Jak zorganizować Święta Wielkanocne
fot. pexels.com

Kwiecień za pasem, a Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami? Sprawdź, jak zorganizować Święta Wielkanocne będąc na swoim.

Święta Wielkanocne to ważne wydarzenie w religii Chrześcijańskiej. Nic więc dziwnego, że ich organizacja rokrocznie wzbudza tyle emocji. Dodatkowy stres pojawia się zwłaszcza wtedy, kiedy pierwszy raz decydujemy się zrobić je samodzielnie. Jednak bez obaw, wszystko da się małymi kroczkami przygotować. Nie czekaj na ostatni dzwonek i już teraz dowiedz się, jak zorganizować Święta Wielkanocne po raz pierwszy.

Święta Wielkanocne – kiedy rozpocząć przygotowania?

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych to coś, czego nie warto odkładać na ostatnią chwilę. Jeśli chcesz mieć udane i spokojne święta, pierwsze kroki podejmij najpóźniej trzy tygodnie wcześniej. To optymalny czas, który pozwoli ci pogodzić pracę, codzienne obowiązki i przygotowania do świąt tak, aby się nie przemęczać i ze wszystkim zdążyć.

jak zorganizować wielkanoc
fot. pexels.com

Jak zorganizować Święta Wielkanocne krok po kroku?

Stwórz plan

Tak duże przedsięwzięcie jak organizacja świąt we własnym domu nie może obyć się bez planu. Owszem, bez niego też da się wszystko ogarnąć, ale będzie to cię kosztować dużo trudu i stresu. Nie warto. Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, zrób listę zadań do zrobienia przed Świętami Wielkanocnymi i na tej podstawie stwórz plan. Sprawdź swój grafik w pracy, przeanalizuj jakie masz codzienne obowiązki i rozpisz sobie, co i kiedy możesz zrobić. Dzięki temu zyskasz pewność, że o niczym nie zapomnisz i ze wszystkim zdążysz na czas.

Zaproś gości

Gości można zaprosić osobiście lub, gdy nie mamy innej możliwości, podczas rozmowy telefonicznej. Wysyłanie zaproszenia w formie wiadomości tekstowej jest niegrzeczne i nie powinno się tego robić. Zaproszenie powinno nastąpić odpowiednio wcześniej, czyli już około miesiąca przed spotkaniem do maksymalnie trzech tygodni, oczywiście z określeniem konkretnej godziny rozpoczęcia uroczystości. Dzięki temu osoby zaproszone będą miały czas do namysłu, rozplanowania sobie świątecznego czasu i ewentualnych przygotowań do spotkania u nas w domu.

Zrób porządki

Sprzątanie przed Świętami Wielkanocnymi zazwyczaj łączone jest z wiosennymi porządkami. Nic więc dziwnego, że znacznie różnią się od tych, które większość rodzin w polskich domach robi co sobotę. Nie wystarczy odkurzyć mieszkania i umyć podłóg. Tutaj w grę wchodzi pranie firanek, mycie okien, odkurzanie pod meblami i we wszystkich przez cały rok omijanych zakamarkach, mycie mebli i ich frontów, niekiedy także pranie dywanów czy sprzątanie pawlaczy, piwnicy i garażu. Jeśli masz taką możliwość, do sprzątania zaangażuj wszystkich domowników. Nie możesz robić wszystkiego sama. Niech każdy weźmie na swoje barki chociaż jedno większe zadanie, na wykonanie którego pozwolą mu możliwości i czas.

przepisy na dania wielkanocne
fot. pexels.com

Pójdź na zakupy

W zależności od tego, w jakiej ilości i jakie dania Wielkanocne zagoszczą na twoim stole, na zakupy możesz pójść około półtorej tygodnia wcześniej. W ten sposób unikniesz niepotrzebnego stresu i ominiesz kolejki w sklepie. Zanim jednak udasz się do supermarketu, znajdź przepisy na dania wielkanocne i zdecyduj, które z nich chcesz przygotować. Kiedy już skomponujesz menu, na jego podstawie zrób listę zakupów. Lista da ci pewność, że niczego w czasie gotowania nie zabraknie i zmniejszy prawdopodobieństwo, że jedzenie się zmarnuje.

Nakryj stół

Wielkanocny stół powinien być ozdobiony ładnym obrusem. Najlepiej, jeśli będzie na nim jakiś delikatny, wielkanocny motyw. Kolejnym krokiem jest odpowiednia zastawa. Najlepiej odświętna. Czyli taka, której nie używasz na co dzień, tylko na specjalne okazje. Jeśli takiej nie masz bo to pierwsze organizowane przez ciebie święta, bez obaw. Gustowne zastawy stołowe na Święta Wielkanocne możesz kupić niemal w każdym dużym markecie. Nie są one drogie, a raz kupione, posłużą ci przez lata. Jeśli nie chcesz lub z pewnych względów nie możesz sobie pozwolić na taki wydatek, pożycz naczynia od bliskiej osoby. Oczywiście swoją prośbę o pożyczenie naczyń na święta wyraź odpowiednio wcześniej. W ten sposób nie wprowadzisz nikogo w zakłopotanie i nie doprowadzisz do niekomfortowej sytuacji. Na koniec kup lub zrób samodzielnie ozdoby wielkanocne, którymi udekorujesz stół i swój dom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here