Michał Tabaczyński – oprowadzanie kuratorskie w Galerii Miejskiej bwa

Z-miłości-do-pisma-1024x682

Miejsce: Galeria Miejska bwa, ul. Gdańska 20

Czas: 14.02.2019, godz. 18.00

Koszt: bezpłatny

Galeria Miejska bwa zaprasza na oprowadzanie po wystawie „(Nie)widzialność pisma”, które poprowadzi jej kurator Michał Tabaczyński. Jest on tłumaczem, eseistą, wieloletnim redaktorem naczelnym BIK-u, doktorem nauk humanistycznych. Jest kolekcjonerem maszyn, więc podzieli się trochę swoją miłością z przybyłymi osobami, a może i będzie próbował zarazić tą pasją. Opowie o piśmie, trwającym obecnie znikaniu jego materialności, ale i poświęci dużo czasu jednemu z największych symboli materialności pisma – maszynie do pisania.

„Litery nas osaczyły, opętały – nigdy w dziejach człowiek nie pisał tak dużo, a teraz stał się wręcz obłędną „maszyną do pisania”. I pewnie nigdy w historii nie czytał tak wiele – nawet jeżeli teraz robi to mimowolnie i automatycznie (co czasem może znaczyć: bezmyślnie, bezrefleksyjnie). My, ludzie późnej – może już ostatniej? albo: dobiegającej końca – epoki druku, stworzyliśmy sobie świat (z) liter. Świat, który z kolei nas nieprzerwanie tworzy i zmienia, tyle że zagapieni w ekrany swoich smartfonów, na których te teksty pączkują, możemy tego nie zauważyć – bo litery stały się niewidzialne, tak jak niewidzialne stały się technologie ich zapisu i lektury. Sprawił to zarówno nadmiar pisma, jak i zanik jego materialności” – pisał w tekście do wystawy Michał Tabaczyński.

Ta wystawa to nie tylko maszyny do pisania, ale i klasyczne dzieła sztuki, którym warto się uważnie przyjrzeć, usłyszeć ich historię, kontekst powstania, sposoby interpretacji i dzięki temu na nowo jeszcze raz odczytać całą wystawę. Oprowadzanie organizatorzy polecają zarówno tym, którzy jeszcze nie widzieli ekspozycji, ale zapraszają również tych, którzy już to zrobili i chcą dowiedzieć się więcej.

Ponieważ dla wielu 14 luty to wyjątkowy dzień, będzie można napisać na maszynie list miłosny do ukochanej/ukochanego.