aranżacja pokoju nastolatka
fot. pixabay.com

Aranżacja pokoju nastolatka to nie lada wyzwanie dla rodziców. Sprawdź, dlaczego młodzieżowy pokój nie powinien być dziełem przypadku.

Dorastanie to piękny i jednocześnie trudny dla dziecka czas. Z jednej strony nie jest już dzieckiem, ale z drugiej nie jest jeszcze dorosłym. Z tym okresem wiąże się zarówno poczucie swobody, jak i liczne ograniczenia. Dorastającemu dziecku, któremu na każdym kroku wtóruje burza hormonów, naprawdę trudno jest się w tym wszystkim odnaleźć. Na szczęście rodzice mogą mu w tym pomóc. I choć zdawać by się mogło, że aranżacja młodzieżowego pokoju nie ma z tą pomocą nic wspólnego – w rzeczywistości jest zupełnie inaczej.

młodzieżowy pokój
fot. pixabay.com

Pokój nastolatka – o co tyle hałasu?

Wiek nastoletni jest okresem, w którym dorastające dziecko szuka swojej tożsamości i powoli buduje swoją autonomię. Wbrew pozorom nie jest to jego świadomy wybór, lecz naturalna pod względem biologicznym kolej rzeczy. Aby cały proces przebiegł prawidłowo i jak najmniej negatywnie odbił się na życiu rodzinnym, nie powinniśmy się przeciw temu buntować, tylko nastolatka w tym wesprzeć.

I tak, jak prawidłowa aranżacja dziecięcego pokoju miała w pewnym etapie życia maluchowi w określony sposób służyć, tak pokój nastolatka także w pewnym momencie odgrywa w jego życiu pewną rolę. Jest to jego azyl. Miejsce, w którym może pobyć sam ze sobą. Mentalnie czy fizycznie odciąć się na chwilę od rodziców i budować w nim swoją własną tożsamość.

Dlaczego pokój dla nastolatka to wyzwanie dla rodziców?

Rodzice podświadomie często nie mogą pogodzić się z tym, że ich małe dzieci powoli stają się dorosłe. Niekiedy dorośli w bardziej lub mniej widoczny sposób przed nieubłaganie nadchodzącymi zmianami się buntują. Widząc, że ich dziecko zaczyna mieć własne zdanie i nie godzi się na wszystko jak dotychczas, samo chcą urządzić pokój nastolatka po swojemu bo uważają iż wiedzą, co jest dla ich dziecka lepsze. Jednak z takiego podejścia rodzą się tylko kłótnie. Dorośli członkowie rodziny powinni przypomnieć sobie, że kiedyś sami byli nastolatkami i tak samo jak ich dzieci teraz, potrzebowali wówczas zaznaczenia swojej odrębności.

Aranżacja pokoju nastolatka – jak zrobić to dobrze i.. zgodnie?

Pokój nastolatka i jego aranżacja powinny przede wszystkim opierać się na dialogu i kompromisach. Tak, to właśnie one okażą się gwarancją sukcesu i szybkiego zakończenia prac. Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek działania, warto wspólnie ustalić wszystkie szczegóły. Jak zrobić to dobrze? Wystarczy zastosować podstawowe zasady aranżacji pokoju młodzieżowego, ustalić budżet na remont, a część inwencji twórczej i niektóre decyzje zostawić dorastającemu dziecku. Dzięki temu wszyscy będą zadowoleni. Rodzice, którzy pozostawiając dziecku pole do popisu mimo wszystko jasno przedstawili pewne zasady i wyznaczyli granice. I nastolatek, który będzie miał w pewnym zakresie to, na czym mu zależy – wolność wyboru.

aranżacja pokoju nastolatki
fot. pixabay.com

Młodzieżowy pokój – podstawowe elementy

Co powinno znaleźć się w pokoju nastolatka?

  • Przede wszystkim średniej wielkości łóżko. To na nim nastolatek będzie odpoczywał po męczącym dniu w szkole, słuchał muzyki w porze relaksu i czytał książki przed snem lub ucząc się do ważnego egzaminu. Dobrze, jeśli będzie ono rozkładane. To rozwiązanie sprawdzi się wówczas, gdy od czasu do czasu będą do domu na noc zapraszani znajomi.
  • Duża, pojemna szafa jest obowiązkowa. Nastoletnie dzieci mają bardzo wiele ubrań, butów, akcesoriów sportowych oraz wiele innych rzeczy, które gdzieś trzeba pomieścić. Mała szafa z pewnością się tutaj nie sprawdzi. Do pokoju nastolatka najlepsze okazują się być szafy przesuwne. Są duże i pakowne. Owszem, niektóre z nich zajmują znaczną część przestrzeni, ale za to dziecko ma wszystkie rzeczy w jednym miejscu i łatwiej utrzymuje porządek w pokoju.
  • Praktyczne biurko to również element, którego nie powinno tutaj zabraknąć. Musi być duże i dostosowane do wzrostu dorastającego dziecka. Na rynku dostępne są biurka z regulowaną wysokością, ale nie jest to konieczność. Można po prostu kupić biurko dla dorosłych i dopasować do niego odpowiednie, regulowane krzesło. Ważne jest, aby miało one praktyczne półki, szafki i szuflady. Dobrze jest też dokupić do niego różnego rodzaju organizery na biurko. Pomogą one w utrzymaniu porządku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here