Muzyczne Tarasy w Ostromecku: Maria Mateja i Rafał Tworek

mck_gal_1

Miejsce: Pałac w Ostromecku

Czas: 18.08.2019, godz. 16.00

Koszt: bezpłatny

Maria Mateja, sopran liryczno-koloraturowy, urodziła się w 1990 roku w Pile. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na Wydziale Wokalno- Aktorskim w klasie śpiewu solowego dr Kamili Kułakowskiej. Wcześniej ukończyła Szkołę Muzyczną I stopnia w Złotowie w klasie fortepianu mgr Izabeli Fidler oraz Szkołę Muzyczną II stopnia w Pile, w klasie śpiewu dr Kamili Kułakowskiej (oba dyplomy z wyróżnieniem). W roku szkolnym 2010/2011 prowadziła działalność pedagogiczną w Agencji Muzycznej Legato w Trzciance. Dyrygentka Zespołu Mater Ter Admirabilis działającego przy Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Bydgoszczy. Liderka zespołu Duża Rajska Kawa wykonującego jej autorskie utwory, będące umuzycznieniem tekstów poetyckich krakowskiej poetki, Ewy Stadtmuller. Pomimo pierwszego roku swojej działalności, zespół właśnie odnosi swoje pierwsze sukcesy, gdyż zakwalifikował się do koncertu „Debiuty 2018” podczas Festiwalu Chrześcijańskie Granie (koncert 25 listopada 2019 r., Arena Ursynów, Warszawa). Nauczycielka emisji głosu w Diakoni Muzycznej Ruchu Światło-Życie. Jest również członkiem Stowarzyszenia Akademia Muzyki Dawnej, z którym współtworzy liczne koncerty. Brała udział w konkursach wokalnych, wśród których warto wymienić: Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Felicji Krysiewicz w Bydgoszczy, V Konkurs Pieśni i Arii im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach oraz XIII Międzyuczelniany Konkurs W Kręgu Słowiańskiej Muzyki Wokalnej w Katowicach. Laureatka Ogólnopolskich Przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie (2010).

Zadebiutowała na deskach sceny kameralnej Opery Nova rolą Laury w dziele C. Mollockera Student żebrak. Występowała w Filharmonii Pomorskiej, biorąc udział w Koncercie Karnawałowym pod batutą Zygmunta Rycherta (2011) oraz wykonując partię solową w Mszy C-dur „Koronacyjnej” W. A. Mozarta pod batutą Rafała Jacka Delekty (2012). Koncertowała w Pałacu Prezydenckim (2013 r.) Prowadzi ożywioną działalność koncertową na terenie całego kraju.

Rafał Tworek – pianista, kompozytor, aranżer. Urodził się w 1979 roku w Bydgoszczy. Pochodzi z Solca Kujawskiego gdzie w wieku 4 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Rafał Tworek jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Ireny Skabar Galon. Ukończył Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, na wydziale instrumentalnym w klasie fortepianu prof. Jerzego Sulikowskiego. Jest również absolwentem Akademii Muzycznej im Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie fortepianu jazzowego prof. Włodzimierza Nahornego, które ukończył z wyróżnieniem.

Umiejętności pianistyczne doskonalił na kursach mistrzowskich u profesorów takich jak Lee Kum Sing, Ewa Pobłocka, Jerzy Sulikowski, Desire N‘Kaoua i Andrzej Jasiński. Obecnie jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W 2011 roku brał udział w nagraniu Płyty MUSICA NOVA POMORZA I KUJAW wykonując utwór Sławomira Opalińskiego na fortepian i elektronikę, zatytułowany Inside. Na gruncie muzyki klasycznej i filmowej występował z orkiestrami Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii Gorzowskiej i Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. W zakresie muzyki współczesnej i elektroakustycznej współpracował z Markiem Chołoniewskim, natomiast na gruncie muzyki filmowej z kompozytorami takimi jak Jan A.P. Kaczmarek i Henryk Kuźniak. Na polu muzyki jazzowej występował z Ewą Bem, Ewą Urygą, Karen Edwars, Januszem Szromem, Anną Serafińską, Olgą Bończyk, Kubą Badachem, Steve‘em Sandler‘em, Maciejem Sikałą, Marcinem Gawdzisem i ElJazz BigBandem.