Lornetka jest jednym z tych elementów wyposażenia, który może przydać się podczas wielu różnych wypraw, a nawet w domu, jeśli mamy w pobliżu otwarty teren, na którym możemy swobodnie podziwiać przyrodę. Dla wielu osób nie jest jednak oczywiste, na jakie jej parametry zwracać uwagę. Dlatego przygotowaliśmy małą podpowiedź.
Powiększenie
Pierwsze, na co zwraca uwagę większość użytkowników, to uzyskiwane za sprawą lornetki powiększenie (czy też przybliżenie obrazu). Jest ono oznaczone cyfrowo, na przykład 10x. Oznacza to, że lornetka powiększa obraz dziesięciokrotnie, co jest wartością w zupełności wystarczającą dla normalnej obserwacji okolicy. Jeśli więc zależy nam na podziwianiu odległych widoków czy też zwierząt podczas wyprawy, jest to wartość rekomendowana.
Warto przy tym pamiętać, że większe powiększenie, choć wydaje się dość kuszące, może zaprowadzić nas w ślepy zaułek. Im większe powiększenie tym obraz zazwyczaj ciemniejszy, obejmujący mniejszy fragment przestrzeni – przez co wielu osobom trudno jest odnaleźć przez lornetkę dokładnie to miejsce, które widzieli gołym okiem. Co jeszcze ważniejsze, większe powiększenie będzie utrudniało obserwację dynamicznie zmieniających się sytuacji, na przykład ptaków w locie.
Obiekty lornetki
Kolejnym parametrem oznaczonym liczbowo jest średnica obiektywu lornetki wyrażona w milimetrach, zapisana po powiększeniu. Może to być zatem oznaczenie na przykład 10×50, co możemy odczytać jako dziesięciokrotne powiększenie i obiektyw o wielkości 50 mm. Warto przy tym wybierać taki obiekty, który przepuszcza więcej światła – czyli mówiąc krótko: większy. Niestety idzie to w parze z ciężarem lornetki.
Ciężar urządzenia, czyli czy do lornetki potrzebny będzie też statyw?
Choć wiele osób zwraca uwagę przede wszystkim na powiększenie i obiektyw, warto zastanowić się także nad ciężarem i poręczną budową urządzenia optycznego. Lornetka zabierana w góry nie powinna być bowiem zbyt ciężka ani duża, gdyż wówczas okaże się zwyczajnie nieporęczna i szybko trafi do szafy, zamiast pomagać w obserwacji przyrody.
Ciężar jest szczególnie ważny, jeśli obserwacją zajmują się panie albo dzieci. Utrzymanie dużej lornetki przez dłuższy czas przy oczach może być dla nich kłopotliwe, dlatego w tym przypadku kompromis pomiędzy uzyskaną jakością obrazu a wagą jest krytyczny. Jeśli bowiem urządzenie jest duże i ciężkie, może się okazać, że oprócz niego potrzebny będzie jeszcze dobry statyw, zapewniający stabilność obrazu i ułatwiający obserwację.
Wytrzymałość i obudowa
Wybierając lornetkę na wyprawy, należy pamiętać o tym, iż podczas pieszej wędrówki po górach mogą się przydarzyć różne przygody – szczególnie przygody z pogodą. Jeśli więc zależy nam, aby lornetka przetrwała je bez szwanku, warto wybrać taką, która będzie posiadała szczelną i mocną obudowę. Powinna być wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne czy korozję. Nie powinna się rozszczelniać przy zmianach temperatur. Dobrze jest także wybrać lornetkę, która będzie posiadała antypoślizgową powłokę, która ochroni ją przed niechcianym upadkiem.