Chcesz urządzić idealny pokój dla dziecka? Zanim zaczniesz koniecznie dowiedz się, jakich błędów unikać żeby zrobić to dobrze.
Pokój dla dziecka starszego wcale nie jest dla rodziców mniejszym wyzwaniem, niż pokój dla noworodka. Zarówno jeden jak i drugi musi zawierać w sobie elementy, które będą miały nieodłączny wpływ na codzienność malucha, a także jego komfort i wygodę. Zanim zabierzesz się za jakiekolwiek prace, koniecznie dowiedz się, jak pokój dla dziecka nie powinien być urządzony.
Pokój dla dziecka – błędy nieświadomych rodziców
Krzykliwe kolory
Nieodpowiednia kolorystyka w dziecięcym pokoju to najczęstszy błąd popełniany przez nieświadomych rodziców. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak wpływają na nas barwy, którymi na co dzień się otaczamy. Na szczęście z roku na rok zdaje się to zmieniać. W dziecięcym pokoju – bez względu na to, czy jest to pokój dla noworodka, czy też pokój dla starszaka – powinny przodować stonowane kolory. To właśnie one wpływają na komfort i samopoczucie malucha. Ostre, rażące kolory są drażniące dla zmysłu wzroku, powodują gorsze samopoczucie i nie sprzyjają koncentracji.
Złe ustawienie mebli
Choć mogłoby się zdawać, że ustawienie mebli w dziecięcym pokoju nie ma dla nikogo znaczenia – w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Ustawienie mebli jest bardzo ważne. To dzięki ich odpowiedniemu umiejscowieniu czynimy pokój funkcjonalnym, a jego użytkowanie bezpiecznym i przyjemnym. Architekci od lat powtarzają, że najlepsze rozwiązanie to pokój podzielony na strefy. Przykładowe z nich to: strefa do spania, strefa do zabawy, strefa do przechowywania, strefa nauki i tak dalej.
Meble na wymiar
Niektórzy uparcie twierdzą, że meble dla dziecka na wymiar to dobry pomysł. Nie zawsze tak jest. O ile jeszcze może się to sprawdzić w przypadku nastolatka, o tyle w pokoju malucha nie jest to dobre rozwiązanie. Dlaczego? Otóż dzieci dorastają bardzo szybko, a ich potrzeby zmieniają się wraz z wiekiem. Najczęściej wiąże się to z koniecznością zmiany mebli, pozbycia się ich w całości bądź niektórych elementów i dokupienia nowych. Mając meble na wymiar tak naprawdę jesteśmy w kropce i od samego początku narażamy się na większe koszty. A jeśli będziemy chcieli przy tym rozwiązaniu pozostać to cóż, niestety stawiamy na szali komfort dziecka.
Zły system przechowywania
Niekiedy nieustanny bałagan w dziecięcym pokoju to wcale nie wina malucha. W wielu przypadkach winny jest tak naprawdę zły system przechowywania. Gdzie leży błąd? Może to być zbyt mało miejsca na zabawki. Bądź analogicznie – zbyt duża ilość szafek, półek i szuflad, z których tak naprawdę nie ma konkretnego użytku. Za duża ilość standardowych szafek w dziecięcym pokoju aż prosi się o bałagan. Finalnie powinniśmy zadbać o to, aby system przechowywania do dziecięcego pokoju był jednocześnie minimalistyczny (jak najprostsze rozwiązania), praktyczny (wszystko w zasięgu dziecięcych rąk) i pojemny (żeby pomieścił wszystkie zabawki tak, aby nic nie musiało leżeć na wierzchu).
Zbyt dorosły pokój
Zdarza się, że rodzice chcą zaoszczędzić i decydują się na pokój dla dziecka w dorosłym stylu. Owszem, jest to znaczna oszczędność pieniędzy, jednak warto pamiętać, że to nie pieniądze są tu najważniejsze. Jeśli się uprzemy, meble dla dorosłych jeszcze w miarę sprawdzą się wówczas, kiedy urządzamy pokój dla nastolatka. Jednak pokój dziecięcy nie jest dobrym miejscem na „dorosłe” meble. Przyczyna jest prosta. Jest to całkowicie niepraktyczne i niekomfortowe dla malucha. Tego rodzaju meble nie są w żaden sposób dostosowane do dziecięcych potrzeb. Co więcej, pod względem psychologicznym dziecko w takim otoczeniu nie czuje, że jest to jego pokój, azyl, królestwo czy miejsce na świecie. Maluch musi mieć swój własny, dostosowany do jego potrzeb pokój, w którym będzie czuł się dobrze, komfortowo i bezpiecznie.
Złe oświetlenie
Oświetlenie w pokoju dziecka jest szalenie istotną kwestią. W końcu to jego wybór i umiejscowienie ma wpływ na rozwój wzroku dziecka i utrzymanie go w zdrowiu. Najczęstszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem okazują się być trzy źródła oświetlenia w dziecięcym pokoju. Pierwsze (główne), które znajduje się na suficie i rozświetla cały pokój. Drugie to lampka przy biurku, przy którym dziecko będzie rysować i się uczyć. Trzecie to lampka nocna przy łóżku, która przydaje się na przykład podczas czytania przez dziecko lub rodzica bajek.