domy modułowe
fot. pexels.com

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na domy modułowe. Czy słusznie? Sprawdź, co to są domy modułowe i czy to dobra inwestycja.

Każdy wie, że budowa tradycyjnego domu to inwestycja, która pochłania mnóstwo czasu, pieniędzy i energii życiowej jego właścicieli. Nic więc dziwnego, że współczesne młode pokolenia coraz chętniej decydują się na zakup mieszkania. Wizja mozolnej budowy domu, w którym będą mogli zamieszkać dopiero za kilka lat bywa naprawdę zniechęcająca. Do tego dochodzą niezbyt imponujące zarobki, konieczność zostawiania w pracy po godzinach, brak czasu i energii na jakiekolwiek wychodzące poza strefę komfortu działania.

Gdzie w tym wszystkim znaleźć chęci na budowę własnego domu? Wygodniej kupić mieszkanie, szybko je wykończyć i robotę mieć niemal do końca życia z głowy. Czy naprawdę z tego zamkniętego koła nie ma wyjścia? Podobno jest.

domy szkieletowe
fot. pexels.com

Budowa tradycyjnego domu odchodzi do lamusa?

Zdawałoby się, że w ostatnich latach – choć doba wciąż ma dwadzieścia cztery godziny – czas nieubłaganie przyspieszył. Świat stawia przed ludźmi coraz większe wymagania. Wszędzie trzeba się spieszyć, wszystko robić szybko i najlepiej przy tym tak dokładnie i perfekcyjnie, jak to tylko jest możliwe. W tym szalonym pędzie naprawdę coraz trudniej znaleźć choć chwilę dla siebie. Nie mamy czasu na odpoczynek, a co dopiero na jakiekolwiek działania ponad te, które danego dnia do zrobienia naprawdę są konieczne. Gdzie więc mowa o jakimkolwiek budowaniu domu, z którym wiążą się nieustanne wizyty na budowie, doglądanie, jakie podstępy zrobili robotnicy i skrupulatne kontrolowanie tego, czy na pewno wszystko idzie tak, jak powinno. Ten kierat może trwać wiele lat. Czy tego naprawdę chcemy? Jeśli nie. Z pomocą przychodzą nam cieszące się coraz większą popularnością domy modułowe.

Domy modułowe – co to jest?

Czym są coraz słynniejsze w naszym kraju domy z modułów? Domy modułowe to nic innego, jak specjalne konstrukcje złożone z kilkunastu przygotowanych wcześniej w fabryce elementów. Owe elementy są duże i powstają w fabryce. Z nich składa się dom. Zanim jednak to się stanie, części domu odbywają transport z fabryki prosto na działkę budowlaną. Tam robotnicy za pomocą specjalnych części i narzędzi składają ze sobą wszystkie elementy konstrukcji. W ten oto sposób powstaje dom z modułów.

Zalety domów modułowych

Czy budowa domów modułowych to bezwiedne podążanie za modą z innych krajów Podążanie za modą może i tak, ale na pewno nie bezwiedne. Stany Zjednoczone czy kraje skandynawskie już dawno przekonały się, że domy z modułów to naprawdę dobra inwestycja. Decydując się na takie rozwiązanie, prace budowlane ograniczamy do niezbędnego minimum. Najważniejszy jednak w tym wszystkim jest czas. Domy modułowe, a dokładniej ich stawianie może zająć zaledwie kilka tygodni, to znacznie szybciej niż wówczas, kiedy zdecydowalibyśmy się na budowanie domu tradycyjnymi metodami. Jeśli zdecydujemy się na dom z modułów wykończony pod klucz, po zakończonych pracach z marszu możemy się do niego wprowadzić.

dom szkieletowy
fot. pexels.com

Dom z modułów – luksus dla bogaczy?

Wbrew obiegowej opinii, domy modułowe to nie luksus, na który tylko zamożni ludzie mogą sobie pozwolić. Na to rozwiązanie może zdecydować się każdy, kto i tak miał zamiar tradycyjnymi metodami zbudować swój własny dom. Warto jednak pamiętać, że ostateczna cena zależy od kilku czynników. Na koszty domów modułowych składają się przede wszystkim:

  • rodzaj i jakość materiałów, z jakich mają zostać zrobione moduły
  • powierzchnia i wielkość domu, jaki chcemy mieć
  • czas montażu i prac robotników

Poza samym składaniem konstrukcji, trzeba doliczyć także koszty, z jakimi wiążą się:

  • Podłączenie instalacji (m.in. elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, grzewczej)
  • Wykończenie domu pod klucz (przez nas lub firmę budowlaną)

Domy modułowe – dla kogo?

Jak zdążyliśmy się już przekonać, domy modułowe to nie tylko ciekawa, lecz również pod wieloma względami korzystna inwestycja. Wcale nie ma przesady w twierdzeniu, że konstrukcje z modułów to rozwiązanie dla wszystkich idących z duchem czasu ludzi. Dlaczego? Dziś jesteśmy przepracowani i marzymy tylko o tym, aby znaleźć swój azyl. Miejsce, gdzie będziemy czuli się dobrze, komfortowo i bezpiecznie. Mamy dosyć przesytu i połowicznych rozwiązań. Domy z modułów idealnie wpasowują się w nasze tęsknoty i pragnienia. Są one nowoczesne, solidne, zapewniają komfort i odnajdujemy w nich swój wymarzony azyl. Co jednak jest najważniejsze, są one energooszczędne – wysokie koszty poniesione na początku zaczynają zwracać się już w pierwszych latach eksploatacji. Czyni je to nie tylko przyjaznymi dla naszego portfela, lecz również dla środowiska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here