jak sprzedać używany samochód
fot. pexels.com

Sprzedaż auta to wcale nie taka prosta sprawa. Chcesz zrobić to bez pośredników? Dowiedz się, jak sprzedać używany samochód i zrobić to dobrze.

W życiu każdego kierowcy przychodzi taki moment, w którym stare auto trzeba wymienić na nowe. O ile zakup nowego samochodu niesie za sobą wiele radości, o tyle sprzedaż starego auta może okazać się nieco kłopotliwa. Chcesz mieć to już za sobą? Nie czekaj i czym prędzej dowiedz się jak sprzedać używany samochód.

jak sprzedać auto bez pośredników
fot. pexels.com

Kiedy sprzedać auto?

Sprzedać auto można w każdej chwili. To, kiedy to zrobimy zależy tylko i wyłącznie od nas. Niestety nie każde posunięcie będzie dla nas dobre i korzystne dla naszego portfela. Aby na sprzedaży auta możliwie jak najwięcej zyskać, a nie stracić, warto posłuchać ekspertów.

Eksperci od motoryzacji podpowiadają, że najlepszy moment na sprzedaż używanego samochodu plasuje się w okolicy piątego roku jego eksploatacji. Jest to moment, w którym koszty napraw dotychczasowego auta zaczynają wzrastać i powoli stają się nieopłacalne.

Owszem, na pierwszy rzut oka oddanie auta do mechanika wydaje się bardziej korzystne niż jego sprzedaż i zakup nowego, droższego auta. Jednak to tylko złudzenie. Tak naprawdę, w perspektywie długofalowej naprawianie starego samochodu bardziej obciąży nasz budżet niż pozbycie się go na czas i kupno nowego pojazdu.

jak sprzedać samochód używany
fot. pexels.com

Jak sprzedać używany samochód – poradnik krok po kroku

Weź się za generalne porządki

Nawet świetne auto w dobrej cenie, jeśli będzie zaniedbane, może potencjalnego kupca w jedną chwilę do zakupu całkowicie zniechęcić. Jak posprzątać samochód w środku i zwiększyć swoje szanse na sprzedaż auta? Przede wszystkim całkowicie opróżnij samochód ze swoich osobistych rzeczy. Wyrzuć śmieci z bagażnika, schowków i spod foteli. Dokładnie odkurz wnętrze. Możesz wynająć także specjalny odkurzacz piorący, którym szybko i sprawnie wypierzesz całą tapicerkę. Deskę rozdzielczą i wszystkie schowki przetrzyj wilgotną ścierką. Aby efekt czyszczenia plastikowych elementów był lepszy, na koniec użyj środka nabłyszczającego.

Zadbaj o szczegóły techniczne

Sprawdź, czy wszystko jest na swoim miejscu i chodzi tak, jak powinno. W tym celu upewnij się, czy wszystkie żarówki w samochodzie są sprawne. Jeśli dywaniki są stare i nie wyglądają już zbyt reprezentatywnie, wymień je. To samo zrób ze starymi wycieraczkami. Nasmaruj zawiasy w aucie. Wymień także uchwyty w schowkach jeśli te są uszkodzone. Na koniec sprawdź stan płynów w samochodzie i uzupełnij braki.

Zrób auto na błysk

O tym, czy potencjalny kupiec w ogóle zechce obejrzeć nasz samochód dokładniej, decyduje pierwsze wrażenie. Kupujemy przede wszystkim oczami – to jest fakt, którego nie należy bagatelizować. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na sprzedaż, zadbaj o to aby na pierwszy rzut oka auto wyglądało tak dobrze, jak to tylko jest możliwe. Pojedź z autem na myjnię i dokładnie je wyszoruj. Umyj szyby z zewnątrz i od wewnątrz. Na koniec wypoleruj i nawoskuj auto.

Wykonaj efektowne zdjęcia

Wbrew pozorom, dobre zdjęcia samochodu nie są zbyt często spotykanym zjawiskiem. Sprzedawcy aut często bagatelizują ten krok. Na szczęście to ich strata, a korzyść dla ciebie! Efektowne zdjęcia auta wcale nie są trudne. Przy odrobinie wysiłku każdy może je zrobić. W Internecie jest mnóstwo poradników pokazujących krok po kroku, jak zrobić dobre zdjęcia samochodu bez użycia specjalistycznego sprzętu fotograficznego. Wystarczy ruszyć głową i sięgnąć po telefon z dobrym aparatem. Podstawy efektownych zdjęć to: odpowiednie otoczenie, wyraźne zdjęcia, ujęcia z różnych perspektyw, zastosowanie głębi ostrości, drobna korekta nasycenia kolorów w programie graficznym dla zwiększenia atrakcyjności zdjęć.

Napisz dobre ogłoszenie

Okrojone do minimalnej ilości informacji ogłoszenia zniechęcają do zakupu. Wówczas potencjalny kupiec myśli, że sprzedający na pewno ma coś do ukrycia. Ogłoszenie napisz zwięźle i w miarę krótko, ale nie zapomnij zawrzeć w nim wszystkich niezbędnych o samochodzie informacji. Jeśli nie masz pomysłu, znajdź w Internecie wzór ogłoszenia o sprzedaży samochodu.

Przygotuj dokumenty do sprzedaży auta

Konieczne będą: ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC), dowód rejestracyjny samochodu, karta pojazdu.

Wystaw auto na sprzedaż

Gdzie wystawić auto na sprzedaż? Możliwości jest wiele. Są od tego między innymi: grupy sprzedażowe w social mediach, ogólne portale ogłoszeniowe oraz specjalne serwisy, na których umieszczać można tylko ogłoszenia motoryzacyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here