Vintage Photo Festival – sobota

40668153_1002963036549724_1746895308182257664_n

Miejsce: Muzeum Fotografii, ul. Królowej Jadwigi 14, kino Orzeł, ul. Marcinkowskiego 12

Czas: 13.10.2018, od godz. 12.00

Koszt: bezpłatny

Trwa IV edycja Vintage Photo Festival. W Bydgoszczy będzie można zobaczyć prace takich artystów jak: Masha Ivashintsova, Aruna Canevascini, Eva Ionesco, Eric Schütt czy Shuwei Liu. Obok wystaw w programie również spotkania autorskie, pokazy filmowe i warsztaty dotyczące technik analogowych.

Program na sobotę:

Muzeum Fotografii

godz. 12.00 – „Kobiety Fotonu” – premiera książki i spotkanie z autorkami Małgorzatą Czyńską i Katarzyną Gębarowską poprowadzi Emilia Walczak.

Kino Orzeł

godz. 18.00 – „Twarze, plaże”, reż. Agnés Varda, JR

Agnès Varda, francuska fotografka i reżyserka filmowa, przedstawicielka francuskiej Nowej Fali, laureatka honorowego Oscara za całokształt twórczości oraz honorowego Cezara, oraz znany francuski fotograf, uliczny artysta, graficiarz ukrywający się pod inicjałami JR. Ona ma prawie 90 lat, on 33. Ona pracowała z Jean-Lukiem Godardem, on tworzy gigantyczne murale w różnych miejscach na całym świecie. Łączy ich zamiłowanie do obrazów, a zwłaszcza kwestionowanie sposobu, w jaki są pokazywane. Varda wybrała kino, JR tworzenie fotograficznych galerii na wolnym powietrzu. Poznali się w 2015 roku i od razu postanowili nakręcić film we Francji, z dala od wielkich miast. Udali się w podróż starą, przerobioną na gigantyczny jeżdżący aparat fotograficzny furgonetką, w środku której znajdowała się fotobudka, a także sprzęt pozwalający wywołać zrobione zdjęcia i wydrukować je w wielkim formacie. W ten sposób powstał dokumentalny film drogi – portret zanikających powoli francuskich peryferii, z dala od miejskiego zgiełku, które w wyniku rozwoju technologicznego stały się głęboką prowincją. Varda i JR odwiedzają małe społeczności, wioski i farmy od Aubin po Bonnieux i Pirou-Plage, odkrywając, że każdy człowiek ma inną, ale równie ciekawą, historię do opowiedzenia. Rejestrują m.in. opowieści ostatniego mieszkańca z szeregów chat górniczych, które mają zostać zniszczone, samotnego rolnika, czy listonosza, który jest nierozerwalnie związany z lokalną społecznością.

godz. 20.00 – „Uwiecznione chwile Marii Larsson” (Dania, Finlandia, Niemcy, Norwegia, Szwecja, 2008), reż. Jan Troell.

Szwecja, wczesny XX wiek. Podczas zmian w społeczeństwie, niepokoju dotyczącego wojny i ubóstwa, młoda kobieta klasy robotnicznej, Maria, wygrywa na loterii kamerę, którą zamierza zatrzymać, co całkowicie zmienia jej życie. Dzięki kręceniu, Maria patrzy na życie z zupełnie innej perspektywy, „nowych oczu”, ale również komplikuje się jej życie. Mąż Marii wpada w kłopoty z alkoholem, a ona poznaje czarującego fotografa „Piff Paff Puff‘”.