Soczewki kontaktowe

Widok osoby w okularach jest czymś powszechnym. Wady wzroku dotykają bowiem większości społeczeństwa i są coraz powszechniejsze. Jednak okulary nie są jedyną metodą, która pozwala zachować odpowiednią jakość i poprawność widzenia. Z roku na rok coraz więcej osób przekonuje się również do używania szkieł kontaktowych. Mają one wiele zalet – jak również możliwości, o których nie każdy wie.

Kto może nosić szkła kontaktowe?

Odpowiedź jest bardzo prosta – osoby, które nie mają do nich przeciwwskazań. Skąd jednak wiedzieć, w której grupie się znajdujemy? Otóż zawsze przed zakupem szkieł kontaktowych należy umówić się na konsultację z optometrystą lub okulistą. Są to specjaliści w zakresie wad wzroku, którzy mogą nie tylko dobrać odpowiednią do wady pomoc optyczną, ale też upewnić się, czy nie istnieją przeciwwskazania do ich używania. W przypadku okularów takowe w zasadzie nie występują, jednak dla soczewek kontaktowych zdarzają się – chociaż warto wiedzieć, że stosunkowo rzadko. Część osób nie powinna nosić soczewek z uwagi np. na alergię na materiał, z którego je wykonano, ale także czasem przy uczuleniu na pyłki czy kurz. Soczewki mogą być także odradzane przy cukrzycy, nadciśnieniu, ciąży, zespole suchego oka. Trzeba jednak podkreślić, że każdy przypadek jest indywidualny i to specjalista orzeka, czy należy wyeliminować soczewki ogólnie, czy np. tylko określony ich rodzaj.

Soczewki i okulary – największe różnice

Porównanie między okularami i soczewkami wypada zwykle na korzyść tych drugich, jeśli chodzi o funkcjonalność. Soczewki bowiem dają lepszą jakość widzenia w okolicznościach, w których okulary nie sprawdzają się. Dotyczy to np. deszczu, zamglenia, wchodzenia w zimie do nagrzanego pomieszczenia – w każdych tych okolicznościach soczewki okularów parują i ograniczają widzenie. Również aktywność fizyczna jest dużo prostsza z wykorzystaniem szkieł kontaktowych. Nie spadają z głowy, można w nich wygodnie biegać, skakać, uczestniczyć w grach zespołowych – w tym takich, które wymagają kasków czy gogli ochronnych. Wady? Cóż, nie każdy lubi i jest w stanie umieścić w swoim oku ciało obce. Nakładanie soczewek jest dość specyficzne i chociaż większość użytkowników przekonuje się do tych czynności po kilku czy kilkunastu razach, to część osób nie zrobi tego nigdy…

Pojawia się także kwestia… wyglądu. Otóż odpowiednio dobrane oprawki okularów (https://www.mojabochnia.pl/?p=197553) mogą być uważane za dodatek modowy, podkreślający atuty twarzy i dopełniający stylizację. Na tym polu soczewki przegrywają. Może nie zupełnie, bo istnieją warianty kosmetyczne, zmieniające barwę oczu. Soczewki kolorowe astygmatyzm czy inne wady mogą korygować, jednocześnie lekko odmieniając wygląd oczu. Nie będzie to jednak aż tak spektakularna zmiana image, jaka może być dokonana z użyciem okularów.

Soczewki kontaktowe na co dzień

Codzienne użytkowanie szkieł kontaktowych raczej nie należy do uciążliwych, chociaż trzeba pamiętać o kilku zasadach. Na przykład nie nosi się szkieł do pływania czy na basen, o ile nie są to soczewki jednodniowe, które po skończonej aktywności powinno się wyrzucić. Z kolei spanie w soczewkach możliwe jest tylko dla szkieł całodobowych (nie trzeba ich zdejmować nawet kilka dni z rzędu), chociaż już krótka drzemka możliwa jest w zasadzie w każdych. Soczewki jednodniowe co do zasady nosi się od rana do wieczora, a następnie wyrzuca. Troszkę więcej zachodu wymagają soczewki miesięczne, które po zdjęciu należy przemyć płynem do pielęgnacji i umieścić w specjalnych pojemniczkach. Jest to jednak wariant bardzo atrakcyjny cenowo, z tego powodu także najpopularniejszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here