Praca w Lublinie od zaraz

Pierwszym skojarzeniem jakie nasuwa się na myśl o Lublinie, jest miasteczko akademickie. Jest to bowiem miasto znane ze swojego potencjału edukacyjnego i jest największym ośrodkiem akademickim we wschodniej części Polski. Każdego roku przybywa w tym mieście 17 tys. absolwentów szkół wyższych, którzy ambitnie wkraczają w rynek pracy. Zastanawiając się, gdzie w Lublinie można znaleźć pracę, należało by najpierw przyjrzeć się stolicy województwa lubelskiego z bliska. Oprócz potencjału intelektualnego, na sytuację rynku pracy w tym mieście, mają także wpływ czynniki gospodarcze.

Rynek pracy w Lublinie

Lublin jako duży ośrodek gospodarczy z rozbudowanym węzłem transportowym, stanowi przejście do rynków zbytu w Europie Wschodniej. Lubelszczyzna, to także region gdzie dominuje rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze. Lublin jako stolica województwa, odgrywa bardzo dużą rolę w tym obszarze gospodarki. Innym obszarem w którym prężnie rozwija się to miasta jest branża BPO. Jest to skrót nadany do określenia sektora outsourcingu procesów biznesowych. Warto przy tym wspomnieć, że jest to najszybciej rozwijająca się domena w Polsce.

Zobacz też: https://www.nowytydzien.pl/tych-kompetencji-wymagaja-pracodawcy-w-lublinie/

Na liście osób poszukiwanych na tutejszym rynku pracy, na pewno nie zabraknie pracowników budowlanych z różnymi umiejętnościami. Poza tym jakich kompetencji wymagają pracodawcy w Lublinie, możemy się dowiedzieć na stronie wojewódzkiego urzędu pracy. Znajdują się tam przydatne informacje, na temat aktualnego stanu na rynku pracy jak i aktualnie realizowanych programów. Przeglądając z kolei dane z GUS, można zauważyć że wiele etatów, czeka w branży związanej z produkcją przemysłową.

Zakłady produkcyjne czekają na osoby z doświadczeniem m.in. w branży motoryzacyjnej, elektromaszynowej, przetwórstwa spożywczego czy cukierniczej. Zgłaszane jest też duże zapotrzebowanie, na pracowników fizycznych, których można szybko przyuczyć do zawodu. Sektor TSL, także czeka na zaopatrzeniowców, dostawców, kurierów, kierowców czy listonoszy. Można więc wywnioskować z powyższych danych, że podnoszenie kompetencji zawodowych w tym obszarze, będzie z pewnością procentować na przyszłość. Listę pilnie poszukiwanych osób do zatrudnienia w Lublinie, zamykają programiści, administratorzy baz danych i projektanci oraz pracownicy sprzedaży internetowej.

Do mniej popularnych zawodów w tym mieście, należą przede wszystkim pracownicy biurowi i administracyjni, sekretarki, asystentki oraz bibliotekarze, dziennikarze, filolodzy, historycy czy pracownicy edukacyjni. Nadwyżkowych zawodów, można by wymieniać więcej. Istotnym jest zdanie sobie sprawy z realiów panujących na lubelskim rynku pracy. Ciągłe podnoszenie kwalifikacji jest konieczne, żeby utrzymać atrakcyjność na rynku pracy. To jakich kompetencji wymagają pracodawcy w Lublinie, nie będzie dziwić także w innych dużych miastach w Polsce. Wszędzie bowiem brakuje przede wszystkim pracowników budowlanych. Dlatego ten sektor jest tak atrakcyjny wśród naszych wschodnich sąsiadów, którzy chętnie uzupełniają nasze braki kadrowe. Wszystkie stanowiska wymagające zawodowego przyuczenia, także cieszą się ogromną popularnością na rodzimym rynku pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here