jak czyścić rolety
fot. pixabay.com

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak czyścić rolety? Jeśli nie, koniecznie sprawdź, jak dbać o rolety żeby wydłużyć ich żywotność.

W dzisiejszych czasach niemal każdy ma w domu rolety okienne wewnętrzne. Niestety nie wszyscy zastanawiają się, jak je czyścić. To błąd. Zanieczyszczenia skracają żywotność rolet i sprawiają, ze z czasem stają się one po prostu nieestetyczne. Zanim jednak zabierzesz się za czyszczenie rolet sprawdź, jak robić to dobrze i ich nie zniszczyć.

czyszczenie rolet
fot. pixabay.com

Czyszczenie rolet – po co to robić?

Wszyscy wiedzą, że kurz jest siedliskiem alergenów. To właśnie dlatego w pocie czoła przecieramy meble w domu, odkurzamy mieszkanie oraz pierzemy koce i firanki. Niestety często zapominamy o tym, że rolety okienne także każdego dnia zbierają kurz. Jeśli chcemy dbać o swoje zdrowie, nie powinniśmy więc w czasie porządków ich omijać. Co więcej, czyszczenie rolet może sprawić, że ich żywotność wydłuży się nawet o kilka lat. Idzie za tym także znaczna oszczędność pieniędzy, bowiem dobrej jakości nowe rolety wcale nie są tanie. Jeśli będziemy dbać o te, które dotychczas mieliśmy, nie będziemy musieli co kilkanaście miesięcy kupować nowych.

pranie rolet
fot. pexels.com/

Jak czyścić rolety wewnętrzne krok po kroku?

Patrz, co kupujesz

Jeśli chcemy kupić nowe rolety, powinniśmy dobrze przemyśleć swoją decyzję. Dlaczego? Podstawowy błąd to tanie rolety w pierwszym lepszym sklepie. Kupując najtańsze rolety z supermarketu może i początkowo zaoszczędzimy, ale z czasem tylko niepotrzebnie narazimy się na dodatkowe koszty. Czyszczenie rolet wykonanych z wątpliwej jakości materiału może im tylko zaszkodzić. Jak? Taki materiał nawet po delikatnym czyszczeniu może się zacząć odbarwiać. Co więcej, tanie rolety bardzo szybko zaczną się pruć, giąć w czasie zwijania czy nawet odpadać z okien łamiąc przy tym plastikowe elementy. Jeśli chcemy tego typu problemów uniknąć, dobrze od razu zainwestować w dobre rolety od sprawdzonego producenta.

Odkurzaj

Aby rolety zachowały świeżość i nie stały się w krótkim czasie siedliskiem zarazków, trzeba je od czasu do czasu odkurzyć. Jak czyścić rolety w ten sposób? Na pewno nie można robić tego szybko i byle jak. Aby rolety nie uległy uszkodzeniu, najlepiej użyć ssawki tapicerskiej, ustawić odkurzacz na najniższe obroty i delikatnymi posunięciami odkurzyć materiał.

Myj

Odkurzanie rolet bez wątpienia przynosi efekty. Jednak nie zawsze samo w sobie okazuje się wystarczające. Po odkurzaniu warto przeczyścić rolety na mokro. Najważniejsze jest jednak ich uprzednie odkurzenie. Jeśli tego nie zrobimy, tylko rozmażemy kurz i stworzymy trudne do usunięcia brudne plamy. Do czyszczenia rolet przyda się ściereczka kuchenna i ciepła woda.

Użyj chemii

Dokładne odkurzanie rolet i skrupulatne przetarcie ich wilgotną ścierką z reguły powinno wystarczyć. Niestety czasem na roletach mogą pojawić się trudne do usunięcia plamy. Najczęściej są to plamy z tłuszczu (jeśli chodzi o rolety w kuchni) i jedzenia (jeśli mamy rolety w jadalni). Wówczas odkurzanie na sucho i przecieranie na mokro nie wystarczy. Na szczęście to nie koniec świata i większość tego typu zabrudzeń można spokojnie usunąć. Nie można jednak używać pierwszego z brzegu detergentu. Najlepiej sprawdzi się delikatny detergent myjący, który nie uszkodzi rolety i jej nie odbarwi. Dobrze sprawdzi się tutaj płyn do naczyń lub delikatne mydło do kąpieli dla dzieci. Niekiedy można spróbować dodatkowo posłużyć się szczoteczką do zębów.

Czy rolety można prać?

Zdawałoby się, że pranie rolet w pralce tylko je zniszczy. Owszem, może tak się stać. Wszystko zależy od rodzaju rolet i materiału, z jakiego zostały wykonane. Nie wszystkie rolety można prać w pralce. Takie posunięcie z pewnością zniszczyłby większą część dostępnych na rynku modeli. Jednak są wyjątki. Prane w pralce mogą być na pewno rolety rzymskie. Zanim jednak zdecydujemy się na ten krok, zawsze warto sprawdzić zalecenia producenta. To dzięki nim dowiemy się, czy można prać rolety, które zdecydowaliśmy się kupić. Stosując się do zaleceń producenta unikniemy błędnych posunięć i trwałego uszkodzenia materiału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here