Pokój dla noworodka
fot. pixabay.com/

Pokój dla noworodka to niezwykle kluczowa kwestia, z którą nie warto zwlekać do ostatniej chwili. Już teraz dowiedz się, jak go urządzić żeby zrobić to dobrze.

Zdawać by się mogło, że 9 miesięcy to bardzo dużo czasu. Jednak to tylko pozory. Wielu rodziców jest zaskoczonych, kiedy okazuje się, że do porodu zostało już tylko kilka dni. To właśnie dlatego wszelkie przygotowania do przyjścia dziecka na świat warto rozpocząć odpowiednio wcześniej. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego stresu, a kiedy dziecko się urodzi – wszystko już będzie dopięte na ostatni guzik.

Pokój dla noworodka – kiedy zacząć?

Przygotowanie pokoju dla noworodka to nie to samo co wyprawka dla dziecka i jej kompletowanie. Tutaj wiele kwestii trzeba dokładnie przemyśleć, bowiem niemal wszystkie nasze działania będą miały na całokształt długoterminowy wpływ. Zanim zabierzemy się za urządzanie pokoju dla noworodka krok po kroku, warto wszystko dokładnie zaplanować.

Najlepiej zrobić to już na samym początku ciąży tak, aby w połowie drogi do rozwiązania móc na spokojnie rozpocząć prace. Dlaczego tak wcześnie? Cóż. Liczne doświadczenia wielu przyszłych rodziców niejednokrotnie pokazały, że w tym czasie możemy napotkać różnego rodzaju trudności. A jak wiadomo, niespodziewane trudności powodują opóźniania. To dlatego warto zrobić sobie tzw. bufor czasowy.

pokój dla niemowlaka
fot. pixabay.com

Sypialnia noworodka – razem czy osobno?

Kącik noworodka w sypialni rodziców czy osobny pokój dla niemowlaka? Od lat jest to kwestia dyskusyjna. Wiele zależy od stylu życia rodziców i obranego przez nich modelu wychowania. Jednak jest jeszcze jeden, decydujący czynnik. Są nim warunki mieszkaniowe. Nie każdy może sobie pozwolić na osobny pokój dla noworodka. Jednak bez względu na to, na co finalnie się zdecydujemy, jedno jest pewne – ze względu na komfort i bezpieczeństwo.. swój kącik noworodek musi mieć.

Jak urządzić pokój noworodka?

Kolory ścian

Kolorystyka pokoju noworodka pod żadnym pozorem nie może być intensywna, krzykliwa i rażąca w oczy. To nie tylko działa drażniąco, lecz również wzbudza niepokój u nowo narodzonych dzieci. Pokój bądź kącik malucha w sypialni rodziców powinien być kolorystycznie stonowany. Dobrze, jeśli będą to jasne, ciepłe, stonowane, najlepiej pastelowe kolory. Zapewni to maluchowi poczucie bezpieczeństwa, będzie działać kojąco i uspokajająco. Wzorki? Owszem, ale nie w dużej ilości i tylko w przyjaznych barwach.

Wyposażenie pokoju niemowlaka

Bez względu na to czy decydujemy się na pokój dla noworodka, czy też kącik dla dziecka w pokoju rodziców, niezbędne będą takie elementy jak: łóżeczko dla dziecka z regulowaną wysokością, komoda z półkami i szufladami na ubranka i akcesoria niemowlęce oraz przewijak dla dziecka. Doskonałym dodatkiem okazuje się także specjalny fotel do karmienia dla mamy, na którym też można wygodnie utulać dziecko do snu. Dodatkowe akcesoria, obok których nie można przejść obojętnie to oczywiście baldachim na łóżeczko, miękki dywanik do dziecięcego pokoju oraz kosz na zużyte pieluszki.

Jak oświetlić dziecięcy pokój?

W kwestii oświetlenia dziecięcego pokoju nic nie zmieniło się od kilku lat. Wciąż zaleca się jedno główne, górne światło, oraz jedno lub dwa dodatkowe źródła oświetlenia. Jedno z nich to lampka na ścianie (jest ona łagodniejsza niż główne źródło światła). Drugie dodatkowe to lampka nocna na stoliku, dzięki której wieczorową porą uzyskamy półmrok.

wyposażenie pokoju noworodka
fot. pixabay.com

Pokój noworodka – o czym jeszcze warto pamiętać?

Poza wymienionymi wyżej kwestiami, najważniejsze w dziecięcym pokoju powinny być rolety. Nie warto o nich zapominać, bowiem to ich obecność ma ogromny wpływ na komfort życia malucha w pierwszych miesiącach jego życia.

Równie istotne co reszta, jest miejsce, gdzie powinno stać łóżeczko noworodka. Z pewnością nie należy stawiać go tuż pod oknem ani przy kaloryferze. Dobrym pomysłem jest umiejscowienie go na przeciwległej go drzwi pokoju ścianie. Jeśli nie mamy takiej możliwości, po prostu postawmy je w głębi pomieszczenia, gdzie dziecko będzie mogło spokojnie spać, ale jednocześnie pozostanie na widoku rodziców i  – jak już wspomnieliśmy – z dala od okna i kaloryfera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here