trening w domu
fot. pixabay.com

Ćwiczenia w domu zyskują na popularności. Niestety nie wszyscy wiedzą, jak wykonać skuteczny trening w domowym zaciszu. Nie zwlekaj i dowiedz się, jak schudnąć bez siłowni.

Moda na zdrowy styl życia zagościła u nas na dobre. Nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie miałoby się to zmieć. Siłownie pękają w szwach, popularne książki o zdrowym odżywianiu sprzedają się jak świeże bułeczki, a akcesoria do ćwiczeń i odzież sportowa cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Niestety nie wszyscy mają czas żeby regularnie jeździć na siłownię, a zmieniające się warunki pogodowe nie sprzyjają takim aktywnościom jak sport na świeżym powietrzu. W takim wypadku nie pozostaje nic innego jak ćwiczenia w domu. Jednak, czy są one skuteczne?

skuteczne cwiczenia w domu
fot. pixabay.com

Trening w domu – czy warto?

Niektórzy wciąż twierdzą, że ćwiczenia w domu nie są skuteczne i nigdy nie przyniosą spektakularnych efektów. Na szczęście to twierdzenie to tylko już dawno obalony mit. Zaskakujące rezultaty coraz większej liczby osób jasno pokazują, że skuteczny trening w domu jest możliwy i może szybko zapewnić nam efekt, jakim jest sylwetka marzeń.

Ćwiczenia w domu – co jest potrzebne?

Miejsce do ćwiczeń

Poza chwilą wolnego czasu, żeby ćwiczyć w domu potrzebne jest odpowiednie miejsce na trening. W zależności od rodzaju aktywności, potrzebujemy osobnego pomieszczenia lub po prostu kawałka podłogi. Niektórzy decydują się na krok jakim jest domowa siłownia. Wówczas na jej miejsce przeznaczają garaż, strych lub piwnicę. Jeśli chodzi o zwykłe treningi niewymagające specjalnego, topornego czy też okazałego sprzętu, wystarczą dwa wolne metry kwadratowe w dowolnie wybranym przez nas pokoju.

Odzież sportowa

Zdawałoby się, że ubrania sportowe to tzw. must have wyłącznie dla osób, które chodzą na siłownię lub wykonują ćwiczenia w plenerze. Nic bardziej mylnego. Odzież sportowa nie służy temu, aby dobrze się prezentować w czasie ćwiczeń. Ona ma sprawić, aby nasz trening w domu był skuteczny i przebiegał bezproblemowo. Ubrania do ćwiczeń są wykonane z materiałów, które nie podrażniają skóry, niwelują tarcie i po prostu są wygodne, co pozwala nam w pełni skupić się na wykonywanym treningu bez konieczności nieustannego poprawiania się tu i ówdzie.

Sprzęt do ćwiczenia w domu

W dzisiejszych czasach przez Internet możemy kupić niemal cały sprzęt do siłowni i to z dostawą do domu. I choć wiele osób decyduje się na takie sprzęty jak bieżnia elektryczna domowa, ławeczka treningowa, orbitrek czy nawet atlas do ćwiczeń, to początkującym osobom wcale nie trzeba wiele. Jeśli po czasie złapiemy bakcyla i będziemy chcieli pozwolić sobie na takie inwestycje  – czemu nie! Jednak jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę, wystarczą ci tanie, podstawowe akcesoria do ćwiczeń w domu.

akcesoria do ćwiczeń
fot. pixabay.com

Ćwiczenia w domu – jakie akcesoria kupić w pierwszej kolejności?

Skuteczne ćwiczenia w domu wymagają od nas tego, aby zaopatrzyć się w akcesoria do ćwiczeń. Na szczęście są one tanie i łatwo dostępne. Najpopularniejsze z nich, to:

Mata do ćwiczeń

Bez niej trening w domu może okazać się uciążliwy dlatego jest to niedrogi produkt, w który warto w pierwszej kolejności zainwestować. To właśnie dzięki niej unikniemy poślizgu, zminimalizujemy ryzyko kontuzji, a także zabezpieczymy swoje ciało przed niekiedy dosyć bolesnym kontaktem kończyn z twardą podłogą.

Hantle do ćwiczeń

Hantle to tego rodzaju sprzęt do ćwiczeń, który każda osoba rozpoczynająca treningi w domu powinna mieć. Owszem, wyrzeźbienie sylwetki bez ich udziału jest w możliwe, jednak w dłuższej perspektywie planowana przez nas rozbudowa masy mięśniowej bez udziału hantli będzie skazana na niepowodzenie. Dlatego jeśli zależy nam na tym aby sylwetka marzeń ćwicząc w domu stała się możliwa do osiągnięcia, hantle powinniśmy mieć. Ich masę, rodzaj i wielkość dobiera się w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Gumy do ćwiczeń

Wiele osób uważa, że gumy do ćwiczeń są potrzebne tylko wtedy, kiedy robimy trening pośladków. Wbrew pozorom jednak, mają one o wiele szarsze zastosowanie! Odpowiednio zastosowane gumy oporowe pomogą nam rozwinąć niemal każdą wybraną przez nas partię mięśni. Wszystko jednak zależy od tego, jaki rodzaj gum oporowych wybierzemy.

Kiedy pojawią się pierwsze efekty ćwiczeń?

Niemal każdy na początku swojej sportowej ścieżki zastanawia się, kiedy będzie widać efekty treningu. Nic w tym dziwnego, w końcu wszyscy lubimy obserwować, jak nasza praca szybko przynosi pożądane rezultaty. Co więcej, efekty ćwiczeń w domu można zauważyć już nawet po dziesięciu dniach. Warto jednak pamiętać, że kluczem do sukcesu jest odpowiedni bilans kaloryczny, dostosowana do indywidualnych potrzeb codzienna dieta, odpowiednie nawodnienie organizmu, a także wytrwałość w działaniu i regularne treningi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here