jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej
fot. pexels.com

Nie wiesz, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Przede wszystkim nie idź na żywioł i dowiedz się, jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę.

Rozmowa kwalifikacyjna umówiona i termin spotkania zbliża się wielkimi krokami? Nie czekaj z przygotowaniami do ostatniej chwili! Pójście na rozmowę o pracę bez przygotowania może cię wiele kosztować. Jeśli nie zależy ci na pracy, szkoda czasu zarówno twojego, jak i pracowników firmy, do której aplikowałeś. Jeżeli jednak chcesz odnieść sukces, przed spotkaniem z rekruterem powinieneś się dobrze przygotować. Po co, kiedy i jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna bez przygotowania – czy warto?

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to dobry znak. Oznacza on, ze przesłane przez Ciebie CV zostało w pewien sposób wyróżnione, a zawarte w nim informacje zwróciły uwagę twojego (prawdopodobnie) przyszłego pracodawcy. Dobrze zrobione CV i to, co w nim zawarłeś, mimo wszystko nie załatwia całej sprawy. Najcięższa praca dopiero przed tobą. Nawet jeśli twoja aplikacja zrobiła świetne wrażenie i przebiła CV twoich konkurentów, pójście na rozmowę kwalifikacyjną bez przygotowania może wszystko zepsuć. Pamiętaj, że finalnie nie wygra nie ten, kto ładnym papierkiem zrobił dobre pierwsze wrażenie, ale osoba, która to dobre wrażenie była w stanie utrzymać.

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej – kiedy zacząć?

Tak naprawdę przygotowania możesz zacząć w dowolnie wybranym przez siebie momencie. Pamiętaj jednak, że czas jest ograniczony, a informacji do zapamiętania może być wiele. Dlatego im wcześniej zaczniesz, tym lepiej dla ciebie. Jeśli czeka cię nie jedna, a kilka rozmów kwalifikacyjnych w kilku różnych firmach, musisz daty tych spotkań sobie rozpisać. Następnie podziel swój czas tak, aby do każdego spotkania osobno i sumiennie się przygotować.

jak przygotować się do rozmowy o pracę
fot. pexels.com

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Zgromadź informacje o przyszłym pracodawcy

W dzisiejszych czasach nietrudno znaleźć informacje o firmie, do której składaliśmy aplikacje. Obecnie niemal każde przedsiębiorstwo posiada swoje strony Internetowe lub fanpage w social mediach. Niestety może zdarzyć się tak, że strona firmowa nie zawiera w sobie zbyt dużo treści i pełni głównie funkcje reklamowe. Na szczęście to nic straconego. Od prowadzenia głębszych dochodzeń są wyszukiwarki Internetowe. To przez nie trafimy na różnego rodzaju fora i inne miejsca w sieci, w których znajdziemy bardziej konkretne informacje o naszym potencjalnym pracodawcy. Robiąc taki research koniecznie dowiedz się, czym firma dokładnie się zajmuje, kim są jej konkurenci, i ile lat jest już na rynku. Dodatkowym atutem będzie znajomość misji, wartości oraz celu potencjalnego pracodawcy i jego przedsiębiorstwa.

Poznaj oczekiwania firmy

Mimo iż świat w zatrważającym tempie idzie do przodu, standardowe pytania rekruterów od lat pozostają te same. Owszem, czasem jakieś mogą okazać się zaskoczeniem. Jednak podstawy póki co pozostają niezmienne. O co najczęściej pytają rekruterzy? Pytają o:

  • powody, przez które twoje współpraca z poprzednim pracodawcą dobiegła (lub dobiega) końca
  • pobudki, dla których zdecydowałeś się aplikować na stanowisko w tutejszej firmie
  • dotychczasowe osiągnięcia związane z życiem zawodowym, z których jesteś najbardziej dumny
  • największe wyzwania i problemy w pracy, z jakimi musiałeś sobie poradzić
  • wizję twojej przyszłości zawodowej (najczęściej w perspektywie pięcioletniej)
pytania do rekrutera
fot. pexels.com

Spisz pytania do rekrutera

Informacje zawarte w ogłoszeniu o pracę i strony firmowe przedsiębiorstw nie mówią nam wszystko. Oczywistym jest, że w związku z tym pojawiają się w naszej głowie pytania. Najczęściej dotyczą one godzin i dni pracy, polityki firmy, możliwości awansu, systemu premiowania pracowników i tym podobnych. To ważne tematy, które powinniśmy zgłębić zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy. Aby niczego nie zapomnieć i uniknąć nieporozumień czy późniejszego rozczarowania, warto sobie pytania do rekrutera po prostu na kartce spisać. Nie zapomnij wziąć jej ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną.

Naucz się autoprezentacji

Wbrew pozorom, mówienie o sobie nie jest takie łatwe, jak początkowo mogłoby się wydawać. Nie zakładaj więc, że wiesz, jak się przedstawić. Nawet jeśli na co dzień jesteś pewny siebie pamiętaj, że stres na rozmowie kwalifikacyjnej każdego może wybić z rytmu. Nie idź więc na żywioł i po prostu naucz się autoprezentacji. Jak? Zapisz na kartce najważniejsze informacje o sobie. Stwórz biogram i naucz się go na pamięć. Ćwicz też na głos jego mówienie. Rób to do momentu, aż opowiadanie o sobie nie będzie brzmiało jak dukanie przed nauczycielką wykutej na pamięć formułki podczas odpowiedzi w szkole. To musi wyglądać naturalnie. Pamiętaj, że dobre pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here