pokój dla nastolatka
fot. pexels.com

Dziecko rośnie i pilnie trzeba zaaranżować pokój dla nastolatka? Czym prędzej sprawdź, jak urządzić modną i wygodną przestrzeń dla młodzieży krok po kroku.

Dorastające dzieci potrzebują coraz to więcej prywatności i przestrzeni tylko dla siebie, która będzie w pełni spełniać ich rosnące potrzeby. Nic więc dziwnego, ze kiedy wchodzą one w wiek nastoletni, dotychczasowy pokój dla dziecka trzeba całkowicie zmienić i wszystko urządzić na nowo.

Aranżacja pokoju nastolatka – kiedy czas na zmiany?

Niestety, pozbycie się starych mebli, za małego łóżka, małej szafy i niespełniających już swoich funkcji dodatków jest nieuniknione. Na szczęście wszystkie te rzeczy można wystawić na sprzedaż. Pieniądze, które dzięki temu zarobimy, można przeznaczyć na remont pokoju dla nastolatka.

Kiedy rozpocząć zmiany? Najlepiej wtedy, kiedy widzimy, że dziecko bardziej angażuje się w życie swoje i swoich znajomych, niż te rodzinne. Częściej wychodzi z domu, nie ma ochoty rozmawiać z rodzicami. Potrzebuje coraz więcej samotności i coraz bardziej pragnie wyrażać swoją odrębność. Niestety, taka jest kolej rzeczy i nie powinniśmy z tym walczyć. Dlatego najlepiej jeśli zmiana aranżacji rozpocznie się kiedy wiek dziecka to około 13 lat. Może być nieco wcześniej, może nieco później. Jednak należy pamiętać, że bez względu na czas jaki wybierzemy, najważniejsze w tym wszystkim jest dziecko i jego aktualne potrzeby.

aranżacja pokoju dla nastolatka
fot. pexels.com

Jak zaaranżować pokój nastolatka?

Nietrudno zauważyć, że pokój nastolatka niekiedy do złudzenia wygląda jak kawalerka. To nic dziwnego, w końcu to prywatna strefa, które młodzież traktuje jak własne mieszkanie. I tak też po części rodzice powinni je traktować. Dlatego należy zadbać o to, aby ta przestrzeń dla młodzieży zawierała w sobie wszystkie, niezbędne w mieszkaniu kawalerskim elementy. Nie mówimy tutaj o osobnej łazience czy tym bardziej kuchni, ale o tym, aby jedno pomieszczenie spełniało jak najwięcej nastoletnich potrzeb.

jak zaaranżować pokój dla dziecka
fot. pexels.com

Pokój nastolatka krok po kroku

Kolory ścian

W młodzieżowym pokoju ważne są kolory ścian. Tutaj zasady się nie zmieniają, i tak jak pokój dla dziecka, tak samo i pokój dla nastolatka nie powinien być zdominowany mnogością wzorów i kolorów. Ważna jest tutaj wspierająca koncentrację, budująca spokojną atmosferę i dająca metaforyczne ciepło stonowana kolorystyka. Mogą to być zarówno jasne, jak i ciemne kolory. Istotne jest to, aby jednak były one stonowane. I owszem, wszystkie ściany nie muszą być pomalowane wyłącznie na jeden kolor. Jednak zanim zdecydujemy się na jakieś połączenie kolorystyczne powinniśmy sprawdzić, czy wszystko – wraz z meblami i dodatkami – będzie ze sobą wizualnie współgrać.

Meble

Pokój nastolatka to miejsce, w którym przede wszystkim powinno stać duże lub średniej wielkości łóżko. Dobrze, jeśli będzie można je rozkładać, wówczas przyjmowanie znajomych na noc nie będzie stanowiło dla prawie dorosłego dziecka większego problemu. Przyjaznym wizualnie i praktycznym pomysłem jest duża szafa przesuwna. Może być to szafa wnękowa na wymiar (jeśli pokój posiada taką możliwość) lub po prostu duża szafa przesuwna. Jeśli chodzi o meble do przechowywania, niektórzy rodzice decydują się na typowe, obszerne meblościanki do pokoju nastolatka. Jednak nie jest to dobry pomysł. Zajmują one dużo miejsca i ograniczają możliwości. Nie można ich dowolnie ustawiać co utrudnia podzielenie go na strefy w chwili obecnej i spontaniczne zmiany aranżacji w przyszłości.

Dodatki

Dodatki do pokoju nastolatka to również niemałe wyzwanie. Muszą one być funkcjonalne i jednocześnie pełnić funkcje ozdobne. Przykładowe akcesoria młodzieżowe do pokoju to między innymi praktyczne organizery na biurko, specjalne organizery do szuflad i na półki w szafie. Tablica magnetyczna lub korkowa jako miejsce na notatki. Modne pufy do przyjmowania gości. Modne ramki na ścianę, w których nastolatek umieści swoje zdjęcia ze znajomymi. Poduszki ozdobne i stylowa, pasująca do kolorystyki wnętrza narzuta na łóżko. Wybierając młodzieżowe dodatki do pokoju należy pamiętać, że mają być one uzupełnieniem aranżacji wnętrza. Takie posunięcie sprawi, że w pokoju nie będzie panował wizualny bałagan, a ten tradycyjny będzie łatwiejszy do okiełznania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here