Jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę
fot. pexels.com

Dowiedz się, jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę i zwiększ swoje szanse na upatrzone stanowisko w wybranej firmie już dziś!

Rozmowa kwalifikacyjna zawsze i dla każdego jest wyzwaniem. Nie ma znaczenia, czy jest to nasza pierwsza rozmowa o pracę w życiu, czy też któraś z kolei. Każde spotkanie z rekruterem ma wpływ na nasze dalsze losy. Jeśli zależy ci na wybranym stanowisku, musisz dać z siebie wszystko. Nie czekaj na ostatnią chwilę i już dziś dowiedz się, jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę.

jak zrobić wrażenie na rozmowie o pracę
fot. pexels.com

Jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę?

Nie idź bez przygotowania

Rozmowa kwalifikacyjna, a raczej przygotowania do niej to coś, czego pod żadnym pozorem nie powinniśmy ignorować. Niektórzy nie zastanawiają się, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej tylko od razu idą na żywioł. Niestety nie zawsze dobrze się to kończy. Owszem, można mieć szczęście, ale lepiej temu szczęściu dodatkowo pomóc. Przygotowania zacznij jak najwcześniej tylko się da. Im szybciej zaczniesz, tym swobodniej i pewniej będziesz się czuć kiedy przyjdzie dzień spotkania z rekruterem. Dobre przygotowanie i pewność siebie są tutaj kluczowe. To właśnie dzięki nim pokażesz swój profesjonalizm i dasz przyszłemu pracodawcy sygnał, że można tobie i twoim kompetencjom zaufać.

Naucz się prezentować

Wiele osób myśli, że mówienie o sobie to prosta sprawa. W końcu kto zna nas lepiej, niż my sami? Idąc tym tokiem myślenia uważamy, że spontaniczna autoprezentacja to pestka. Nic bardziej mylnego! Często zapominamy o tym, że spotkanie z rekruterem to przede wszystkim stres! Niejednego w moment niespodziewanie oblewają zimne poty i paraliżuje strach. W takim stanie trudno zebrać myśli do kupy i powiedzieć o sobie coś naprawdę sensownego. Kluczem do sukcesu jest nauka autoprezentacji. Jak się za to zabrać? Wystarczy zapisać na kartce kilka istotnych zdań o sobie i wymienić garść znaczących faktów z życia zawodowego. Następnie nauczyć się tego na pamięć i powtarzać na głos tak długo, aż będziemy przy tym brzmieć i zachowywać się naturalnie.

Ubierz się odpowiednio

Pójście na rozmowę kwalifikacyjną w codziennym stroju jest niedopuszczalne. Ubranie się w zwykłe ciuchy jest niczym zniewaga wobec potencjalnego pracodawcy i faktu, że postanowił nas wyróżnić poprzez zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne. Odpowiedni strój to podstawa. Jak ubrać się na rozmowę o pracę? Przede wszystkim formalnie, schludnie i z klasą. Czyste, wyprasowane i dostosowane do sytuacji ubranie jest z naszej strony nie tylko wyrazem szacunku, lecz również ma zaznaczyć nasz profesjonalizm. Wybieraj tylko stonowane kolory. Pamiętaj przy tym, że ubrania na rozmowę o pracę nie mogą zbytnio odkrywać części ciała takich jak ramiona, nogi czy klatka piersiowa. Dobrze widziane są klasyczne fasony i proste wzory. Zbytnie udziwnienia są ekstrawaganckie. A te nie kojarzą się z profesjonalizmem.

jak przygotować się do rekrutacji
fot. pexels.com

Weź ze sobą dokumenty

Choć zdawałoby się to oczywiste, nie dla wszystkich takie jest. Niektórym wciąż zdarza się, że na rozmowę o pracę przychodzą bez żadnych dokumentów. Dobrze jest wziąć ze sobą swój wydrukowany egzemplarz CV. Dlaczego? Ponieważ zabiegany pracodawca może zapomnieć wydrukować nasze CV i nie będzie miał na czym się w czasie rozmowy przysłowiowo oprzeć. Wówczas skorzysta z tego, które przynieśliśmy my. Zresztą, nawet jeśli pracodawca będzie przygotowany, to przyniesienie ze sobą dokumentacji po prostu dobrze o nas świadczy. Warto także pamiętać, że niekiedy poza CV, w czasie rozmowy przydadzą się również inne, potwierdzające nasze kwalifikacje i kompetencje zawodowe dokumenty.

Zrób dobre wrażenie

Dobre pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz. Jeśli na starcie popełnisz gafę, ciężko będzie to później odkręcić (o ile w ogóle później będziesz miał na to szansę). Dobrze więc się postaraj. Jak zrobić dobre wrażenie na rozmowie o pracę i zwiększyć swoje szanse na sukces? To prostsze, niż myślisz. Przede wszystkim zadbaj o punktualność. Przyjdź przed czasem i tym samym daj potencjalnemu pracodawcy sygnał, że jesteś zaangażowany. W czasie rozmowy wykaż zainteresowanie firmą. Nie tylko udzielaj odpowiedzi, lecz także aktywnie zadawaj pytania i angażuj się w rozmowę. To będzie dowód na twoją komunikatywność. Co więcej, zadawanie pytań i swobodna rozmowa niejako dadzą do zrozumienia, że twoje wdrożenie się w firmę i podejmowanie nowych wyzwań nie będzie stanowiło dla ciebie większego problemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here