„Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował” – najazd szwedzki na Ostromecko – niedziela

mck_gal_1

Miejsce: Zespół Parkowo-Pałacowy w Ostromecku

Czas: 13.08.2017, w godz. 11.00-15.00

Koszt: bezpłatny

Niewątpliwie jednym z ważniejszych wydarzeń lata będzie V jubileuszowa edycja rekonstrukcji historycznej, pn. „Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował”, kiedy to odtworzone zostaną czasy najazdu szwedzkiego na Ostromecko, XVII w. W ramach tego epickiego widowiska historycznego, oporem staną szwedzkim rajtarom szlachcice z grupy rekonstruktorów Sarmackie Dziedzictwo. – Impreza w Ostromecku jest w tej chwili największą imprezą XVII-wieczną w Polsce. Ilość rekonstruktorów i piękno Zespołu Pałacowo Parkowego musi przyciągać tysiące widzów i tak się dzieje – mówi Krzysztof Kozłowski h. Jastrzębiec, stojący na czele Stowarzyszenia Sarmackie Dziedzictwo.

Bitwa przypomni wydarzenia z czasów, gdy Szwedzi zajęli dwór Dorpowskich w Ostromecku (dzisiejszy Pałac Stary, tzw. Pałac Mostowskich). Drugim epizodem historycznym z czasów potopu będą potyczki, które miały miejsce między wojskami Czarneckiego a Szwedami broniącymi się w widłach Wisły i Brdy. Wodą i okopami od wojsk polskich oddzieleni, w ciężkiej bitwie zostali tam zdławieni. W trakcie imprezy przewidziany jest turniej szabli bojowej oraz turniej łuczniczy. Czas umilać będą zespoły muzyczne i taneczne. Zrekonstruowane zostanie obozowisko wojskowe z epoki. Planowane są turnieje: szablowy, łuczniczy oraz wioska zawodów dawnych z dużą ilością zabaw i warsztatów dla dzieci. Odbędą się pokazy fireshow.

Piąta edycja będzie jeszcze barwniejsza i atrakcyjniejsza dla odbiorców. Udział w niej weźmie blisko dwustu rekonstruktorów, kilkanaście koni, a całość uświetnią pokazy husarii, łucznictwa i pirotechnika.