jak zorganizować tanie wesele
fot. pexels.com

W dzisiejszych czasach koszty ślubu i wesela bywają naprawdę wysokie. Chcesz zaoszczędzić? Sprawdź, jak zorganizować tanie wesele i nie zbankrutować.

Zdawałoby się, że w ostatnich latach ludzie nie zaręczają się tak chętnie, jak kiedyś. Na to wpływ ma wiele czynników. Jedni uważają, że ślub nie jest do szczęścia w związku nie jest konieczny. Inni natomiast twierdzą, że chętnie stanęliby na ślubnym kobiercu, ale koszty wesela ich przerastają i teraz ani w najbliższym czasie nie mogą sobie pozwolić na taki wydatek. Czy rzeczywiście małżeństwo musi rozpoczynać się dziurą we wspólnym budżecie? Czy może jednak tanie wesele jest czymś, co realnie można zorganizować?

jak zmniejszyć koszty wesela
fot. pexels.com

Czy tanie wesele jest możliwe?

Nie da się ukryć, że przygotowania do ślubu kosztują młodych wiele stresu, czasu i pieniędzy. Nic w tym dziwnego, w końcu zawsze jest to dla przyszłych małżonków jedno z pierwszych tak dużych, absorbujących i kosztownych przedsięwzięć. Wszystko trzeba zaplanować, załatwić, dopilnować i oczywiście opłacić. To może przytłoczyć. Czy oznacza to, że mając niewielki budżet na wesele musimy z niego całkowicie zrezygnować? Niekoniecznie. Jeśli wysokie koszty wesela są nam nie na rękę i nie chcemy wkraczając na nową drogę życia wpadać w długi, z łatwością możemy zorganizować wesele niskim kosztem. Jest to o wiele prostsze, niż początkowo mogłoby się wydawać. I co więcej, wcale nie oznacza to, że taki ślub będzie gorszy niż jego droższa, bardziej wystawna wersja. Jak to zrobić?

tani ślub niskim kosztem
fot. pexels.com

Tanie wesele i ślub niskim kosztem – krok po kroku

Wybierz ślub cywilny

Coraz więcej par decyduje się na ślub cywilny. Powody ku temu skłaniają ich różne i nie nam oceniać ten wybór. Skupmy się jednak na ekonomicznej stronie tego przedsięwzięcia. Ślub kościelny jest kosztowny. Trzeba zapłacić księdzu, wyłożyć pieniądze na nauki przedmałżeńskie, opłacić ozdabianie kościoła i niekiedy też ponieść koszty uzyskania niezbędnych do ślubu kościelnego dokumentów. Podliczając te wszystkie wydatki, zbiera się niezła suma, której w przypadku ślubu cywilnego nie musielibyśmy ponosić. Ślub cywilny jest o wiele tańszy, a jego koszty są znikome. Jeśli mimo wszystko obietnica składana przed Bogiem jest dla nas ważniejsza niż deklaracje w Urzędzie Stanu Cywilnego, możemy zorganizować dwa śluby. Pierwszy w urzędzie. A drugi – kiedy nasza sytuacja finansowa za kilka lat się poprawi – w upragnionym kościele.

Na wesele zaproś najbliższych

Tradycyjne wesela są bardzo huczne. Wszak na ślub zostają zaproszeni wszyscy bliżsi i dalsi członkowie rodzin obojga młodych. Niekiedy liczba gości weselnych sięga kilkuset osób. Niestety tak wielka zabawa to także wielkie koszty. Jednak nie musimy ich ponosić. Kochająca rodzina zrozumie naszą sytuację finansową i nie obrazi się, jeśli na wesele zaprosimy tylko najbliższe osoby. Tradycyjnego wesela, które trwa niemal całą dobę także nie musimy organizować. Niekiedy wystarczy tylko uroczysty obiad w lub lokalu gastronomicznym.

Mądrze wybieraj jedzenie

Ceny jedzenia na ślub są zróżnicowane, a te różnice nie wynikają z byle powodu. Od czego zależą ceny jedzenia na wesele? Wszystko zależy od ilości i rodzaju potraw, napojów i alkoholu. Jeśli zdecydowalibyśmy się na dwa dania dla każdego gościa, a dodatkowo szwedzki stół, desery, napoje i alkohole zakupione przez właściciela sali weselnej, wówczas na wszystko wydalibyśmy majątek. Na szczęście koszty jedzenia na ślub można zminimalizować. Jak? W lokalu, w którym organizujemy przyjęcie, zamówmy tylko obiad. Z kolei napoje, alkohol i ciasta załatwmy na własną rękę. Z pewnością wyjdzie o wiele taniej.

Nie przepłacaj za strój na wesele

Zastanów się, czy szyta na miarę suknia ślubna i kosztowny garnitur renomowanej marki są konieczne? Współczesny świat daje nam naprawdę wiele innych możliwości i warto z nich korzystać. Możemy wybrać rozwiązanie, jakim jest suknia ślubna z drugiej ręki. Jeśli nie, zawsze pozostają nam po prostu sklepy odzieżowe. Nie musi to być od razu salon ślubny. Często można znaleźć piękne sukienki w sieciówkach, butikach lub Internecie. Pan młody także może w ten sposób skompletować swój strój. Jeśli dobrze poszukamy, stroje ślubne nie będą zbytnio różnić się jakością i wyglądem od tych, na które w innym miejscu wydalibyśmy fortunę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here