Telefon dla seniora musi spełniać zupełnie inne warunki, niż telefon dla nastolatka. Zobacz, jak wybrać smartfon dla babci i dziadka.
Przez ostatnie kilkanaście lat technologia mocno się rozwinęła. Nic więc dziwnego, że osoby starsze coraz częściej przestają sobie radzić z coraz to nowszymi wynalazkami technologicznymi. Współczesne smartfony właśnie do takich należą. I choć młodzież i osoby w średnim wieku doskonale sobie z ich obsługą radzą, o tyle seniorzy mogą mieć z tym niemały problem. Jeśli chcesz ułatwić im życie sprawdź, jaki telefon dla seniora będzie najlepszy i czym powinien się charakteryzować.
Potrzeby seniorów w końcu zauważone
Współczesna młodzież nie wyobraża sobie życia bez telefonów komórkowych. Starsze pokolenia już tak. W końcu przez większość swojego życia mieli tylko telefon stacjonarny. Nic więcej do gsatysfakcjonującej komunikacji na odległość nie było im potrzeba. Jednak telefony domowe już dawno poszły w odstawkę, a seniorzy zostali postawieni pod ścianą. Na rynku zaczęły pojawiać się telefony komórkowe, które z roku na rok miały coraz więcej nowoczesnych funkcji. Oczywiście wszystkie nieustannie dostosowywane do mających coraz większe wymagania konsumentów. W tej grupie seniorów nie było – oni chcieli mieć po prostu telefon do dzwonienia.
Na szczęście z czasem giganci technologiczni zaczęli dostrzegać potrzeby starszych ludzi, i w końcu zdecydowali się na nie odpowiedzieć.
Telefon dla seniora – dlaczego warto?
Nie jest dla nikogo tajemnicą, że o osoby starsze trzeba dbać. Z roku na rok ich zdrowie jest coraz bardziej kruche, a pamięć już nie taka, jak za młodu. Do tego, w dzisiejszych czasach seniorzy niejednokrotnie są pozostawieni sami sobie. Wielopokoleniowe, tętniące życiem domy, w których to mieszkają całe rodziny zostały już tylko wspomnieniem. Osoby starsze mieszkają same, same muszą o siebie dbać i często brakuje im towarzystwa. Smartfon dla seniora jest więc takim ich łącznikiem ze światem zewnętrznym. Dzięki niemu mogą zadzwonić do krewnych, zaprosić sąsiadkę na kawę zamiast po nią iść, a nawet wezwać pomoc w razie nagłej potrzeby.
Jaki powinien być smartfon dla seniora?
Odporny na uszkodzenia mechaniczne
Współczesne smartfony nie są zbyt wytrzymałe. Niekiedy wystarczy jeden upadek i cały ekran do wymiany. Chwila nieuwagi może zdarzyć się każdemu, ale nie każdego na koszty naprawy stać. Przeciętna emerytura nie jest zbyt wysoka, dlatego seniorzy na co dzień muszą wybierać raczej ekonomiczne i praktyczne rozwiązania. Najlepiej jeśli smartfon dla seniora będzie cechował się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Wówczas chwila nieuwagi czy niejeden upadek nie będą mu straszne. Za solidny smartfon zapłacimy więcej teraz, ale za to w przyszłości odejdą nam koszty ewentualnej naprawy. Jeśli dobrze pójdzie, to przez lata nic nie trzeba będzie naprawiać, ponieważ nic nie będzie uszkodzone.
Przyjazny dla wzroku
O ile malutkie przyciski i drobne literki nie stanowią dla dzieci i młodzieży problemu, o tyle osoby w starszym wieku już nie umieją sobie z nimi poradzić. Nie da się używać urządzenia, podczas obsługi którego nic nie widzimy. I choć wielkość ekranu jest tutaj kwestią dyskusyjną, to nie ulega wątpliwości, że smartfon dla seniora musi więc mieć duże przyciski, duże ikonki i dużą czcionkę. Wszystko na ekranie musi być czytelne, a przyciski w telefonie odpowiednio podświetlone.
Intuicyjny w obsłudze
Bajerancki telefon z mnóstwem funkcji to nie jest odpowiedni telefon dla seniora. W tym nadmiarze bardzo łatwo się im pogubić – coś wcisnąć i znowu nieopatrznie zablokować jakieś funkcje smartfona. Aby nie narażać osób starszych na niepotrzebny niepokój i stres, lepiej postawić na technologiczny minimalizm. Co to oznacza w praktyce? To oznacza smartfon bez zbędnych aplikacji, który jest wyposażony tylko w podstawowe funkcje: dzwonienie, obieranie połączeń, pisanie smsów, możliwy dostęp do Internetu oraz funkcja latarki. Im mniej możliwości, tym łatwiejsza obsługa. Im łatwiejsza obsługa, tym większe zadowolenie seniora.
Z wytrzymałą baterią
W dawnych czasach telefon stacjonarny był podłączony do prądu cały czas. Zresztą, jak wszystkie ówczesne urządzenia. Przez to osoby starsze nie wyrobiły w sobie nawyku sprawdzania poziomu naładowania baterii. Kiedyś nie było takiej potrzeby. Dziś jest. Niestety nie wszyscy o tym pamiętają. A powinni. Przede wszystkim ze względu na swoje bezpieczeństwo. Telefon dla seniora powinien wytrzymać na jednym ładowaniu co najmniej kilka dni. Na szczęście z tym nie powinno być większego problemu – technologiczny minimalizm i energooszczędne podzespoły wydłużają długość czuwania tego typu urządzeń.