Jak kupić pierwszy samochód
fot. pexels.com

Prawko już masz i czas na zakup auta? Zanim wyciągniesz pieniądze z portfela sprawdź, jak kupić pierwszy samochód i nie wtopić pieniędzy.

Pierwsze auto to ogromna radość i wielki stres jednocześnie. W końcu zakup pierwszego samochodu na własność to zazwyczaj pierwsza tego typu inwestycja. Na dodatek taka, którą pamięta się do końca życia. Nic więc dziwnego, że świeżo upieczeni kierowcy mają przed sobą nie lada wyzwanie. Zdałeś prawko i już przeglądasz ogłoszenia motoryzacyjne? Przystopuj i najpierw dowiedz się, jak kupić pierwszy samochód i się nie naciąć.

jak kupić pierwsze auto
fot. pexels.com

Jaki powinien być pierwszy samochód?

Pierwsze auto zawsze wzbudza wiele emocji. Niestety przez nie o pochopne decyzje nietrudno. Pamiętaj, że pierwszy samochód powinien przede wszystkim być bezpieczny i wygodny w użytkowaniu. Auta w opłakanym stanie okazują się być nie tylko skarbonką bez dna, lecz także w razie wypadku przyczyniają się do zagrożenia życia. Zwróć uwagę czy wybrany przez Ciebie model na pewno jest wyposażony w ABS i poduszki powietrzne.

Jak już wspomnieliśmy, niemniej ważny od bezpieczeństwa jest także komfort prowadzenia pojazdu. Tak naprawdę jesteś początkującym uczestnikiem ruchu drogowego i dopiero się uczysz. Nie bierz auta, którego prowadzenie będzie sprawiać ci trudności. Przed tobą całe życie, auto zapewne jeszcze zmienisz nie raz.

Jak kupić pierwszy samochód?

Określ budżet

Masz pieniądze na auto i chcesz je wszystkie wydać na pierwszy samochód? To ogromny błąd! Pamiętaj, że zakup samochodu to duży koszt, i niestety nie ostatni, jaki w związku nim poniesiesz. Musisz mieć na uwadze to, że w używane auta po ich zakupie zawsze trzeba włożyć jakieś pieniądze. Nawet jeśli sprzedawca w ogłoszeniu napisał, że wszystko jest w stu procentach sprawne, nie wierz mu na słowo. Prędzej czy później będzie trzeba coś naprawić lub wymienić. Trzeba się z tym liczyć. Zanim więc zaczniesz przeglądać ogłoszenia, określ budżet w taki sposób, aby zostały ci pieniądze na rejestrację samochodu, ubezpieczenie i ewentualne naprawy.

Doprecyzuj swoje potrzeby

W dzisiejszych czasach w samochodach można przebierać bez końca. Nawet mając niewielki budżet, wybór wciąż mamy spory. Z pewnością już masz na oku modele, które szczególnie ci się podobają. Zanim jednak się na któryś z nich zdecydujesz upewnij się, że spełnia on twoje potrzeby. Zastanów się, do czego będziesz na co dzień używał auta. Będą to tylko dojazdy z domu do pracy i z powrotem? A może poza pracą masz zamiar także robić sobie kilkudniowe wypady ze znajomymi nad wodę czy w góry? Będziesz jeździł po ulicach miasta czy bardziej wymagających terenach? Przed tobą krótkie, czy długie trasy? To ważne wskazówki, które zawężą obszar poszukiwań twojego pierwszego wymarzonego pojazdu.

Zrób kalkulacje

Masz już jakiś model na oku i podoba ci się on bardziej, niż inne? To świetnie! Sprawdź jednak, czy jego zakup w ogóle ci się opłaca. Pierwsze auto powinno być ekonomiczne. Dowiedz się, ile kosztują do niego części zamienne, co w danym modelu najczęściej i najszybciej się psuje, jakie są szacunkowe koszty napraw poszczególnych elementów, jaki ma rodzaj silnika i przede wszystkim zwróć uwagę na spalanie i koszty paliwa.

jak sprawdzić auto przed zakupem
fot. pexels.com

Poproś o wsparcie

Nie bez powodu wszyscy mówią, że na oglądanie samochodu nigdy nie idzie się samemu. Idąc w pojedynkę, zawsze można coś przeoczyć. Do tego trzeba pamiętać, że kupno pierwszego samochodu to wielkie przeżycie, w ferworze emocji trudno zachować trzeźwe spojrzenie i obiektywizm. Nie ryzykuj i na spotkanie ze sprzedawcą pójdź z kimś, kto się na samochodach naprawdę zna. Najlepiej jeśli będzie to taka osoba, która zarówno swoim okiem, jak i z pomocą odpowiednich narzędzi oceni na ile informacje w ogłoszeniu są zgodne z faktycznym stanem pojazdu. Tutaj nie ma się czego wstydzić. W końcu chodzi o twoje ciężko zarobione pieniądze, a zakup pierwszego auta to poważna inwestycja, która w żaden sposób i na żadnej płaszczyźnie nie powinna być chybiona.

Sprawdź auto przed zakupem

Sprawdzenie auta to kolejny ważny krok, obok którego nie można przejść obojętnie. Zrób sobie przejażdżkę autem i sprawdź, czy nic nie stuka i wszystko działa tak, jak powinno. Jeśli nie będziesz miał zastrzeżeń, weź od sprzedawcy numer VIN samochodu i sprawdź jego historię. Poproś sprzedającego o dowód rejestracyjny i upewnij się, ze to co jest w nim napisane zgadza się z tym, co napisane jest na tabliczkach i naklejkach na aucie. Dokładne sprawdzenie auta oddajmy w ręce specjalistów. Najlepiej zrobić to u zaufanego mechanika. On zrobi kompleksowy przegląd i upewni się, czy wszystko jest w porządku i nic nie budzi podejrzeń. Oczywiście sprawdzenie auta przez specjalistę niesie za sobą pewne koszty, ale nie są one zbyt duże i powinniśmy przede wszystkim potraktować je jako inwestycję, która w razie czego uchroni nas przed wtopieniem pieniędzy w feralne auto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here