EnergaCamerimage: „Pierwszy człowiek”

poster

Miejsce: Opera Nova, ul. Focha 5

Czas: 11.11.2018, godz. 15.00

Koszt: bilety na pojedynczy seans w cenach 10 zł (poranny) i 20 zł (popołudniowy); ceny pozostałych karnetów na stronie organizatora

Autor zdjęć: Linus Sandgren

Reżyser: Damien Chazelle

Producent: Marty Bowen, Damien Chazelle, Wyck Godfrey, Ryan Gosling, Isaac Klausner

Scenariusz: Josh Singer

Rok: 2018, USA.

„Pierwszy człowiek”. Zanim postawił jeden z najważniejszych kroków w historii ludzkości, zdobywając dla wyczekujących na błękitnej planecie z zapartym tchem ludzi nowe ciało niebieskie, Neil Armstrong przeżył całe lata trudów, wyrzeczeń oraz mniejszych lub większych porażek, które niejednego wpędziłyby w stan permanentnej depresji. Film opowiada o ośmiu latach poprzedzających misję kosmiczną, dzięki której Armstrong stał się pierwszym człowiekiem w historii, który stanął na powierzchni Księżyca. Ośmiu latach niepewności przemieszanej z życiem w cieniu śmierci ludzi, bez których poświęcenia jego lot w nieznane i niezbadane nie byłby w ogóle możliwy. Armstrong staje się w tym okresie legendą, ale nie przestaje być człowiekiem. Mężczyzną złamanym przez rodzinną tragedię sprzed lat, nie zawsze potrafiącym wyrażać kłębiące się w nim emocje, świadomym własnych ograniczeń, lecz na tyle opanowanym, by w chwili największego wyzwania nie poddać się atmosferze szaleństwa, w którym przyszło mu odgrywać główną rolę.

W Kalendarium Bydgoszcz Inaczej zapowiadamy wyłącznie projekcje filmów biorących udział w Konkursie Głównym o nagrodę Złotej Żaby. Przypominamy, że szczegółowy harmonogram pozostałych konkursów, a także przeglądów, seminariów i wydarzeń festiwalowych znajdą Państwo na stronie camerimage.pl.

Konkurs Główny o nagrodę Złotej Żaby to najważniejszy punkt Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage od początku jego istnienia czyli od pierwszej edycji w 1993 roku. Konkurs zwraca uwagę na ogromny wkład autora zdjęć w dzieło filmowe. Celem Konkursu Głównego jest prezentacja filmów o szczególnych walorach wizualnych oraz wybór i nagrodzenie autorów najlepszych zdjęć filmowych przez międzynarodowe Jury.