„My Fair Lady” w Operze Nova

event_pic_73b6ba914209966

Miejsce: Opera Nova, ul. Focha 5

Czas: 25.06.2019, godz. 19.00

Koszt: od 40 do 100 zł

Libretto do „My Fair Lady” powstało na podstawie komedii George’a Bernarda Shawa – irlandzkiego prozaika, dramaturga i publicysty, obdarzonego niebywałym poczuciem humoru: „Pigmalion. Przygoda romantyczna w 5 aktach” (1912). Tytuł ten odwołuje się go greckiego mitu o cypryjskim królu-rzeźbiarzu Pigmalionie, który stworzył tak piękny posąg kobiecy, iż się w nim zakochał. Bogini Afrodyta zamieniła rzeźbę w żywą kobietę. Motyw Pigmaliona i stworzonej przez niego Galatei pojawiał się często w poezji, muzyce, malarstwie. Głównym wątkiem komedii jest uczucie, jakie połączy profesora fonetyki, prawdziwego dżentelmena Higginsa, z krzykliwą londyńską kwiaciarką Elizą, z której (na mocy zakładu) profesor uczyni damę z najlepszego towarzystwa.

Oparty na dramacie Shawa musical „My Fair Lady” jest jednym z największych światowych sukcesów tego gatunku. Święcąc triumfy i rekordy popularności od swego powstania w 1956 r., musical Loewego i Lernera dotarł na sceny teatrów całego świata. Dodatkowo spopularyzowała go wersja filmowa z 1964 r., nagrodzona ośmioma Oscarami, z Audrey Hepburn i Rexem Harrisonem w rolach głównych.

„Jeden mały szczęścia łut”, „Przetańczyć całą noc”, „Tę ulicę znam” – wszystkie piosenki z „My Fair Lady” to przeboje, które niezmiennie zachwycają. Musical „My Fair Lady” jest jednym z największych światowych sukcesów tego gatunku. Pogodna i wartko tocząca się historia, doskonałe dialogi czerpiące z dobrego dramatu i najlepsza z wszystkiego: świetna muzyka, która wytrzymała próbę czasu (prapremiera nowojorska w 1956 r.), czynią z „My Fair Lady” utwór zdolny usatysfakcjonować zarówno wytrawnego melomana, jak i początkującego bywalca teatru muzycznego.

Kategorie wydarzenia: ,