domek drewniany

Nadchodzi wiosna i da się to wyczuć w powietrzu. Chociaż wychodząc na zewnątrz można odnieść wrażenie, że zima nadal nas trzyma, to już niedługo poczujemy na twarzach ciepłe wiosenne promienie słońca. Zmiana pory roku na tą cieplejszą nie oznacza tylko zmiany w nas samych – mamy wtedy więcej energii na wszystko – ale również zmienia się całe nasze otoczenie, ponieważ jest to czas porządków i przygotowań na coś nowego! Jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, aby w pełni przygotować się na zmianę pory roku. Przede wszystkim, należy wysprzątać swój domek drewniany na działkę, który podczas zimy stał nieużywany. Oto wskazówki dotyczące tego, co powinieneś zrobić, aby domek z drewna był gotowy na nadejście wiosny.

Sprawdzanie stanu technicznego budynku

Utrzymanie domku z drewna w dobrej kondycji pozwoli uniknąć dużo stresu. Oto lista najważniejszych zadań związanych z konserwacją domku drewnianego, które należy wdrożyć przed nadejściem wiosny:

  • Sprawdź stan fundamentów

Wiosną gleba jest podmokła, a wszelkie pęknięcia w fundamencie mogą prowadzić do przeciekania wody do piwnicy. To natomiast, powoduje gromadzenie się wilgoci, co jest następstwem nieodwracalnych uszkodzeń.

  • Sprawdź stan elewacji

Drewno jest materiałem budowlanym, który jest podatny na czynniki pogodowe. Śnieg czy nawet deszcze i silny wiatr w czasie zimy może doprowadzić do zużycia się drewna. Dlatego, ważne jest, aby przeprowadzić dokładne oględziny drewnianej powierzchni i naprawić wszelkie uszkodzenia.

  • Sprawdź stan okien i drzwi

Po okresie zimowym rama okien, rama drzwi, czy nawet sama szyba w oknach mogła ulec uszkodzeniu. Dlatego, należy sprawdzić zewnętrzny obwód drzwi i okien, aby zobaczyć jakość uszczelnienia.

  • Sprawdź stan dachu

Należy upewnić się, że powierzchnia dachu nie jest uszkodzona i że wszystkie jego elementy – komin, otwór sanitarny, obróbki blacharskie – są nienaruszone. Skorzystaj również z okazji, aby wyczyścić rynny i sprawdzić ich mocowania.

Czyszczenie domku drewnianego

Podczas tego procesu trzeba pozbyć się liści, brudu i kurzu, które nagromadziły się przez całą zimę. Aby to zrobić, należy wyczyścić drewnianą elewację domku za pomocą wody z mydłem i szczotki lub gąbki. Po zakończeniu czyszczenia wystarczy, że spłuczesz drewno wodą. W przypadku mocnego zabrudzenia użyj myjki ciśnieniowej, którą można wypożyczyć w wielu sklepach z narzędziami.

Następnie, należy pokryć drewno powłoką ochronną (uszczelniaczem, bejcą lub farbą). Przed nałożeniem upewnij się, że drewno jest całkowicie suche i poczekaj na dobrą pogodę. Warto jest wspomnieć, że te same kroki należy podjąć czyszcząc drewniany taras lub meble ogrodowe.

Przygotowanie ogrodu

Przede wszystkim, należy najpierw sprawdzić swoje narzędzia ogrodnicze i upewnić się, że są w dobrym stanie. Jeśli nie, to trzeba kupić nowe – zardzewiałe narzędzia przenoszą bakterie na rośliny. Aby trawnik był piękny i zielony na wiosnę, trzeba wyrwać wszystkie chwasty i zgrabić stare liście. Następnie, przytnij drzewa i krzewy. Zacznij od odcięcia martwych lub uszkodzonych gałęzi, a potem przytnij kwitnące letnie lub jesienne krzewy. Kolejny etap to nawożenie gleby. Tak przygotowany ogród będzie doskonałym miejscem do spędzania wiosennego popołudnia.

Bez dwóch zdań, te proste kroki sprawią, że czas spędzony w domku drewnianym będzie przyjemniejszy. Wszystko będzie zapięte na ostatni guzik, a Ty będziesz mógł cieszyć się piękną słoneczną pogodą i wolnym czasem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here