„Zniewolony umysł” w Operze Nova

Screenshot_2018-10-03 OPERA NOVA w Bydgoszczy

Miejsce: Opera Nova, ul. Focha 5

Czas: 12.10.2018, godz. 19.00

Koszt: od 30 do 80 zł

Na scenę Opery Nova powraca balet „Zniewolony umysł” w inscenizacji i choreografii Roberta Bondary.

Pomysł utworu choreograf, a zarazem autor scenopisu i inscenizacji, Robert Bondara, nosił w sobie już od kilku lat. Balet w dwu odsłonach nie jest do końca wierny słynnej książce Miłosza, powstał jedynie na jej motywach. Postaci głównych bohaterów nie odnoszą się wprost do utajonych pod greckimi literami polskich pisarzy z eseju „Zniewolony umysł” wydanego po raz pierwszy w Paryżu w Instytucie Literackim, 1953.

Bondara mówi w rozmowie „Bydgoskiego Informatora Kulturalnego”: „Komponując ruch nie chodzi mi o jakieś baletowe pas czy o sekwencję ruchów, ale najważniejsze jest, by za każdym ruchem i gestem kryła się jakaś treść i wartość emocjonalna, coś, co będzie w stanie nabudować atmosferę i ułatwić widzowi rozczytanie tych wszystkich, nie ukrywajmy, dość skomplikowanych problemów. Wierzę, że tak można i do tego będę dążył. A to wszystko o czym mówię ma związek z właściwym wyreżyserowaniem poszczególnych scen, ze stworzeniem relacji między postaciami i z odejściem od budowania sekwencji kroków, co jest charakterystyczne dla baletu klasycznego. Mnie zależy na tworzeniu ruchu głównie w oparciu o warstwę treściową. Czyli podążać od sensu do obrazu”.

W spektaklu wykorzystane zostały utwory Philipa Glassa (m. in. wybrane fragmenty kompozycji: „Metamorphosis”, „Symfonia Nr 3”, „Glassworks”, „Mad rush”, „Kwartet smyczkowy Nr 2”, „Kwartet smyczkowy Nr 5”) i Wojciecha Kilara („Kościelec”). Kostiumy Mariusza Napierały też nie odnoszą się do konkretnego czasu historycznego. Diana Marszałek stworzyła jeden element scenografii: jakby powalona piramidę, z której przezierają cegły, metalowe uchwyty-stopnie i klitkowate okienka. Na tę wieloznaczną bryłę nakładają się niekiedy projekcje multimedialne. Dominujące kolory to szarości, rozmytych światłem czerni i jasnych akcentów (sukienka Elpis) nałożą się projekcje multimedialne (chmury, płonąca lawa). Dla Baletu Opery Nova była to pierwsza pozycja baletu współczesnego w repertuarze.

Kategorie wydarzenia: ,