kreatywne zabawki
fot. pexels.com

Wszyscy wiedzą, że kreatywne zabawki dla dzieci wspierają je w prawidłowym rozwoju. Sprawdź, które z nich warto kupić maluchowi na prezent.

Świadomość społeczeństwa nieustannie rośnie i dziś wszyscy już wiedzą, że kreatywne myślenie ułatwia życie. Wszystkie dzieci z natury są pomysłowe i twórcze. Niestety z biegiem lat cechy te zaczynają zanikać, a na ten stan rzeczy ma wpływ wiele różnych czynników. Aby temu zapobiec, rodzice już od małego powinni wspierać dziecko w rozwoju kreatywnego myślenia. Z pomocą przychodzą kreatywne zabawki dla dzieci na prezent i nie tylko!Sprawdź, które z nich warto mieć.

zabawki dla dzieci kreatywne
fot. pexels.com

Kreatywne zabawki – kiedy wprowadzić je do życia dziecka?

Maluchy już od pierwszych miesięcy życia są ciekawskie i chcą eksplorować świat. Nie da się ukryć, że pomaga im w tym ich kreatywność. Jednak nie zawsze poczynania dzieci spotykają się z aprobatą rodziców. Nic dziwnego, w końcu pomysły dzieci bywają zaskakujące, a niekiedy nawet niebezpieczne dla ich życia i zdrowia! Trzeba jednak przyznać, ze przesuwanie krzesła żeby wejść na meble, szukanie zastosowania dla sztućców czy próby wspinania się na wysokość są wynikiem kreatywnego myślenia i pomysłowości tych małych szkrabów. I te cechy mimo wszystko trzeba dzieciom pomóc rozwijać. Kiedy? Już od pierwszych lat życia. Najlepiej wtedy, kiedy maluch zaczyna używać zabawek świadomie i z rozmysłem. Te jednak powinny być dostosowane do jego wieku i ówczesnego stopnia rozwoju.

zabawki wspierające kreatywność dla dzieci
fot. pexels.com

Zabawki dla dzieci wspierające kreatywność

Masa dla dzieci DIY lub ze sklepu

Wszelkiego rodzaju masy plastyczne, piaski kinetyczne i inne dające coś z siebie ulepić wynalazki to doskonały sposób na rozwój kreatywności u dziecka. Maluchy to uwielbiają! Manipulowanie taką masą daje im wiele radości, pobudza wyobraźnię i wspiera rozwój manualny dziecka! Zanim jednak zdecydujemy się na kupno takiej masy dla dzieci, upewnijmy się, że maluch jest na taką zabawkę gotowy. Dziecko musi być na tyle rozumne, że będzie się nią umiejętnie bawił. W przeciwnym razie masa szybko z rąk malucha wyląduje na dywanie lub, co gorsza, w jego buzi. A to już może skończyć się bardzo źle.

Klocki do zabawy

Zabawy z użyciem klocków każdorazowo pobudzają dziecko do kreatywnego myślenia. Rodzice niejednokrotnie są zdumieni, że ich pociecha bawiąc się klockami wpada na naprawdę zdumiewające pomysły. Klocki dla dzieci to proste narzędzie, które daje multum możliwości. Wykorzystajmy je! Do wyboru mamy między innymi klocki plastikowe i drewniane, o różnych kształtach, rozmiarach i kolorach. Pamiętajmy jednak aby wielkość klocków dostosować do wieku malucha. Dla malutkich dzieci warto wybrać wyłącznie duże klocki, których nie będzie w stanie wsadzić do ust. Starsze, bardziej świadomie i już roztropne pociechy mogą bez obaw sięgać po ich znacznie mniejsze odpowiedniki.

Zestawy artystyczne

Dziecięca inwencja twórcza nie zna granic. Maluchy z reguły bez oporów i bardzo chętnie podejmują się tworzenia tego, co wcześniej znajdowało się wyłącznie w ich wyobraźni. Nic więc dziwnego, że często sięgają po kredki, flamastry, farby czy nawet kosmetyki mamy i biorą się za malowanie. Najczęściej cierpią na tym meble i ściany. W mniej drastycznym przypadku skóra malucha, którą później trzeba w kąpieli nieco intensywniej szorować. Mimo dziecięcych wybryków nie należy ich kreatywnych zapędów ograniczać. Trzeba tylko odpowiednio ich działania ukierunkować. W tym pomogą nam różnego rodzaju zestawy do malowania. W zależności od wieku wybrać możemy: materiałowe zabawki do kolorowania flamastrami, figurki do samodzielnego malowania, płótno malarskie i farby oraz kolorowanki wodne dla młodszych dzieci.

Zestawy typu zrób to sam

Zestawy do samodzielnego tworzenia z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu zabawki pobudzające kreatywność przeznaczone są nie dla maluchów, lecz dla większych dzieci. Czyli tych, które są chodzą już do grupy starszaków w przedszkolu, zerówki lub szkoły podstawowej. Na jakie zestawy DIY dla dzieci warto zwrócić uwagę? Godne uwagi są między innymi:

  • zestawy do robienia biżuterii
  • modele samolotów, aut lub domków dla lalek do samodzielnego złożenia
  • zestawy do szycia z plastikową igłą
  • koraliki sklejane na wodę
  • gotowe boxy z materiałami papierniczymi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here