Termolezja

Zdarza się, iż osoba odczuwa przewlekły ból kręgosłupa, na który nie działa terapia farmakologiczna. Czy jest na to sposób? Jak zmniejszyć ból takiej osobie i polepszyć jej komfort życia? Warto wówczas zwrócić uwagę na zabieg termolezji w Bydgoszczy.

Termolezja Bydgoszcz

Termolezja jest stosowana w leczeniu bólu neuropatycznego. Spowodowany jest uszkodzeniem układu nerwowego. Jest to ból, który może wywołać nawet lekki dotyk. Cechuje go odporność na leczenie farmakologiczne. Dodatkowo ból neuropatyczny jest długotrwały. Dotyczy on najczęściej kręgosłupa, przede wszystkim odcinka lędźwiowego. Termolezja może być również stosowana w chorobach nowotworowych. Innym przykładem mogą być osoby, których leczenie operacyjne jest przeciwwskazane w związku z dużym obciążeniem innymi chorobami.

Co to jest termolezja i na czym polega zabieg?

Termolezja to niefarmakologiczna metoda leczenia. Jest to zabieg mało inwazyjny. Polega on na zastosowaniu fal o wysokiej częstotliwości (300-500 kHz), które tworzą wysoką temperaturę (80-90 st. C). Wkłuwa się igłę blisko celu terapii, nie dalej niż 3 mm, do której wprowadza się elektrodę. Tym sposobem blokowane są nerwy, ale nie niszczone. Mogą się one zregenerować. Przez przerwanie bodźca bólowego likwiduje się ból. Termolezja jest wykonywana z znieczuleniu miejscowym. Długość zabiegu zależna jest ilości nerwów do zniszczenia. Termolezję można powtarzać, gdyż efekty utrzymują się kilka – kilkanaście miesięcy. Po zabiegu pacjent powinien, przez kilka tygodni, unikać obciążeń.

Jakie są zalety termolezji?

Najważniejszym aspektem jest redukcja bólu. Dzięki temu ułatwione się funkcjonowanie w życiu. Często zdarza się, że ból uniemożliwia rehabilitację, a po jego zmniejszeniu można się jej podjąć. Zabieg termolezji jest bezpieczny. Cechuje się wysoką skutecznością, około 70-80% pacjentów odczuwa poprawę po zabiegu. Skutki uboczne występują rzadko i jest ich stosunkowo niewiele. Najczęściej pacjent doświadcza kilkudniowe miejscowe bóle. Innym powikłaniem może być krwiak podskórny czy miejscowe zakażenie. Jednak występują one incydentalnie.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu termolezji?

Zalicza się do nich zmiany zapalne skóry, które powodują niemożność wkłucia igły w odpowiednie miejsce. Zabiegu nie można stosować w przypadku ciąży i ciężkich stadiów choroby. Przeciwwskazaniem jest również brak świadomej zgody pacjenta.

Przed zabiegiem należy odbyć wizytę kwalifikacyjną, która potwierdzi możność wykonania termolezji. Przekazuje się wówczas niezbędne informację, jak na przykład obecne choroby, przyjmowane leki czy uczulenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here