jak wynegocjować wyższe wynagrodzenie
fot. pexels.com

Pracujesz coraz więcej, a twoja wypłata wciąż jest taka sama? Zobacz, jak wynegocjować wyższe wynagrodzenie i zrobić to mądrze.

Pierwsze negocjowanie wynagrodzenia odbywa się w czasie rozmowy rekrutacyjnej. To wtedy nowy pracownik wraz z pracodawcą omawiają warunki pracy, a w kwestii wynagrodzenia starają się dojść do porozumienia. Zazwyczaj początkowe ustalenia są satysfakcjonujące dla obu stron. Niestety z czasem kompetencje pracownika się rozszerzają, a ilość jego obowiązków się zwiększa. Jeśli idzie za tym dodatkowa premia, nie ma problemu. Niestety często bywa też tak, że wraz ze stażem pracy ilość obowiązków pracownika regularnie wzrasta, a wypłata nie. Co wtedy zrobić? Najpierw zastanów się, czy podwyżka w pracy i rozmowa o niej z szefem w ogóle ma sens.

jak wynegocjować podwyżkę w pracy
fot. pexels.com

Podwyżka w pracy – kiedy nie ma sensu o nią prosić?

Jeśli twoje obowiązki w pracy były większe tylko przez jakiś czas – na przykład dlatego, że dla wszystkich był to po prostu pracowity okres – negocjowanie podwyżki może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. W wielu firmach często jest tak, że jeden miesiąc czy sezon dla wszystkich okazuje się być o wiele bardziej pracowity, niż pozostałe. Jeśli nikt z tego tytułu nie dostał wyższej pensji, wychylanie się może okazać się ryzykowne i niepotrzebne.

Złym czasem na negocjowanie wynagrodzenia jest także moment, gdy pracodawca redukuje stanowiska pracy oraz szuka powodów do cięcia budżetu ponieważ firma od pewnego czasu nie jest w najlepszej kondycji finansowej. Ten trudny dla całego przedsiębiorstwa moment lepiej byłoby przeczekać lub po prostu zacząć szukać innej, bardziej stabilnej pod względem zatrudnienia i lepiej płatnej pracy.

Kiedy można starać się o podwyżkę w pracy?

Jak na dłoni widać, że od dłuższego czasu ciąży na tobie większa odpowiedzialność, robisz więcej niż dotychczas, twoje kompetencje od momentu zatrudnienia znacznie się zwiększyły, a ilość obowiązków już dawno wzrosła i nic nie wskazuje na to, że będzie ich mniej? To dobry moment, by zacząć się zastanawiać, jak wynegocjować wyższe wynagrodzenie. W końcu w tym przypadku masz solidne podstawy, by o wyższą pensję śmiało się ubiegać.

jak starać się o większe wynagrodzenie
fot. pexels.com

Jak wynegocjować wyższe wynagrodzenie?

Zastanów się, czego tak naprawdę oczekujesz

Pomyśl, ile zarabiałeś na początku swojej pracy i jakie wówczas były twoje obowiązki. Zastanów się, co do tamtej pory się zmieniło. O ile twoja odpowiedzialność za powierzone zadania wzrosła, czy zmienił się twój czas pracy i co teraz jej na twojej głowie, a czego wcześniej nie było. Odnieś to do swojej dotychczasowej miesięcznej pensji i określ, o ile więcej w związku z tym wszystkim chciałbyś teraz zarabiać. Unikaj jednak ogólników i stawiaj na konkretne kwoty.

Znajdź punkt odniesienia

Aby mieć pewność, że nie cenisz się zbyt nisko lub nie żądasz zbyt wiele, przeanalizuj panującą obecnie na rynku sytuację. Sprawdź w Internecie, ile w danym regionie zarabiają inni na tym samym, bądź podobnym do twojego stanowisku. Jeśli masz możliwość, zrób też małe rozeznanie w pracy. Dzięki temu możesz zyskać nie tylko punkt odniesienia, lecz również solidne argumenty przemawiające za przyznaniem ci większej pensji.

Przygotuj argumenty

Nawet najlepszy, szanujący swoich pracowników i ich pracę szef nie rozdaje pieniędzy na prawo i lewo. Owszem, zdarzają się tacy, którzy widząc starania swoich podwładnych sami z siebie decydują się na podwyższenie pensji pracownika. Jednak zanim to zrobią, muszą dostrzec jego wartość. Niestety w tym dostrzeżeniu wartości czasem trzeba szefowi pomóc. Zanim więc zdecydujesz się na negocjowanie wynagrodzenia w cztery oczy, przed pójściem do biura przygotuj solidne argumenty. Zastanów się, co sobą reprezentujesz, jaką wartość wnosisz do firmy, jakie są twoje zasługi i dlaczego twoja praca jest warta więcej pieniędzy niż za nią obecnie otrzymujesz.

Znajdź alternatywę

Niekiedy bywa tak, że mimo twardych, popartych dowodami argumentów podwyżka pensji w pracy nie jest możliwa. Przyczyną może być średnia kondycja firmy w danym okresie, polityka firmy, niedostrzeżenie dostatecznej wartości twojej pracy przez pracodawcę lub po prostu jego skąpstwo. Cóż, zawsze istnieje ryzyko, że podwyżka wynagrodzenia nie będzie możliwa. Dobrze na taki scenariusz przygotować sobie plan „B”. Jak? Przygotuj sobie listę benefitów, które mógłbyś otrzymać zamiast wyższej pensji. W zależności od firmy, możliwe benefity to: służbowe auto, kursy doszkalające na koszt firmy, karta sportowa lub bony na zakupy zamiast pieniędzy dodawane do wypłaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here