Za oknem co prawda jest jeszcze ciepło, jednak świadomość, że już wkrótce może się to zmienić, sprawia, że wiele osób już teraz przygotowuje się do sezonu grzewczego. Tam, gdzie nie wprowadzono jeszcze odpowiednich rozwiązań, kluczowy może być wybór systemu grzewczego gwarantującego komfort cieplny oraz wygodę użytkowania. Najczęściej dotyczy to inwestorów, którzy obecnie są na etapie budowy domu lub remontu mieszkania. Wielu z nich decyduje się w takiej sytuacji na ogrzewanie podłogowe. Jakie są jego zalety i dlaczego w ostatnich latach cieszy się tak dużym zainteresowaniem?
Ogrzewanie podłogowe jest obecnie bardzo chętnie stosowanym i często wybieranym rozwiązaniem. Przekonuje do siebie coraz szerzą rzeszę inwestorów, a to za sprawą licznych korzyści, jakie można dzięki niemu zyskać. Niejednokrotnie zastępuje inne systemy grzewcze, dla których stanowi atrakcyjną alternatywę. Co daje po zamontowaniu w budynku?
Podłogówka i jej zalety
Warto zwrócić uwagę na to, że ogrzewanie podłogowe, popularnie nazywane podłogówką, gwarantuje zupełnie inny rozkład temperatur niż ten, z jakim mamy do czynienia w pomieszczeniach ogrzewanych za pomocą grzejników. Ponieważ cieplejsze powietrze „ucieka” do góry, we wnętrzach z grzejnikami najchłodniej będzie przy podłodze, czyli w miejscu, gdzie znajdują się nasze stopy, a zdecydowanie cieplej w okolicach głowy. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja tam, gdzie zamontowano podłogówkę. Wtedy zdecydowanie cieplej jest przy podłodze, a chłodniej na wysokości głowy domownika. Taki rozkład ciepła zapewnia wysoki komfort cieplny i odpowiada potrzebom wielu osób. Sprawia też, że w zimnie nie ma konieczności noszenia w mieszkaniu grubych skarpet.
Inną zaletą ogrzewania podłogowego jest równomierne rozłożenie i oddawanie ciepła w pionie na całej powierzchni ogrzewanych pomieszczeń. Jeżeli pomieszczenie ogrzewane jest za pomocą grzejników, najcieplej będzie w miejscu ich montażu, a zdecydowanie chłodniej, jeśli się od nich oddalimy.
Warto zwrócić uwagę również na to, że ogrzewanie podłogowe poleca się stosować w pomieszczeniach, w których przebywają alergicy. Dzięki mniejszej cyrkulacji powietrza, jaka wiąże się z takim systemem grzewczym, we wnętrzu jest zdecydowanie mniej kurzu. Zaletą jest też estetyka pomieszczenia pozbawionego grzejników oraz jego ustawność.
Wybieramy ogrzewanie podłogowe
Decydując się na ogrzewanie podłogowe, należy mieć na uwadze, że na rynku dostępne są jego różne rodzaje. Z pewnością każdy słyszał o ogrzewaniu elektrycznym, nieco mniej popularne jest ogrzewanie powietrzne, za to dość dobrze znane jest też ogrzewanie wodne.
O ogrzewaniu elektrycznym można więcej przeczytać na stronie https://econovli.pl, gdzie dostępne są folie i maty grzewcze. Folie grzewcze mogą być stosowane jako ogrzewanie podłogowe dla suchych konstrukcji i układane na przykład pod panele. Co więcej, mogą znaleźć również zastosowanie jako ogrzewanie sufitowe albo ścienne. Maty grzewcze doskonale sprawdzają się jako ogrzewanie układane pod kamień, gres, terakotę albo drewniany parkiet. Mogą być stosowane również w warunkach zewnętrznych do ogrzewania rynien, podjazdów oraz schodów.
Wygoda, jaką gwarantuje ogrzewanie podłogowe, sprawia, że interesuje się nim coraz więcej osób. To z kolei przekłada na jego rosnącą popularność, z którą mamy dziś do czynienia.