tablet dla dziecka wady i zalety
fot. pexels.com

W dzisiejszych czasach coraz więcej rodziców decyduje się na tablet dla dziecka. Czy słusznie? Sprawdź, czy tablet dla dziecka to faktycznie dobry pomysł.

Kiedyś urządzenia elektroniczne były zarezerwowane tylko dla dorosłych. Dziś niemal każde dziecko posiada swój telefon lub tablet. Co więcej, od pierwszych chwil użytkowania maluchy nie wyobrażają już sobie bez tego typu gadżetów codzienności. Urządzenia mobilne – tak, jak w przypadku dorosłych – stają się nieodłączną częścią ich życia. Czy to dobrze? Jedni twierdzą, że tablet dla dziecka to nic złego, inni natomiast utrzymują, że maluchy powinny trzymać się od nich z dala jak najdłużej. Kto ma rację?

Czy tablet dla dziecka to dobry pomysł?

Nie ma się co oszukiwać, obecnie elektronika towarzyszy nam na każdym kroku i każdego dnia. To normalne, w końcu w dzisiejszym świecie życie bez niej znacznie utrudniałoby codzienność. Czy jednak oznacza to, że dzieci także powinni mieć do niej dostęp? To zależy. Jeśli tablet dla dziecka będzie używany mądrze, może okazać się niezastąpionym wsparciem w wychowaniu i prawidłowym rozwoju malucha. Jeżeli zaś nie będziemy sprawować nad wszystkim świadomej kontroli, skutki używania tabletu przez dziecko mogą być katastrofalne.

kiedy dać tablet dziecku
fot. pexels.com

Tablet dla dziecka – kiedy jest pomocny?

Przeładowani codziennymi obowiązkami rodzice nie zawsze mają czas na zabawy. Dzieci z kolei umieją zająć się same sobą, jednak po dłuższym czasie czekając na rodziców zaczynają po prostu rozrabiać. To idealny moment by dać dziecku tablet do chwili, w której dorośli już wypełnią swoje obowiązki i będą mogli się z maluchem pobawić.

Myślisz, że to zły pomysł? Pamiętaj, że w dzisiejszych czasach dostępne są różnego rodzaju gry edukacyjne na tablet dla dziecka. Jest ich wiele i można wybrać taką, która będzie dostosowana do wieku pociechy. Maluch zajmie się chwilkę sobą, będzie się dobrze bawił i jednocześnie uczył nowych umiejętności. Rodzice z kolei będą mieli czas na codzienne obowiązki. Jak widać, współczesne rozwiązania dają wszystkim wiele możliwości. Trzeba jednak mądrze z nich korzystać i poczynania dzieci kontrolować. Brak nadzoru rodzica może – zamiast rozwoju i wsparcia – przynieść opłakane skutki.

Brak kontroli dziecka w czasie korzystania z tabletu – konsekwencje

Decydując się na tablet dla dziecka, zawsze warto mieć rękę na pulsie. Owszem, jest to pomocne urządzenie, które ułatwia codzienne życie całej rodzinie. Jednak brak nadzoru może się źle skończyć. Maluchy bardzo szybko zatracają się w wirtualnym świecie. Co więcej, często z ciekawości instalują różnego rodzaju aplikacje i oglądają filmiki w Internecie, których bez wątpienia nie powinny. Dodatkowo zbyt duża ilość czasu spędzona przed szklanym ekranem może powodować rozdrażnienie. Aby tego wszystkiego uniknąć, konieczna jest nieustanna kontrola rodzica.

Zasady w czasie użytkowania tabletu przez najmłodszych są bardzo ważne. Bez nich początkowo ustalone granice bardzo szybko się przesuwają, rodzice przestają mieć pojęcie jakie treści konsumuje ich dziecko, a maluchy czując brak kontroli zaczynają się buntować i z czasem próbują ustalać swoje własne zasady. Jeśli chcemy aby tablet dla dziecka naprawdę był wsparciem w wychowaniu i rozwoju malucha, a nie powodem do kłótni w rodzinie, trzeba ustalić granice i jasno określić pewne zasady.

kiedy dać dziecku tablet
fot. pexels.com

Tablet dla dziecka – zasady użytkowania, których warto się trzymać

Ostatnie słowo należy do rodziców

Dziecko, które posiada swój własny tablet w pewnym momencie zaczyna używać argumentu, że to jego własność i w związku z tym może z nim robić, co chce. W takiej sytuacji awantura w domu murowana. Na szczęście można nie dopuścić do takich sytuacji lub ich ilość zminimalizować. Jak to zrobić? Trzeba jasno dać do zrozumienia dziecku, że tablet to nie zwykła zabawka, tylko drogie urządzenie i narzędzie, o którego użyciu finalnie decydują rodzice. Brzmi brutalnie? Być może. Jednak bez tej zasady kłótnie między rodzicami a dzieckiem o czas spędzony na tablecie, oglądanie nieodpowiednich dla dzieci treści oraz instalowane aplikacje nie będą miały końca.

Dorośli określają czas korzystania z tabletu

Na początku rodzice zawsze starają się wyznaczać dziecku określony czas na tablet. Niestety z biegiem czasu przestają to kontrolować i w efekcie maluch spędza przed ekranem każdą wolną chwilę. Co prawda, to może być wygodne dla zabieganych rodziców rozwiązanie, jednak niesie ono za sobą pewne konsekwencje. Dzieci, które całe dnie spędzają na tablecie stają się nerwowe i nadpobudliwe. Ich kreatywność spada, a chęci do normalnej zabawy maleją. Tutaj nietrudno o uzależnienie. Aby temu zapobiec, należy wyznaczyć określone godziny na tablet lub po prostu ustalmy ilość czasu, jaką na granie może w ciągu dnia łącznie przeznaczyć. Jako pomoc w nadzorowaniu tego czasu może posłużyć nam zainstalowany minutnik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here