jak zorganizować chrzest
fot. pixabay.com/

Urodziło ci się dziecko i chcesz dowiedzieć się, jak zorganizować chrzest? Nie czekaj i już dziś sprawdź, jak zorganizować chrzciny krok po kroku.

Organizacja chrztu to wcale nie taka prosta sprawa. Owszem, cała ceremonia nie trwa długo. Jednak aby zorganizować chrzest trzeba dopełnić pewnych formalności i dopilnować wielu różnych spraw. Nie można robić tego ani na ostatnia chwilę, ani bez uprzedniego przygotowania. Pracy jest sporo. Zanim jednak podejmiesz jakiekolwiek działania, sprawdź jak powinno się zorganizować chrzest krok po kroku.

organizacja chrztu
fot. pixabay.com/

Kiedy ochrzcić dziecko?

Odpowiedni moment na chrzest od lat pozostaje dyskusyjną kwestią. Jedni twierdzą, że najlepiej zrobić to jak najwcześniej tylko się da. Inni z kolei mówią, że warto poczekać na ciepłą porę roku. Kogo słuchać? Słuchać należy przede wszystkim swojej intuicji.

Mamy ochotę zorganizować ceremonię wtedy, kiedy pogoda będzie sprzyjać? Jak najbardziej możemy poczekać. Czujemy, że chrzest powinien odbyć się jak najszybciej? Jeśli maluch nie ma ku temu zdrowotnych przeciwwskazań – nic nie stoi nam na przeszkodzie.

Przypominamy przy tym, że kiedyś chrzest odbywał się jak najszybciej to było tylko możliwe, bowiem w dawnych czasach szanse na przeżycie dziecka były znacznie mniejsze, niż teraz. Dziś rodzice z reguły decydują się na chrzest dziecka w okolicy drugiego miesiąca życia. Wówczas maluch jest na tyle duży, że ma już za sobą istotne szczepienia i jest na tyle mały, że w kościele zamiast płakać, będzie słodko i spokojnie spać.

jak zorganizować chrzest
fot. pixabay.com/

Jak zorganizować chrzest?

Stwórz plan działania

Takie przedsięwzięcie jak ceremonia chrztu nie może obyć się bez planu. Dlaczego? Z prostego powodu, tutaj jest zbyt wiele rzeczy do zapamiętania i zbyt wiele spraw po drodze do załatwienia. Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki, stwórz plan działania.

Wszystkie zadania, pomysły i plany wypisz na brudno na kartce. Następnie to, co się da, wpisz bezpośrednio w kalendarz. Resztę zadań, których wykonanie nie musi być przypisane do konkretnego terminu, zapisz już na czysto w notatniku. Pamiętaj także, że niektórzy goście mogą podpytywać, jaki prezent na chrzest kupić. Warto zatem zawczasu sporządzić listę, która będzie dla nich podpowiedzią.

Znajdź rodziców chrzestnych

Jak wybrać rodziców chrzestnych? Mądrze. Pamiętajmy bowiem, że rodzice chrzestni zostaną nimi do końca swojego życia. Nie mogą być to więc na szybko wybrane osoby. Wybór musi być przemyślany i przedyskutowany z potencjalnymi kandydatami. Z reguły rodzice chrzestni wybierani są spośród bliskich członków rodziny. Najczęściej jest to ktoś, kto jest wujkiem lub ciocią nowo narodzonego dziecka. Często zdarza się też, że zostają nimi też dobrzy przyjaciele rodziców malucha lub ich kuzynostwo.

Wybierz termin ceremonii

Termin chrztu to kwestia, która nie jest w pełni zależna od nas i nie możemy sobie o niej decydować od tak. Jeśli organizujemy chrzciny w kościele, musimy co najmniej z miesięcznym wyprzedzeniem zgłosić się do kancelarii danej parafii. To właśnie tam zostaną nam udzielone informacje odnośnie wolnych terminów i wszystkich innych ważnych szczegółów. Nie lekceważmy tego kroku. Im wcześniej wybierzemy termin, tym lepiej. Dzięki temu możemy uniknąć wielu niedogodności. Pamiętajmy także, aby o terminie odpowiednio wcześnie powiadomić gości. Oni też będą musieli na ten dzień zorganizować swój czas, zdążyć się przygotować i wybrać odpowiedni prezent na chrzest.

Określ miejsce przyjęcia

Chrzest to nie tylko ceremonia w kościele, lecz również i przyjęcie dla gości. Wybór miejsca jest kwestią indywidualną. Jedni decydują się na przyjęcie z okazji chrztu w domu, inni z kolei wolą zorganizować je w restauracji. Bez względu na to, jakie miejsce na chrzest będzie najlepsze dla nas, trzeba je odpowiednio wcześniej przygotować. Jeśli chodzi o restauracje, trzeba wybrać odpowiedni lokal, zarezerwować termin, określić liczbę gości i wybrać menu. Chrzest w domu także wymaga dużej przestrzeni i wcześniejszych przygotowań. Z drugą opcją wiążą się porządki, organizacja dużego stołu, dodatkowych krzeseł, a także przygotowywanie posiłków. Jeśli nie chcemy lub nie mamy czasu gotować, zawsze można zawczasu zamówić catering z dostawą do domu.

Kup ubrania do chrztu

Wszyscy pamiętamy, że ubranka na chrzest niegdyś były towarem deficytowym. Nikt wtedy nie myślał o tym, aby specjalnie stroić dziecko. Nie było takiej możliwości. Ciuszki do chrztu były raczej symboliczne i najczęściej robiła za nie zwykła biała narzutka lub jakakolwiek koszulka w kolorze białym. W dzisiejszych czasach możliwości jest naprawdę wiele. Zanim jednak pójdziemy na zakupy, warto pamiętać o kilku kwestiach. Ubranka na chrzest powinny być przede wszystkim wygodne, czyli być zrobione z przyjaznych dla skóry malucha materiałów. Strój do chrztu musi być dostosowany do warunków pogodowych tak, aby nie przegrzać bądź nie przeziębić dziecka. Jeśli nie mamy pewności co do pogody i temperatury panującej w danym dniu, możemy dokupić biały sweterek, narzutkę lub po prostu mieć przy sobie biały kocyk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here