wyprawka dla noworodka
fot. pixabay.com

Dla przyszłych rodziców wyprawka dla dziecka to nie lada wyzwanie. Nie czekaj na ostatnią chwilę i sprawdź, o czym pamiętać przed skompletowaniem wyprawki.

Mogłoby się zdawać, że kompletowanie wyprawki dla noworodka to pestka. Nic bardziej mylnego! Niekiedy ta kwestia może dosłownie spędzać sen z powiek przyszłym rodzicom. Na szczęście w dzisiejszych czasach z dostępnością wszystkich niezbędnych elementów nie ma najmniejszego problemu. Większym wyzwaniem jednak okazuje się być ogrom niezbędnych do zapamiętania informacji i niekiedy także budżet przyszłych rodziców. Ku ich uciesze, wszystkiemu przy odpowiednim podejściu da się zaradzić.

ubranka i akcesoria dla niemowlaka
fot. pixabay.com

Wyprawka dla dziecka – kiedy kompletować?

Niektórzy robią zakupy dla nowo narodzonego dziecka niedługo po tym, jak dowiedzą się o ciąży. Inni zaś poddają się dawnym przesądom i zacięcie twierdzą, że nie należy nic kupować dziecku dopóki się ono nie urodzi. Na szczęście istnieje złoty środek, który dla wielu okazał się być najlepszym rozwiązaniem.

Doświadczenia kobiet w ciąży wskazują na to, że 16 tydzień ciąży często okazuje się być dla nich najmniej uciążliwy. To właśnie w czwartym miesiącu początkowe dolegliwości ciążowe mają już za sobą, a niedogodności związane z rosnącym brzuszkiem i wzrostem maluszka jeszcze nie są zbyt dokuczliwe. Ten moment można jak najbardziej wykorzystać na chodzenie po sklepach i spokojne przemyślenie coraz to kolejnych kroków i dalszych zakupów.

Co obejmuje wyprawka dla dziecka?

Pokój dziecka

W pokoju nowo narodzonego maluszka powinno znaleźć się przede wszystkim łóżeczko, przewijak, szafa na ubranka, półka na kosmetyki i stolik. Nawet jeśli nowy członek rodziny początkowo nie będzie miał swojego własnego pokoju, warto wygospodarować część sypialni rodziców właśnie na wyżej wymienione elementy.

Ubranka

W szafie maluszka powinny znaleźć się przede wszystkim body z długim i krótkim rękawem, pajacyki, czapeczki i skarpetki. Jeśli maluch urodzi się w sezonie jesienno –zimowym, warto mieć także ciepły, dostosowany do warunków pogodowych kombinezon dla dziecka.

Pielęgnacja

Na rynku dostępne są różnego rodzaju wanienki dla dzieci. Jednak nie powinniśmy brać pierwszego lepszego modelu. Dla noworodków stworzone są specjalne malutkie wanny z leżaczkiem, które zapewnią maluszkowi bezpieczeństwo w czasie kąpieli. Przydatny będzie także termometr do wody i miękki ręcznik. Z kolei do codziennej pielęgnacji malucha przyda się delikatne mydełko do ciała, krem na odparzenia, chusteczki nawilżane, pieluszki tetrowe i pieluszki jednorazowe.

Transport

Nie należy zapominać, ze wyprawka dla dziecka to coś więcej, niż ubranka, artykuły higieniczne czy wyposażenie pokoju noworodka. Wszak dziecko jakoś musi trafić ze szpitala do domu, a wizyty u lekarza chociażby na szczepienie na początku jego życia będą dość częste. W związku z tym warto zainwestować pieniądze w porządny i bezpieczny fotelik samochodowy dla dziecka. Poza fotelikiem, nie obędzie się bez kluczowego elementu, jakim jest wózek dla dziecka. Na początek może być to tradycyjna gondola. Bardziej praktycznym rozwiązaniem jest jednak cieszący się coraz większą popularnością wózek 3w1. Jego funkcje można dostosowywać do wieku dziecka, przez co posłuży maluchowi nieco dłużej, a rodzicom pozwoli nieco zaoszczędzić.

wyprawka dla dziecka
fot. pixabay.com

Ile kosztuje wyprawka dla dziecka

Przyszli rodzice mogą obawiać się, że wyprawka dla noworodka przerośnie ich możliwości finansowe. Prawdą jest, że kiedy decydujemy się na liczne dodatkowe akcesoria dla niemowlaka, a wszystkie rzeczy zamierzamy kupić prosto w sklepie, koszt wyprawki może sięgnąć nawet 5 000 zł. Jednak bez obaw. Warto tutaj pamiętać, że nie wszystko musi być nowe. Niekiedy znajdą się rzeczy używane, ale w bardzo dobrym lub wręcz idealnym stanie. Decydując się na drugą opcję możemy przyjąć, że zakup niezbędnych rzeczy w sklepie i kilku innych z drugiej ręki, finalnie wyniesie nas około 1 000 do 2 500 zł.

Wyprawka dla dziecka – jak o niczym nie zapomnieć?

Jak widać, narodziny dziecka wiążą się z mnóstwem spraw, o których trzeba pamiętać. Nic dziwnego, że przyszli rodzice niejednokrotnie czują się od tej pokaźnej ilości informacji przytłoczeni. Dlatego przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań warto sporządzić sobie listy zakupów, a także listę rzeczy do zrobienia przed porodem. Co prawda, nie zmniejszy to ilości zadań, ale za to usprawni nasze działania i sprawi, że na czas porodu z pewnością już wszystko będzie dopięte na ostatni guzik. Dzięki temu rodzice nowo narodzonego dziecka będą mogli w pełni oddać się radości z pojawienia się na świecie nowego członka rodziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here