Szaman z rzeki – opowieści wiślane w SMSF

49436032_2150159751694216_1088072072577417216_o

Miejsce: Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, ul. Bydgoska 23

Czas: 11.01.2019, godz. 18.00

Koszt: bezpłatny

W ramach projektu „Przywrócić Wisłę” Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu zaprasza na spotkanie z niezwykłymi ludźmi – Andrzejem Stańskim i Marią Dryhub.

Andrzej Stanski, to bardzo ważna osoba dla przywracania Wisły. Człowiek orkiestra – żeglarz, flisak, historyk, społecznik, animator cennych inicjatyw wiślanych, takich jak Flis Festiwal, Zielone Świątki na Urzeczu, szef Fundacja Szerokie Wody, twórca szkółki żeglarstwa tradycyjnego, propagator powrotu tradycyjnych drewnianych łodzi na Wisłę, a ostatnio… także autor książki „Szaman z rzeki – opowieści wiślane”, bajkowej podróży po rzece Wiśle w XVI wieku.

Maria Dryhub to pasjonatka folkloru góralskiego, wodniaczka, uczestniczka flisów i festiwali wiślanych. Propagatorka kultury huculskiej. Urodzona w Jaremcze, bramie Karpat na na Ukrainie.

W programie spotkania opowieści o:
– statkach drewnianych pływających po rzece kiedyś i dziś,
– ludziach, którzy w dobie renesansu budowali potęgę gospodarczą Rzeczpospolitej,
– miastach i produktach, które wywarły wpływ na handel wiślany.

Uczestnicy poznają wydany już tomik bajek „Szaman z rzeki” oraz nową opowieść pt. „Koński trel” z kolejnego tomiku przygotowywanego na rok 2019, w którym główną rolę odegra rzeka Brda. Opowieść ta nawiązuje do historii Fordonu i Bydgoszczy.

Uczestnicy zobaczą także:
– fotografie rekonstruowanych statków, które obecnie pływają po rzece wraz z krótką historią ich powstania i odbytych flisów,
– ilustracje do książki akwarelisty Andrzeja Gosika inspirowane opowiadaniami o szamanie,
– kolorowanki Pameli Jaworskiej będące pomocą przy czytaniu bajek, tak dla dzieci jak i dorosłych.

Będzie możliwość nabycia książki wraz z autografem autora.