Fotografie z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich – wernisaż w Farbiarni

43019923_1020872228092138_572777534379261952_n

Miejsce: Farbiarnia, ul. Pomorska 68A/1

Czas: 13.10.2018, godz. 16.00

Koszt: wstęp na wernisaż bezpłatny, wystawa w pozostałych terminach biletowana – 5 i 10 zł

Trwa IV edycja Vintage Photo Festival. W Bydgoszczy będzie można zobaczyć prace takich artystów jak: Masha Ivashintsova, Aruna Canevascini, Eva Ionesco, Eric Schütt czy Shuwei Liu. Obok wystaw w programie również spotkania autorskie, pokazy filmowe i warsztaty dotyczące technik analogowych.

W galerii Farbiarnia odbędzie się wernisaż fotografii z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich.

„Historia rodzinnej kolekcji fotografii Joanny i Krzysztofa Madelskich rozpoczęła się prawie dekadę temu i stale ewoluuje. Jest różnorodna tak pod względem techniki, jak i estetyki. Wybory fotografii podporządkowane zostały tematyce płci społecznej (gender), a zatem celem kolekcji jest wywołać refleksję na temat szeroko pojmowanej tożsamości kobiet. Porusza więc problemy dotyczące: funkcjonowania kobiet w życiu społecznym i politycznym, istniejących stereotypów, ale także identyfikacji swojej płci (fizycznej i społecznej), przemijania czasu oraz wyzwolenia – równouprawnienia kontra poszukiwania opieki i bezpieczeństwa. W zbiorze obok dzieł wybitnych polskich artystów takiego formatu jak Jan Bułhak, czy Jerzy Benedykt Dorys znajdują się prace eksperymentatorów takich jak Jerzy Lewczyński czy Paweł Pierściński, które między innymi prezentujemy na wystawie „Dawna, Nowoczesna, Pogrobowa”.

Kolekcja jeszcze nigdy nie była prezentowana w całości; pokazywanie jej części daje możliwość różnorodnego podejścia do tematu. Zaproszenie od Dyrektor Festiwalu do zaprezentowania kolekcji Madelskich w Bydgoszczy przyczyniło się do przedstawienia jej w całkiem inny niż dotychczas sposób”. – Fragment tekstu kuratorskiego Ariany Hekmat.