Wbrew pozorom, praca przy biurku wcale nie należy do przyjemnych obowiązków. Dowiedz się co zrobić, żeby zminimalizować skutki pracy przy biurku.
Zdawałoby się, że praca przy biurku to wygodne zajęcie. Nic bardziej mylnego! Tylko osoby, które na co dzień pracują w ten sposób doskonale wiedzą, że wielogodzinne siedzenie w miejscu wcale nie jest przyjemne.
Dlaczego praca przy biurku jest taka ciężka?
Wiele osób wciąż twierdzi, że męcząca jest tylko i wyłącznie praca fizyczna i tylko pracownicy fizyczni mogą narzekać na różnego rodzaju dolegliwości. Niestety wciąż zapomina się o tym, że praca umysłowa może być równie wyczerpująca. Dlaczego tak jest?
Stres
Prace biurowe często wiążą się z ogromną odpowiedzialnością za siebie i wiele różnego rodzaju zadań. Do tego dochodzi presja czasu. Nieubłaganie zbliżające się terminy, szef stojący nad głową, ponaglanie przez przełożonych, odpowiedzialność za powierzone dokumenty i ich prawidłowy obieg, doprowadzenie od początku do końca wielopoziomowych procesów, konieczność wykonywania wielu zadań jednocześnie, a także niekiedy profesjonalna obsługa wymagających klientów. Taka praca to niezłe wyzwanie zarówno dla mózgu, jak i sprawdzian dla charakteru.
Konieczność wzmożonej koncentracji
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że zmuszenie naszego ciała do fizycznego działania w normalnych warunkach bywa o wiele łatwiejsze, niż zaprzęgnięcie naszego umysłu do wytężonej pracy. Nie bez powodu naukowcy szukają coraz to nowszych rozwiązań na problemy z koncentracją, a inni specjaliści zacięcie promują różne metody na efektywną pracę i skupienie uwagi. Kiedy umysł odmówi skupienia i koncentracji, pracownik biurowy ma niemały i nie tak łatwy do rozwiązania problem.
Problemy zdrowotne
Widzimy człowieka siedzącego cały dzień przy biurku w ładnym biurze i myślimy sobie, że ten to dopiero ma dobrze. Jednak to tylko pozory. Nawet tylko siedząc możemy narazić się na poważne problemy zdrowotne. Konieczność nieustannego wytężania wzroku może powodować krótkowzroczność. Przeciążone plecy i nadgarstki także szybko dają o sobie znać. Dodatkowo, brak odpowiedniej ilości tlenu i niemal całkowity brak ruchu przez wiele godzin może nieść za sobą dla całego organizmu skutki takie jak migreny, spadek kondycji i szybki przyrost masy ciała.
Praca przy biurku – jak uczynić ją zdrową i przyjemną?
Biurko
Wybrane przez nas meble do biura nie powinny być dziełem przypadku. Najlepiej jeśli zdecydujemy się na biurko z wyprofilowanym blatem. Dzięki temu będziemy mogli się pod nie wsunąć krzesłem i wygodnie oprzeć o blat nadgarstki. To odciąży je podczas pisania na klawiaturze komputera. Blat powinien być szeroki tak, abyśmy swobodnie mogli przechowywać na nim wszystkie niezbędne rzeczy, nie ujmując sobie jednocześnie miejsca na ręce. Wysokość blatu musi umożliwić nam takie położenie rąk, aby między ramieniem i przedramieniem był kąt prosty.
Krzesło
W dzisiejszych czasach bardzo trudno wybrać najlepsze krzesło do biurka. Dlaczego? Powodem jest mnogość obecnie dostępnych na rynku modeli. Bardzo łatwo jest się w tym wszystkim pogubić i nieświadomie zrobić sobie krzywdę. Krzesło biurowe powinno być przede wszystkim stabilne. Kolejną ważną kwestią jest twardość i sprężystość krzesła. Jednak tutaj nie ma ścisłych wytycznych. Ma nam się po prostu na nim wygodnie siedzieć. Kluczowe jest także specjalnie wyprofilowane na wysokości odcinka lędźwiowego oparcie i obecność – regulowanych lub nie – podłokietników.
Prawidłowe siedzenie
Warto pamiętać, że na nic zdadzą się ergonomiczne krzesła i specjalne biurka do komputera, jeśli nie nauczymy się, jak prawidłowo siedzieć. Prawidłowa postawa ciała w pracy siedzącej jest tutaj kluczowa. Bez niej bardzo szybko narazimy swoje zdrowie na szwank. Siedząc powinniśmy zachować naturalną krzywiznę kręgosłupa. Podeszwy stóp powinny znajdować się na podłodze. Jeśli zwisają one nie dotykając podłoża, ucierpią przede wszystkim nasze kolana. Ręce ustawiajmy tak, aby uniknąć nadmiernego wyginania nadgarstków. Pomoże nam w tym odpowiednie ustawienie wysokości krzesła względem biurka i specjalne podkładki pod nadgarstki do klawiatury.