„Maciej Pisuk – Pod skórą” – wystawa w Muzeum Fotografii

22539050_1911800762167337_8565775480167620045_o

Miejsce: Muzeum Fotografii, ul. Królowej Jadwigi 14

Czas: 15.11.2017, godz. 18.00 (czynna do 16.12.)

Koszt: bezpłatny

Kiedy w XIX wieku Jacob Riis dokumentował obrazy nędzy nowojorskich slumsów, jego zamiarem nie było wykonanie szokujących obrazów biedy i społecznych dysproporcji raczkującego, amerykańskiego kapitalizmu – autor pochylał się nad drugim człowiekiem, a fotografia była jedynym sposobem, by opowiedzieć o tym co wydawało mu się istotne.

W XXI wieku Maciej Pisuk zamieszkał na warszawskiej Pradze. Sam poniekąd czując się tam jak na emigracji, zarówno fizycznej, jak i psychicznej, z zadziwiającą łatwością odnalazł się wśród nowych sąsiadów. Pierwsze zdjęcia wykonywał na kliszach, pożyczonym aparatem małoobrazkowym, i tej technice nadal pozostaje wierny. Głównie portrety, będące świadectwem rzeczywistego kontaktu z drugim człowiekiem. Bo kontakt z bohaterem jest dla artysty najważniejszy, a o tym, że tak jest w istocie, zaświadczają pełne intymności i niepokojąco szczere fotografie. Podejście Pisuka do obrazu jest zaskakująco podobne do tego, które reprezentował Jacob Riis, tworząc podwaliny fotoreportażu humanistycznego.

Maciej Pisuk (ur. 1965) – polski pisarz, scenarzysta oraz fotograf. Autor scenariusza do filmu Leszka Dawida „Jesteś Bogiem”, opublikowanego wcześniej w formie książkowej przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej. Mieszka w Warszawie. Jest absolwentem Studium Scenariuszowego w PWSFTviT w Łodzi, autorem sztuki telewizyjnej „Gwiazdy i los człowieka” oraz scenariusza o Jacku Kuroniu. Swoje teksty publikował m.in. w „brulionie” oraz antologii „Macie swoich poetów”. Praca nad projektem „Pod skórą” trwa nadal. W oparciu o zebrany materiał artysta planuje wydać książkę, we współpracy z Anną Nałęcką i Rafałem Milachem z Kolektywu Sputnik Photos.