Camerimage: „Wołyń”

camerimage_wolyn_strona

Miejsce: Opera Nova, ul. Focha 5

Czas: 15.11.2017, godz. 19.45

Koszt: bilety na pojedyncze pokazy w cenie od 10 do 20 zł, ceny pozostałych wejściówek i karnetów dostępne na stronie internetowej festiwalu pod adresem camerimage.pl

Tytuł angielski: „Volhynia”
Reżyseria: Wojtek Smarzowski
Zdjęcia: Piotr Sobociński Jr.
Produkcja: Film it
Polski dystrybutor: Forum Film Poland
Polska, 2016

Zaczyna się polsko-ukraińskim weselem, choć już wtedy, w roku 1939, czuć rosnące napięcie w relacjach pomiędzy Polakami, Ukraińcami i Żydami zamieszkującymi obszar Wołynia. Kończy się w 1943 rzezią winnych i niewinnych, mężczyzn i chłopców, kobiet i dzieci. Pomiędzy tymi dwoma punktami w czasie rozlewają się kolejne fale mordów i nienawiści, raz uwarunkowanych wojenną pożogą, innym razem dojrzewającymi przez całe dekady i pokolenia uprzedzeniami. A w samym środku tych wydarzeń 17-letnia Zosia, która z młodej, pełnej nadziei, mającej wiele do zaoferowania światu kobiety przechodzi przemianę w złamaną mentalnie osobę, która już nawet nie wie, czy chce jeszcze przeżyć. Uciekająca z małymi dziećmi dziewczyna jest świadkiem bestialskich mordów dokonywanych w imię ideologii przez dawnych sąsiadów i ludzi, którzy kiedyś wznosili wspólnie weselne toasty. Bestialskich i bezdusznych. Chciałoby się powiedzieć, że nieludzkich, ale przecież od dawna wiadomo, że zabijanie jest cechą typową dla gatunku ludzkiego.

W Kalendarium Bydgoszcz Inaczej zapowiadamy wyłącznie projekcje filmów biorących udział w Konkursie Głównym o nagrodę Złotej Żaby. Przypominamy, że szczegółowy harmonogram pozostałych konkursów, a także przeglądów, seminariów i wydarzeń festiwalowych znajdą Państwo na stronie camerimage.pl.

Konkurs Główny o nagrodę Złotej Żaby to najważniejszy punkt festiwalu od początku jego istnienia czyli od pierwszej edycji w 1993 roku. Konkurs zwraca uwagę na ogromny wkład autora zdjęć w dzieło filmowe. Celem Konkursu Głównego jest prezentacja filmów o szczególnych walorach wizualnych oraz wybór i nagrodzenie autorów najlepszych zdjęć filmowych przez międzynarodowe Jury.