Wynajem samochodu
fot. pexels.com

Własne auto dziś jest normą, jednak coraz popularniejszy staje się także wynajem samochodu. Sprawdź, czy bardziej opłaca się zakup czy samochód na wynajem.

Kiedyś samochód był towarem luksusowym, na który tylko nieliczni mogli sobie pozwolić. Czasy jednak bardzo szybko się zmieniły i dziś niemal każdy posiada auto na własność. Nic w tym dziwnego, w końcu świat poszedł do przodu, pensje do góry, a do pracy, szkoły, sklepu czy na wakacje czymś trzeba pojechać. Owszem, pozostaje jeszcze komunikacja miejska, jednak korzystanie z niej niesie za sobą pewne ograniczenia, na które nie każdy chce się godzić.

Wynajem samochodu vs. auto na własność

Z czasem jednak okazało się, że początkowo dające nam wiele możliwości własne auto, nie wszystkim odpowiada. Dlaczego? Najczęstszą przyczyną są koszty utrzymania samochodu. W dobie minimalizmu staramy się ograniczać nie tylko ilość posiadanych przedmiotów, lecz także codzienne wydatki. A te w przypadku posiadania auta nigdy się nie kończą. Trzeba opłacać wynajem garażu lub miejsca parkingowego, ubezpieczenia samochodu, koszty przeglądów i naprawy. Jeśli nie mamy szczęścia, w skali roku musimy się nieźle wykosztować. Osoby, którym to nie na rękę, decydują się na wynajem samochodu. Czy słusznie?

samochód na wynajem czy własne auto
fot. pexels.com

Wynajem samochodu – wady i zalety

Główne zalety wynajmu auta to przede wszystkim brak kosztów napraw pojazdu i luksus, jakim jest możliwość wyboru. Wiedząc, że naprawa pojazdu lub wymiana jego części nie zostanie pokryta naszej kieszeni, możemy spać spokojnie. Z kolei możliwość zmiany modelu auta w dowolnym momencie daje nam poczucie luksusu, którego bez grubego portfela i setek tysięcy złotych na koncie bankowym z pewnością byśmy prędko nie zaznali. Jednak wynajem samochodu ma także wady.

Wykładamy pieniądze z naszego portfela na pojazd, który prędzej czy później będziemy musieli zdać. Dodatkowo, po jego zdaniu nie tylko nasz portfel będzie szczuplejszy, a my mimo to pozostaniemy bez środka transportu, lecz również możemy narazić się na dodatkowe koszty. Poniesiemy je wówczas, kiedy samochód na wynajem według rzeczoznawcy zostanie ponadnormatywnie zużyte.

Własny samochód – wady i zalety

Posiadanie własnego samochodu mimo wszystko ma liczne zalety. Pierwszą z nich i główną jest niezależność. Nasze auto możemy użytkować tak, jak żywnie nam się podoba. Należy on tylko do nas i to my decydujemy o tym, gdzie nim pojedziemy, jak będziemy o niego dbać i czy zdecydujemy się na jakiś tuning czy też nie. Nie musimy też martwić się o koszty naprawy, bo te pokrywamy z własnej kieszeni. Czy to zaleta? Jeśli chodzi o poważne i kosztowne naprawy – nie. Jednak w przypadku nieznacznych usterek, zdecydowanie jest to zaleta. Dlaczego? Bowiem jeśli uznamy, że rysa na zderzaku czy uszkodzona klamka od schowka nam nie przeszkadzają, nie musimy wykładać na usunięcie tych uszkodzeń pieniędzy.

Nie da się jednak ukryć, że minusy posiadania własnego auta także są. Mowa tutaj nie tylko o kosztach, jakie niosą za sobą naprawy, przeglądy i ubezpieczenia, lecz także o stracie finansowej przy jego ewentualnej sprzedaży. W końcu wówczas wartość samochodu jest o wiele niższa niż w momencie, w którym wykładając nań niemałe pieniądze weszliśmy w posiadanie pojazdu.

wypożyczenie samochodu zalety i wady
fot. pexels.com

Wynajem samochodu czy zakup – co wybrać?

Zestawiając ze sobą korzyści i niedogodności jakie niesie za sobą wynajem samochodu, a jakie posiadanie auta na własność, możemy mieć niezłą zagwozdkę. Dlaczego? Otóż wady i zalety w jednym i drugim przypadku nie są czymś, co można bez zastanowienia sobie porównać. Aby wybrać najlepszą opcję, trzeba w perspektywie długofalowej przeanalizować swoje możliwości finansowe i określić oczekiwania.

Wynajem samochodu – kiedy będzie lepszy?

Samochód na wynajem sprawdzi się w przypadku osób, które są gotowe wyłożyć niemałe pieniądze na auto, którego i tak posiadaczami nie zostaną. Jest to także dobre rozwiązanie dla ludzi, u których posiadanie samochodu na własność nie jest priorytetem. Dodatkowo takie osoby muszą mieć pewność, że będą w stanie dotrzymać warunków umowy i oddać pojazd każdorazowo w takim stanie, w jakim go z wypożyczalni odebrali.

Dla kogo własne auto będzie korzystnym rozwiązaniem?

Zakup samochodu na własność będzie dobre dla osób, które przede wszystkim chcą mieć auto przy sobie. Nie mają też zamiaru trzymać się odgórnie ustalonych, dotyczących wyglądu i sposobu eksploatacji samochodu zasad. Nie chcą wkładać swoich ciężko zarobionych pieniędzy do czyjejś kieszeni wiedząc, że finalnie i tak zostaną z niczym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here