Jak oszczędzać pieniądze
fot. pexels.com

Żyjesz od wypłaty do wypłaty i czujesz, że pora coś w końcu zmienić? Sprawdź, jak oszczędzać pieniądze łatwo, szybko i bez większych wyrzeczeń.

Współczesne wypłaty znacznej części społeczeństwa nie pozwalają na wiele. Płacimy czynsz, rachunki, wydajemy pieniądze na podstawowe potrzeby oraz zakupy spożywcze i na koniec miesiąca zostaje nam niewiele. Niektórym nie zostaje nic. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się, co zrobić żeby mieć więcej pieniędzy i jak zacząć oszczędzać.

skąd wziąć więcej pieniędzy
fot. pexels.com

Co zrobić żeby mieć więcej pieniędzy?

Drugie źródło dochodu

Zwiększyć dochody można na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest praca dodatkowa. Czyli taka, którą wykonujemy poza etatem. W ten sposób w krótkim czasie można znacząco podnieść swoje miesięczne dochody. Pamiętajmy jednak, że ten sposób ma swoją cenę. Ta cena to czas. Doba ma tylko 24 godziny. Jeśli chcemy zmieścić w niej dwie prace, czasu na sen i codzienne życie zostanie nam niewiele.

Większa stawka za godzinę pracy

Drugi sposób to podniesienie swojej wartości na rynku pracy. Możemy z marszu zacząć lepiej wyceniać swój czas i w ogóle nie godzić się na pracę poniżej określonej przez nas stawki godzinowej. Oczywiście szukając takiej, w której stawka godzinowa nas usatysfakcjonuje. Niestety w dzisiejszych trudno o dobre wynagrodzenie godzinowe na rękę dla przeciętnego obywatela. Żeby móc się o nie z powodzeniem ubiegać, należy najpierw zwiększyć swoje kompetencje i podnieść kwalifikacje zawodowe.

jak odkładać pieniądze
fot. pexels.com

Jak oszczędzać pieniądze łatwo i skutecznie?

Kontroluj wydatki

Nie da się oszczędzać bez zwracania uwagi na to, kiedy i dokąd z naszego portfela te pieniądze codziennie uciekają. Bez trzymania wydatków w ryzach tylko przykładamy rękę do finansowej katastrofy. Trzeba powiedzieć sobie dość i wziąć sprawy w swoje ręce. W kontroli budżetu pomogą nam aplikacje do monitorowania wydatków lub tradycyjne metody takie jak notes, długopis, kalkulator i pudełko do zbierania paragonów. Wybierzmy tę metodę, która bardziej do nas przemówi.

Rób listy zakupów

Wśród wielu panuje przekonanie, że listy zakupów są tylko dla zapominalskich. Nic bardziej mylnego! Robienie listy rzeczy do kupienia nie tylko odciąża głowę z nadmiaru informacji, lecz również wspomaga oszczędzanie pieniędzy! Jak? W ten sposób prawdopodobieństwo, że ze sklepu wyjdziemy tylko tym, po co przyszliśmy i nie narazimy się na nieprzemyślane zakupy. Co więcej, robienie listy zakupów przyczynia się do tego, że marnujemy mniej żywności bo nie kupujemy jej w nadmiarze tylko tyle, ile trzeba.

Wybieraj domowe jedzenie

Jedzenie na mieście jest pyszne i wygodne. Idealnie sprawdza się zwłaszcza wtedy, kiedy w domu nie zdążyliśmy się najeść lub cały dzień spędzamy poza nim. O ile taki wydatek raz na jakiś czas nikomu nie zaszkodzi, o tyle regularne jedzenie poza domem może uszczuplić nasz budżet nawet o kilkaset złotych w skali miesiąca. Jeśli chcesz oszczędzać pieniądze, posiłki przyrządzaj samodzielnie w domu i w razie potrzeby bierz je ze sobą na wynos (na przykład do pracy). Z domu bierz nie tylko obiad czy śniadanie, lecz również przekąski i napoje. To wyjdzie ci o wiele taniej niż lunch w restauracji, butelka napoju na stacji benzynowej czy gotowa przekąska kupiona na drugie śniadanie w pobliskim markecie.

Odkładaj nawet małe kwoty

Oszczędzanie pieniędzy samo z siebie się nie zrobi. Aby widzieć efekty, trzeba działać i robić to na wielu płaszczyznach. Jeśli twierdzisz, że nie masz z czego odkładać pieniędzy – sprawdź, czy faktycznie tak jest. Po każdej wypłacie odłóż określoną sumę pieniędzy na osobne konto lub do specjalnie przeznaczonej na to koperty. Nie rób tego dwa tygodnie po otrzymaniu pensji ani na koniec miesiąca, kiedy portfel już zaczyna świecić pustkami. Zrób to od razu. Podejmij męską decyzję i bez namysłu odłóż 10, 50, 100 czy 200 zł po czym zapomnij, że je masz. Nie ruszaj ich do następnej wypłaty. Stosuj się do powyższych punktów, które już podpowiedziały ci, jak oszczędzać pieniądze i udowodnij sobie, że nawet zarabiając niewiele można żyć bez większych wyrzeczeń i mieć z czego odkładać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here