„Księżniczka czardasza” w Operze Nova

event_pic_956775ed5789740

Miejsce: Opera Nova, ul. Focha 5

Czas: 16.02.2020, godz. 18.00

Koszt: od 40 do 100 zł

W maju 2014 r. świat muzyczny obchodził 100-lecie powstania „Księżniczki czardasza”. Opera Nova wystawiła to arcydzieło i włączyła jako kolejną – po „Hrabinie Maricy” – operetkę Emmericha Kálmána do swego repertuaru.

W 1914 roku Kálmán mógł już liczyć na współpracę z najwybitniejszymi librecistami wiedeńskimi. Leo Stein i Béla Jenbach przedstawili mu libretto osnute wokół miłości syna arystokratycznej rodziny austriackiej zbliżonej do dworu cesarskiego do szansonistki z budapeszteńskiego teatrzyku. Kálmán pracował nad muzyką, gdy pracę przerwał mu wybuch I wojny światowej. Ostatecznie operetka miała premierę 13 listopada 1915 roku na scenie Johann-Strauss Theater. Odtąd datuje się jej pełen sukcesów „pochód” przez najlepsze sceny muzyczne Europy.

To arcydzieło operetki powstawało w przededniu I wojny światowej. Libretto oddaje prawdę o zmieniającym się świecie: przemianach w obyczajowości, rozpadzie starych struktur społecznych. Bydgoska realizacja sytuuje akcję sceniczną w Polsce międzywojennej. Nawet moda, ten czuły barometr przemian, wskazuje na „rozluźnienie” norm zachowania. Nadchodzą mezalianse…

Kategorie wydarzenia: ,