W obecnych czasach coraz więcej osób woli zanosić swoje rzeczy do profesjonalnej pralni niż prać, a następnie prasować je osobiście. Korzystanie z usług pralni komercyjnej to wygoda i oszczędność czasu. Nie zapominajmy, że pranie w pralni to też gwarancja najlepszej czystości powierzonych rzeczy. Z roku na rok w całej Polsce przybywa miejsc, które oferują czyszczenie wyrobów tekstylnych na mokro. Rosnący popyt na takie usługi to szansa dla przedsiębiorców gotowych zainwestować w biznes, który śmiało można nazwać przyszłościowym. Zastanawiasz się, jak otworzyć i urządzić pralnię wodną? Mamy nadzieję, że lektura naszego artykułu pozwoli na lepsze zrozumienie tego tematu.
Formalności przy zakładaniu pralni wodnej
Punkty oferujące płatne odświeżanie tekstyliów na dobre wpisały się w polski krajobraz. Najbardziej popularne są pralnie wodne, czyli takie opierające się na czyszczeniu w wodzie z dodatkiem odpowiednio dobranego detergentu (https://www.sovrana.pl/pranie-wodne/). Aby otworzyć pralnię wodną w Polsce nie potrzebujemy żadnych dodatkowych zezwoleń – lokal, w którym zamierzamy prowadzić działalność, musi jednak spełniać wymogi formalne dotyczące m.in. powierzchni, rozkładu pomieszczeń, instalacji wod.-kan. oraz wentylacji. Przepisy związane z BHP oraz inne regulacje prawne są szczegółowo określone w dwóch ważnych dokumentach: Rozporządzeniu ministra infrastruktury z 12 IV 2002 roku (Dz. U. nr 75 poz. 690), regulującym wymogi lokalowe oraz Rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie określenia warunków BHP w pralniach i farbiarniach z 27 IV 2000 roku (Dz. U. nr 40 poz. 469).
Jak urządzić pralnię wodną?
Pierwszym krokiem do założenia pralni jest znalezienie odpowiedniego lokalu. Gdy mamy to już za sobą, czeka nas kolejne wyzwanie, czyli skompletowanie wyposażenia. Dobierając maszyny pralnicze należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak wielkość lokalu, rodzaj pralni oraz jej specyfikę – inne urządzenia są bowiem potrzebne do pralni wodnej, a inne do chemicznej. Należy mieć świadomość, że koszty związane z wyposażeniem stanowią największą część całego wkładu początkowego. Współczesne urządzenia pralnicze to naprawdę ogrom możliwości. Najlepsze maszyny do pralni skutecznie usuwają zabrudzenia, a przy tym są w pełni bezpieczne dla materiałów. Wśród sprzętu wykorzystywanego w pralniach wodnych wymienić można m.in. pralnice, pralnicowirówki, wirówki, suszarki, magle, prasownice, manekiny formujące, składarki i pakowarki do odzieży oraz systemy znakowania komputerowego.
Jak przetrwać i odnieść sukces w branży pralniczej?
Mimo rosnącej liczby pralek domowych rynek pralniczy w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Od kilkunastu lat obserwujemy znaczny wzrost popytu na tego typu usługi. Stwarza to doskonałe warunki do tego, by założyć własną pralnię. Prawdziwym hitem okazały się nowoczesne pralnie wodne, dające możliwość odświeżania zróżnicowanego asortymentu tekstylnego z użyciem profesjonalnych detergentów. Biznes oparty na działalności pralniczej ma szansę nieźle prosperować – warunkiem koniecznym dla powodzenia całego przedsięwzięcia, jak zresztą każdej działalności związanej z handlem i usługami, jest wybór dobrej lokalizacji. Najbardziej pożądane są adresy w centrach handlowych, dzielnicach biznesowych, nowe osiedla mieszkaniowe oraz inne miejsca o dużym natężeniu ruchu. Równie ważne jest stworzenie oferty atrakcyjnej pod względem ceny oraz jakości. Wymagający klienci pralni oczekują świetnych rezultatów, dlatego jako właściciel powinieneś zadbać o to, by Twoja firma oferowała usługi na naprawdę wysokim poziomie. Tak czy inaczej prowadzenie pralni w dzisiejszych warunkach rynkowych może się opłacać. Jak widać na przykładzie wielu zadowolonych przedsiębiorców, pralnia to dobre źródło dochodów i satysfakcja zawodowa. Jeśli szukasz inspiracji bądź praktycznych wskazówek jak otworzyć i uruchomić pralnię, polecamy lekturę tego artykułu: https://www.sovrana.pl/jak-otworzyc-urzadzic-i-uruchomic-pralnie/.