EnergaCamerimage: „Faworyta”

poster

Miejsce: Opera Nova, ul. Focha 5

Czas: 12.11.2018, godz. 12.00

Koszt: bilety na pojedynczy seans w cenach 10 zł (poranny) i 20 zł (popołudniowy); ceny pozostałych karnetów na stronie organizatora

Autor zdjęć: Robbie Ryan

Reżyser: Yorgos Lanthimos

Producent: Ceci Dempsey, Ed Guiney, Yorgos Lanthimos, Lee Magiday

Scenariusz: Deborah Davis, Tony McNamara

Rok: 2018, Irlandia, UK, USA.

„Faworyta”. Anglia u zarania XVIII wieku nie jest dobrym krajem dla ubogich ludzi. Wykorzystywani, wyzyskiwani, wyrzucani ze swych ziem, by spłacać drakońskie koszty rozgrywającej się na kontynencie wojny z Francją, mogą jedynie potulnie usługiwać arystokracji. To nie jest jednak film o nich, lecz o perfidnych intrygach, wbijanych w plecy nożach oraz hedonistycznych zabawach zblazowanych i wpływowych ludzi, którzy żyją w całkowitym odrealnieniu na dworze permanentnie schorowanej królowej Anny. Nieśmiała, samotna, zagubiona w świecie męskiej polityki monarchini zostawia rządzenie krajem swej przyjaciółce, lady Sarze, a sama zajmuje się bardziej przyziemnymi rzeczami, takimi jak doglądanie ukochanych królików. W pewnym momencie do gry o jej względy i związane z tym dostatnie życie włącza się zdegradowana do roli służki eks-arystokratka Abigail. A to prowadzi do kolejnej wojny. Anglia nie stanie się dzięki niej dobrym krajem dla ubogich ludzi, ale przynajmniej na dworze nikt nie będzie się nudził.

W Kalendarium Bydgoszcz Inaczej zapowiadamy wyłącznie projekcje filmów biorących udział w Konkursie Głównym o nagrodę Złotej Żaby. Przypominamy, że szczegółowy harmonogram pozostałych konkursów, a także przeglądów, seminariów i wydarzeń festiwalowych znajdą Państwo na stronie camerimage.pl.

Konkurs Główny o nagrodę Złotej Żaby to najważniejszy punkt Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage od początku jego istnienia czyli od pierwszej edycji w 1993 roku. Konkurs zwraca uwagę na ogromny wkład autora zdjęć w dzieło filmowe. Celem Konkursu Głównego jest prezentacja filmów o szczególnych walorach wizualnych oraz wybór i nagrodzenie autorów najlepszych zdjęć filmowych przez międzynarodowe Jury.