie pilnować.
Lepsza organizacja pracy
Praca na kanapie, w fotelu czy przy zwykłym stole może być wygodna i przez dłuższą część czasu przebiegać bezproblemowo. Jednak odpowiedzmy sobie szczerze na pytanie – czy taka organizacja sprzyja naszej skuteczności i może być wzorem do naśladowania? Nie. Jeśli chcemy pracować dobrze, szybko i skutecznie, warto najpierw odpowiednio się przygotować. W jaki sposób? Dowiadując się między innymi, jak urządzić biurko do pracy. Chyba, że lubimy marnować swój cenny czas przerzucając komputer, kalendarz, notatniki i segregatory kilka razy dziennie z miejsca na miejsce. Nie mówiąc już o ich wertowaniu czy szukaniu w stercie tych wszystkich rzeczy tego, co tak naprawdę powinno mieć swoje jedno, stałe miejsce.
Większa efektywność
Nie da się ukryć, że jasny podział dnia na życie codzienne i życie zawodowe, a także dobra organizacja pracy przekładają się na efektywność. Im bardziej będziemy się pilnować, tym nasze działania będą przebiegały sprawniej i skuteczniej. Jednak jest jeszcze jedna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę. Chodzi o podświadomość.
Kiedy decydujemy się na krok, jakim jest aranżacja domowego biura, dzieje się bardzo ważna rzecz. Mając biuro w domu i wykonując w nim swoją pracę, dajemy podświadomości jasny sygnał, że teraz jest czas tylko i wyłącznie na obowiązki zawodowe. Już nie tak często lub wcale nie sięgamy bez namysłu po telefon, żeby podejrzeć social media czy oglądać śmieszne zdjęcia kotów. Rzadziej przerywamy pracę żeby odpisać na wiadomość od znajomego lub odebrać niezbyt ważne połączenie.
Słowem, dzięki temu nasz umysł przestawia się na tryb wzmożonej pracy, a nie bujanie w obłokach.